BEZDROŻA: ISTRIA, RIJEKA I TRIEST – TRAVELBOOK

Półwysep Istria, najdalej wysunięty na północny – zachód fragment Chorwacji, którego północny skrawek należy do Słowenii, jest, po wybrzeżu dalmatyńskim, najpopularniejszym miejscem urlopowym, także Polaków, na północno – wschodnim wybrzeżu Adriatyku. Już poza jego obszarem leżą dwa ważne i zabytkowe miasta portowe: chorwacka Rijeka i włoski Triest. Prezentacją turystycznych walorów ich wszystkich jest nowy przewodnik Bezdroży z serii travelbooków, autorstwa aż 8 polskich autorów, w tym 7 pań. Jego dużą wadą jest brak w nim pełnej mapki tego obszaru, a to przecież styk trzech krajów. Wśród 6 zamieszczonych w nim planów i mapek, wewnętrzne strony okładek zajmują Rijeka i Triest. Natomiast Półwysep Istria znajduje się dopiero na 40-tej stronie. Przy czym nie jest to, niestety, mapka całego obszaru omawianego w tym przewodniku, gdyż zabrakło na niej miejsca na Rijekę. Oprócz wspomnianych 6 planów i mapek, travelbook wzbogaca 100 kolorowych zdjęć, 5 obszerniejszych, 2-4 stronicowych wkładek tematycznych oraz 7 informacji i ciekawostek w ramkach włamanych w tekst. Podobnie jak w innych przewodnikach tej serii, zaczyna się on od prezentacji najważniejszych atrakcji tego obszaru.

 

Dosyć trafnie wybranych 6 „Pereł architektury”, podobnie „Cudów natury” oraz „Największych twierdz”, którymi w rzeczywistości są zamki w większości nie warowne. Moje wątpliwości budzi jednak, też 6, „Niezapomnianych przeżyć”. W tym 3 tak banalnych, jak kąpiel w Adriatyku i rejs po nim oraz poranna kawa w kawiarni z widokiem na morze. Na mnie większe wrażenie zrobił chociażby antyczny amfiteatr w Puli i inne rzymskie zabytki w tym mieście. A także niektóre zakątki i budowle w Rijece. Autorzy uwzględnili też 5 popularnych przysmaków tego regionu ze wszystkich jego części. Rozdziały wstępne: „Informacje praktyczne” z A-Z i „Informacje krajoznawcze” z ABC zawierają chyba w skrócie wszystko, co turysta powinien wiedzieć o tytułowych miejscach i trzech państwach, w których znajdują się one, zarówno przed wyjazdem jak i w trakcie tam pobytu.

M.in., że chociaż Chorwacja nie należy do strefy Schengen, to też na wjazd do niej wystarczy dowód osobisty. Sporo jest informacji o przeszłości z kalendarium historycznym od XI w. p.n.e. do roku 1991, tamtejszych społeczeństwach, ludności, językach, religii, kulturze i sztuce z wykazem zabytków z Listy UNESCO oraz kuchni. Podstawowa część przewodnika stanowi prezentację i omówienie atrakcji tamtejszych miast i miejscowości. Zabytków – zwłaszcza świątyń i klasztorów, ale również zamków, pałaców, muzeów itp. w podziale na: Rijeka i wschodnia Istria; Centralna Istria; Zachodnia Istria; Słoweńska Istria i Triest. W każdej z króciutkim ich omówieniem, historią, także ważniejszych miejscowości oraz radami, co warto tam zobaczyć i oprowadzaniem po najważniejszych miejscach. Z wyróżnionymi kolorową czcionką odsyłaczami na ich strony internetowe, informacjami o dniach i godzinach otwarcia oraz cenami biletów.

Na końcu opisu ważniejszych miejscowości znajdują się w ramkach informacje o dojeździe do nich, noclegach i wyżywieniu. A także atrakcjach w okolicach. Nie z wszystkimi stwierdzeniami autorów mogę się zgodzić. Np. w opisie wspomnianego już amfiteatru w Puli piszą, że obok rzymskiego Koloseum i areny we francuskim Nimes, jest to najlepiej zachowana budowla tego typu na świecie. A przecież to samo można powiedzieć o Arenie we włoskiej Weronie, czy Koloseum El-Jem (Al.-Dżamm) w Tunezji i co najmniej jeszcze paru innych. Co nie zmniejsza oczywiście rangi i atrakcji najważniejszego zabytku Puli. Na końcu przewodnika znajdują się krótkie słowniczki: polsko – chorwacki i polsko – słoweński z paroma przydatnymi zwrotami oraz Indeks. Jest to więc przewodnik, który warto przeczytać nawet tylko przed wyjazdem w tamte strony na wypoczynek oraz zabrać z sobą i korzystać z niego przynajmniej w okolicach miejsca pobytu wzbogacając wiedzę o nich.

ISTRIA, RIJEKA I TRIEST. Przewodnik Bezdroży z serii travelbooków. Praca zbiorowa, wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2019, str. 200, cena 26,90 zł. ISBN 978-83-283-5171-4

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top