W pokrytych szklanymi taflami ścianach długiego na dziesiątki metrów, jednopiętrowego nowoczesnego budynku odbijają się, jak w lustrze, stalowe konstrukcje dawnej huty żelaza „Vitkovice” w Ostrawie. To chyba niezamierzony kontrast, a zarazem symbol. Z jednej strony stoi ogromny poindustrialny kompleks z XIX – XX wieku.
Z drugiej, za tą szklaną fasadą, coś z XXI wieku. Wielki Świat Techniki, nazywany też po angielsku Science and Technology Center, w skrócie STC. Obchodzi on właśnie swoje pierwsze 3-lecie działalności, którą rozpoczął oficjalnie 26 września 2012 roku.
„SUROWO NAKAZANE” DOTYKANIE EKSPONATÓW
„Głównym przesłaniem tej wspaniałej ekspozycji, pisze w wydanym również po polsku folderze – Gazetce informacyjnej DOV, czyli Dolnego Obszaru Vitkovice – dyrektor Świata Techniki Jakub Švrček, to popularyzacja nauki i techniki oraz wspieranie talentów technicznych, które są niezbędne dla naszego regionu.
Główne hasło Świata Techniki brzmi „Dotykanie eksponatów jest surowo nakazane”. W odróżnieniu od większości muzeów, tutaj można na własnej skórze wypróbować sobie lądowanie samolotem, kierowanie pociągiem, wyprodukowanie prądu elektrycznego, wspiąć się na wierzchołek drzewa i sprawdzić jakie zwierzęta żyją w środku lub zbadać kosmos.
Wszyscy, bez ograniczeń wiekowych, mogą przekonać się, iż technika niekoniecznie musi oznaczać brudną robotę w fabryce, czy też dzień spędzony nad obliczeniami matematycznymi. Przekonacie się, że nauka i technika mogą być również zabawne i kreatywne.”
CO OFERUJE „ŚWIAT”?
Przekonać się o tym można już po przekroczeniu drzwi tego Świata. Przy wystawionej w holu dużej, dwustronnej pomarańczowej tablicy, gromadzą się młodzi i starzy aby odcisnąć w niej swoją dłoń – to jest najpopularniejsze, ramię czy łokieć. Tablica ta jest tak skonstruowana, iż jej ruchome elementy powodują, że dłoń pozostawia w niej wgłębiony ślad. Ale po drugiej stronie pojawia się równocześnie jego wypukły wariant.
Do STC, które ma 14 tys. m² powierzchni,przychodzą nie tylko wycieczki szkolne i przedszkolne, ale również szeroka publiczność, w tym sporo rodziców z dziećmi i młodzieżą. Przy czym trudno ich stąd wyciągnąć z powrotem. Mają tu bowiem ogromną ofertę świetnej, przy czym kształcącej zabawy. Przede wszystkim zaś możliwość poznawania ciekawostek z różnych dziedzin nauki i techniki.
A także dokonywania „odkryć” oraz odpocząć. „Możesz tu – czytam w innym folderze, również po polsku, bo goście zza granicznej miedzy odległej o niespełna 20 kilometrów są również bardzo mile widziani, „DOV przedstawia się” – odkryć jak funkcjonuje miasto lub ludzkie ciało, wrócić do mamutów z ery prehistorycznej za pośrednictwem maszyny czasu, zrozumieć skąd bierze się łuk tęczy czy burza i wiele więcej.”
W ZALEŻNOŚCI OD WIEKU I ZAINTERESOWAŃ
Wielki Świat Techniki podzielony jest na cztery mniejsze „światy” w zależności od wieku i zainteresowań zwiedzających go. Jest więc Dziecięcy Świat dla 2-6–latków. Z wszystkimi urządzeniami dostosowanymi do ich wzrostu i ulubionych zabaw.
Np. piaskownicą z koparkami, dźwigiem, serwisem samochodowym, farmą, zaczarowanym lasem, gabinetem lekarskim oraz mini studio TV.
Dla zainteresowanych matematyką, chemią i fizyką w zabawnym świetle jest Świat Nauki i Wynalazków. Przedstawiony jest w nim innowacyjny potencjał takich obszarów jak nowe materiały, nanotechnologie i najnowocześniejsze technologie medyczne. Świat Cywilizacji umożliwia spojrzenie z innej perspektywy na nasze czynności dnia codziennego.
Można w nim poznać głębiej infrastrukturę miasta, zalety globalizacji, komunikować się ze zwiedzającymi podobne scence center w innych krajach.
Największy jest Świat Natury. Pozwala on poznawać i uczyć się wiele nowego z dziedziny fauny, flory i kosmosu, a nawet, jak zapewniają pracujący w nim animatorzy, własnej duszy. Jego częścią jest również rozległy ogród, w którym można usiąść np. na starym, stuletnim pniu drzewa, odpocząć i wchłonąć świeżo nabytą wiedzę.
KINO 3D I ZOBOWIĄZUJĄCE ZAPOWIEDZI
Eksponaty i urządzenia w Wielkim Świecie Techniki zbudowała czeska firma MARS Promotion z Pragi wyposażając Dziecięcy Świat i Świat Cywilizacji. Wcześniej przygotowywała ona eksponaty w sąsiednim Świecie Techniki U6, zwanym też małym. Natomiast w pozostałych dwu częściach, Światach: Nauki i Wynalazków oraz Natury renomowana niemiecka firma Archimedes mająca już w dorobku wyposażenie wielu innych podobnych obiektów na całym świecie.
Kierownictwo tej placówki z dumą podkreśla, że jeszcze przed jej otwarciem nawiązało kontakt oraz podpisało memorandum o współpracy i porozumieniu ze słynnym amerykańskim muzeum nauk przyrodniczych w Nowym Jorku – American Museum of Natura History.
Jest ono odwiedzane przez około 5 mln turystów rocznie i słynne na świecie również z tego, że to w nim kręcono film „Noc w muzeum”. Aktualne wyposażenie naszego science center – czytam w jednym z folderów – jest i będzie systematycznie modernizowane. Zwracamy szczególną uwagę na ekologizację produkcji oraz nowe rozwiązania w tej dziedzinie.
Świat Techniki, w którym jest również największe niekomercyjne kino 3D w Czechach z filmami przyrodniczymi i popularno-technicznymi, a także Teatr Wiedzy, jest bardzo funkcjonalny, ma dobrą obsługę oraz świetne wyposażenie. Zasługuje więc na zainteresowanie także naszych rodaków, zwłaszcza z południowych regionów kraju.
Zdjęcia autora