CZECHY: WYCIECZKI Z DZIEĆMI

W Czechach znajduje się mnóstwo miejsc idealnych na wspaniałą wycieczkę dla całej rodziny. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji, które na pewno spodobają się najmłodszym. W ośrodku górskim Dolní Morava tuż przy granicy z Polską (19 km od Międzylesia) niezwykłą atrakcją jest Ścieżka w Obłokach. To trasa widokowa umieszczona na wysokości 55 metrów, zbudowana na górze Slamník (1116 m n.p.m.). Całkowita jej długość wynosi 750 metrów, jest dostępna także dla osób na wózkach inwalidzkich i dziecięcych. Z góry rozciąga się piękny widok na masyw Králickiego Śnieżnika, dolinę rzeki Moravy, a nawet na Jesioniki, Suchý vrch i Karkonosze ze Śnieżką. Na odważnych turystów czeka kryta zjeżdżalnia o długości 101 metrów, z okienkami.

 

W leżącym w pobliżu polskiej granicy mieście Dvůr Králové (ok 37 km od Kudowy-Zdroju) znajduje się ZOO Safari, w którym można poczuć się jak w Afryce. Jest to wspaniała atrakcja dla dzieci. Zoo Dvůr Králové jako jedyne w Europie oferuje wieczorne safari. Podczas godzinnej przejażdżki tzw. Safaribusem, z przewodnikiem, ogląda się ponad 600 zwierząt afrykańskich reprezentujących 50 gatunków. Zoo zaprasza w lipcu (22-30.07.2017) na niezwykły festiwal Afrika Live. Codziennie będzie można oglądać wspaniałe wystąpienia afrykańskich tancerzy i śpiewaków oraz ciekawe programy dla najmłodszych: konkursy, pokazy afrykańskich instrumentów muzycznych i wiele innych atrakcji. Na smakoszy czekają oryginalne afrykańskie przysmaki, na przykład smażone gąsiennice…

Wiele atrakcji dla całej rodziny oferuje Ostrawa. Są tam niezwykłe zabytki techniki. Landek Park – Największe muzeum górnictwa w Czechach Obszar Górniczy Vitkovice – kompleks dawnej huty żelaza. Ścieżka edukacyjna prowadzi w miejsca, którymi dawniej transportowano surowce. Windą wjeżdża się do tak zwanej „paszczy” pieca, którą kiedyś wypełniano między innymi żelazem, koksem i wapniem. Można wjechać także na jego szczyt, skąd rozciąga się imponujący widok na całą Ostrawę i zajrzeć do tajemniczego wnętrza pieca, w którym temperatura przekraczała 1500 stopni Celsjusza.

Wielki Świat Techniki – nowoczesne, interaktywne centrum nauki. Na powierzchni 14 tysięcy metrów kwadratowych są cztery stałe wystawy tematyczne (Świat dziecka, Świat nauki i wynalazków, Świat cywilizacji i Świat przyrody) i jedna czasowa. Na dzieci i dorosłych czeka wspaniała zabawa połączona z poznawaniem tajników nauki w prosty i przystępny sposób. Zoo Ostrawa – największy ogród zoologiczny w Czechach. Zobaczyć w nim można między innymi szlachetne gatunki lemurów. Ostrawskie Zoo jest także jedynym ogrodem zoologicznym w Czechach, któremu udało się odchować młodego słonia indyjskiego.

Wspaniałe centrum nauki o nazwie IQlandia znajduje się w Libercu (ok 2,5 godz. jazdy samochodem z Wrocławia). Jest tam ponad czterysta interaktywnych eksponatów umieszczonych na powierzchni 10 tysięcy m². Ulokowane na samym szczycie budynku Planetarium 3D należy do najnowocześniejszych na świecie. Projekcje 3D w Planetarium i Science Show odbywają się także w języku polskim. W Libercu znajduje się też jeden z największych aquaparków w Czechach – w kompleksie Centrum Babylon. Rodzinom z dziećmi polecić też można wycieczkę do Czeskiego Raju – krainy rozbójnika Rumcajsa, który właśnie w tym roku świętuje swoje 50 urodziny!

Czeski Raj leży w pobliżu polskiej granicy (ok 60 km od Szklarskiej Poręby). W Jiczynie zwiedza się zakład szewski Rumcajsa, interaktywną ekspozycję poświęconą słynnemu rozbójnikowi . Każdego roku na początku września odbywa się tam barwny festiwal Jiczyn – miasto bajki. Na kilka dni miasto zmienia się w prawdziwe bajkowe królestwo. Na dzieci i dorosłych czekają gry, zabawy, tańce, przedstawienia teatralne, korowód masek, najróżniejsze warsztaty twórcze i duży pokaz sztucznych ogni. Więcej propozycji dla rodzin z dziećmi: www.czechtourism.com

Zdjęcia: Czech Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top