SŁOWACJA: W TATRY SAMOLOTEM W 65 MINUT

Od 15 grudnia 2015 r. samolotem w słowackie Tatry z Warszawy w ciągu 65 minut. Atrakcje i zimowe nowości regionów Poprad – Tatry i Liptov oraz całoroczne zaproszenie dla polskich turystów na Słowacj. A także bezpośrednie kontakty branży obu krajów podczas workshopu, to główne tematy konferencji prasowej zorganizowanej w Słowackim Instytucie Kultury w Warszawie przez warszawskie przedstawicielstwo Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej i jego dyrektora Jana Bošnovica. Udział w niej wziął J.E. ambasador Republiki Słowackiej w Polsce, Pan Dušan Kryštofik, dyrektorka lotniska Poprad – Tatry Ivana Herkelová, burmistrz Popradu Jozef Švagerko, dyrektor firmy INTAIR Krzysztof Baranowski oraz przedstawiciele słowackich regionów turystycznych.

J.E. ambasador wyraził ogromne zadowolenie, że udało się uruchomić bezpośrednie połączenie Warszawy z Popradem, i to dwa razy w tygodniu. Poinformował, że prezydenci Polski i Słowacji, Andrzej Duda i Andrej Kiska podczas spotkania w ubiegły piątek w Czerwonym Klasztorze w Pieninach objęli swoim patronatem wzajemną turystykę. A także, iż w br. liczba turystów polskich, którzy odwiedzili Słowację wzrosła o 4%.

Polacy i Słowacy – podkreślił, od lat są nie tylko sąsiadami, ale również przyjaciółmi. I zachęcił uczestników spotkania do zapoznania się z ofertą linii lotniczych Air Baltic oraz reprezentowanych na nim słowackich regionów turystycznych. Łotewskie linie lotnicze Air Baltic oraz ich nowe połączenie Rygi przez Warszawę do Popradu przedstawił Krzysztof Baranowski.

Poinformował, że duże, 144 – miejscowe samoloty Boeing 737 będą latać na tej trasie od 15 grudnia br. do 10 marca 2016 r. Startować będą z Warszawy we wtorki i czwartki o godz. 16.10 oraz lądować w Popradzie o 17.15. Wracać zaś o 18.10 i docierać do Warszawy o 19.15. A więc podróż w jedną stronę trwać będzie tylko 65 minut. Najtańsze bilety w jedną stronę to wydatek 225 zł., najdroższe zaś, kupowane w ostatniej chwili, gdy samolot będzie już niemal pełny, nawet 1700 zł.

Podróżni w ramach biletu mogą przewozić do 8 kg bagażu podręcznego oraz narty. Natomiast za bagaż główny, tzw. rejestrowany, o wadze do 20 kg, muszą zapłacić dodatkowo 35 € tj. ok. 135 zł. Korzystną dla podróżnych nowością jest oferta specjalna dla grup już od 6, a nie tradycyjnie od 10 osób. Przy czym posiadacze biletów grupowych mogą bezpłatnie przewozić także bagaż rejestrowany o wadze do 20 kg.

Niewielkie zniżki ceny biletów mieć będą dzieci. W Polsce sprzedawać je będzie Generalny Agent Air Baltic, spółka INTAIR. Dyrektorka popradzkiego portu lotniczego Ivana Herkelová również wyraziła radość z powodu uruchomienia z niego nowego połączenia. Stwierdziła, że nawiązuje ono do ubiegłorocznego sondażowego Rygi z Popradem. Głównie dla turystów łotewskich, estońskich i rosyjskich.

Podkreśliła, że powstanie nowej linii możliwe było w rezultacie współpracy ze słowackim ministerstwem transportu, budownictwa i rozwoju regionalnego oraz administracją lokalną i wojewódzką, a także organizacjami turystycznymi zainteresowanych nią regionów sportów zimowych.

Burmistrz Popradu Jozef Švagerko również wyraził zadowolenie z uruchomienia połączenia lotniczego Warszawy z tym miastem. Podkreślił, że wzajemne stosunki Słowaków i Polaków są bardzo bliskie. Jesteśmy bowiem nie tylko Słowianami, sąsiadami i obywatelami Unii Europejskiej, ale również przyjaciółmi – podkreślił. Wysokie Tatry nie tylko nie dzielą nas, ale łączą.

Przypomniał, że prezydent Słowacji na stałe mieszka w Popradzie, prezydent Polski w Krakowie, z którym też silnie związany był wielki miłośnik Tatr Jan Paweł II. – Tatry są więc nasze, wspólne. I zaprosił Polaków do ich słowackiej części oraz do Popradu. Tamtejsze regiony sportów zimowych, do których będzie można szybko i wygodnie docierać dzięki nowemu połączeniu lotniczemu, przedstawiły przedstawicielki ich organizacji turystycznych.

Wysokie Tatry – Lenka Maťašovská. Posługując się mapami i planami wyświetlanymi na ekranie poinformowała, że z lotniska Poprad – Tatry do głównych miejscowości tego regionu: Smokowca, Tatrzańskiej Łomnicy i Szczyrbskiego Jeziora dojazd autobusem trwa 10-30 minut. Drogami do Warszawy jest 491 km, na przejechanie których potrzeba około 6,5 godziny. Samolotem zaś 65 minut.

Natomiast samochodem do Zakopanego, z którym Poprad współpracuje, tylko 45 minut. Wysokie Tatry, podkreśliła, to jednak nie turystyczny region tylko zimowy, lecz całoroczny. Oferuje gościom różnorodne możliwości atrakcyjnego spędzenia urlopów, turystykę uzdrowiskową, kongresową, bogata kulturę itp. Dla amatorów turystyki zimowej są w nim 24 km tras naśnieżanych w razie potrzeby zjazdowych, tereny snowboardowe, zabawowe, a także 80 km tras biegowych.

W lecie natomiast przyroda i turystyka z 600 km tras pieszych, schroniskami, kolejkami linowymi, wodospadami, jaskiniami, wyprawami na tatrzańskie szczyty z przewodnikami, muzeum Tatrzańskiego Parku Narodowego itp. Ponadto 400 km tras rowerowych, atrakcje dla dzieci i całych rodzin, Aquapark, Tatrzańska Dzikolandia, gastronomia i przysmaki regionalne. Zabytki miast, m.in. Spiskiej Soboty i Popradu, zabytkowa kolejka Kometa i wiele innych.

W nadchodzącym sezonie nie zabraknie również imprez topowych, np. Śnieżne psy. Zapewnie ogromnym powodzeniem, podobnie jak w ostatnich dwu sezonach, cieszyć się będzie pałac lodowy. Aby go zbudować przywieziono w minionym sezonie 3 ciężarówki lodu – około 50 ton tego surowca. W ciągu 80 dni, kiedy był dostępny, odwiedziło go 165 tys. osób, gdy w sezonie 2013/2014 tylko 100 tys. Odbywały się w nim również wesela, koncerty itp. W br. hitem mają być w nim witraże z kwiatów.

Tegoroczne otwarcie zaplanowano na 26 listopada. Śnieg na trasach narciarskich regionu gwarantowany jest przez 4 miesiące. Tatrzańska Łomnica należy do TOP 14 – światowych terenów narciarskich dysponujących trasami zjazdowymi do 20 km. Wyróżniona została jako ośrodek szczególne sprzyjającym początkującym narciarzom. Mocnym atutem regionu jest AquaCity Poprad – luksusowy park wód termalnych.

Nowością jest dwupoziomowy obiekt o powierzchni 1,6 tys. m² – największy w Europie Środkowej, z 8 saunami. Kluczem do udanego wypoczynku nazywana jest Tatra Card. Otrzymuje ją bezpłatnie każdy przyjeżdżający na 1-10 dniowy pobyt. Uprawnia ona do korzystania z bezpłatnego transportu lokalnego: autobusów, kolejki elektrycznej i zębatej oraz górskiego ubezpieczenia gratis. Są pakiety pobytowe itp.

Więcej informacji na temat tego regionu i jego ofert dowiedzieć się można z Internetu na www.regiontatry.sk, także w języku polskim. Region Liptowa (Liptov) obejmujący Tatry Zachodnie i Niskie oraz jego atrakcje przedstawiła Petra Suhajdová. Odległy, co podkreśliła, tylko o 45 minut jazdy od lotniska w Popradzie. Gościom oferuje on możliwości korzystania z narciarstwa na ponad 70 km tras zjazdowych, z 72 wyciągami i kolejkami.

A także gwarancją śniegu przez 5 miesięcy. Ponadto dwa termalne parki wodne, uzdrowiska termalne i 41 basenów. Turystów przyciągają także 4 jaskinie – jest to ich najdłuższy system w Europie środkowej, tradycje gastronomiczne oraz zabytki, a wśród nich skanseny. Gość z Liptowa opowiedziała, pokazując je na zdjęciach wyświetlanych na ekranie, o tamtejszych najpopularniejszych ośrodkach sportów zimowych.

Tak np. Jasna dysponuje 30 kolejkami i wyciągami o przepustowości 33 tys. osób na godzinę oraz z 46 km tras zjazdowych. Sporo inwestuje się tam w infrastrukturę. W ciągu ostatnich 7 lat w sumie 190 mln €. Także ten region oferuje Liptov Region Card zapewniającą m.in. bezpłatny transport na miejscu oraz ponad 90 różnych zniżek nawet do 100%.

M.in. na skipasy, wstępy do parków wodnych, muzeów, restauracji, Ski serwisów. A także – dla gości przyjeżdżających na 2 i więcej dni, Multi pass na m.in. 85 km tras zjazdowych. Tegoroczny sezon zimowy rozpocznie się tam 5 grudnia. Uzupełniające informacje o zimowych i całorocznych atrakcjach turystycznych Słowacji przekazał uczestnikom spotkania dyr. Jan Bošnovic.

Przypomniał, że na Słowacji jest 150 ośrodków narciarskich, 350 km tras zjazdowych różnej skali trudności, 600 km tras narciarstwa biegowego i 900 wyciągów oraz 72 nowoczesne kolejki linowe. A ponadto lodowiska, tory saneczkowe, zimowe parki adrenalinowe, spacery górskie itp.

Zapowiedział też najważniejsze imprezy. 27-31 stycznia 2016 r. Mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie figurowym w Bratysławie i 5-6 marca Puchar Świata w narciarstwie alpejskim kobiet Jasna – Chopok w Niskich Tatrach. A już niedługo, 20-21 listopada, tradycyjny Dzień Otwartych Piwnic. Bo przecież wino i winiarstwo, to także jedna ze słowackich atrakcji.

Przy okazji obalił, na konkretnych przykładach, opinie, że od wejścia do strefy euro Słowacja jest droga. W rzeczywistości ceny artykułów spożywczych są tam podobne jak w Polsce, a w restauracjach niższe. Podobnie zakwaterowania, paliwa i przejazdów środkami komunikacji, wstępów do muzeów itp. Wiele informacji na ten temat, a także turystycznych atrakcji u naszych południowych sąsiadów, znaleźć można na www.slovakia.travel.

 

Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top