CZECHY: WIDOKI Z LOTU PTAKA

Trzeba pokonać dziesiątki schodów i lęk wysokości, by w nagrodę podziwiać przepiękny krajobraz, niczym z lotu ptaka. Na amatorów wspinaczek i zapierających dech w piersiach widoków w Czechach czeka ponad 400 wież widokowych. Niektóre powstały już w XIX wieku. Najstarsza budowla, służąca dziś jako wieża widokowa, stoi na południu Moraw, w miejscowości Lednice, w parku pałacowym.

 

W roku 1802 Liechtensteinowie wznieśli tam minaret o wysokości 60 metrów. Po pokonaniu 302 schodów rozciąga się z niego widok na Palavę i park lednicko-valticki. Wieża jest czynna od kwietnia do października. Najstarsza w Czechach wieża widokowa została zbudowana w 1825 roku, w pobliżu Czeskiego Krumlova. Oferuje wyjątkowy widok na Czeskie Budziejowice, jezioro Lipno, a w piękną pogodę nawet na Alpy.

60-metrowa wieża widokowa na Petřínie w Pradze, z roku 1891, jest pięć razy mniejszą repliką paryskiej wieży Eiffla. Na wzgórze Petřin (327 m n.p.m.) można wjechać kolejką. Na szczyt wieży widokowej prowadzi 299 stopni, warto jednak je pokonać, by z góry podziwiać panoramę miasta. Z wieży telewizyjnej w praskiej dzielnicy Žižkov, w ładną pogodę rozciąga się widok na odległość około 100 kilometrów.

Na kamienną wieżę na Děčínskim Sněžníku (północno-zachodnie Czechy), wzniesioną w roku 1864, prowadzą 153 schody. Z jej szczytu można zachwycać się panoramą Czeskiej Szwajcarii. Ze stacji meteorologicznej, istniejącej już od ponad 100 lat, umieszczonej na najwyższym szczycie Czeskiego Średniogórza, Milešovce (837 m n.p.m.), w ładną pogodę rozciąga się wspaniały widok na Karkonosze, Góry Izerskie i Pragę.

Natomiast ze szczytu Poledník na Szumawie (południowe Czechy) do roku 1990 spoglądali jedynie żołnierze Armii Czechosłowackiej. Po opuszczeniu terenu Szumawy przez wojsko, ściśle tajny obiekt został przebudowany. Dziś turyści mogą z 37-metrowej wieży oglądać krajobraz regionu, a w piękną pogodę nawet szczyty Alp.

Malownicza panorama Karlowych Warów rozciąga się z wieży widokowej Diana. Z miasta pod wieżę można podejść lub podjechać kolejką górską. Najwyższa góra Moraw Pradziad (1492 m n.p.m.) przyciągała turystów już w XIX wieku. W miejscu dawnej wieży widokowej w latach siedemdziesiątych XX wieku powstał nowoczesny nadajnik telewizyjny, przypominający startujący rakietoplan.

Z jego tarasu widokowego widać pasmo Jesioników, a przy dobrej widoczności także Tatry. Za wieżę telewizyjną na Jeszczedzie w Górach Izerskich architekt Karel Hubáček otrzymał w roku 1969 prestiżową nagrodę Perreta, przyznawaną przez Międzynarodową Unię Architektów. Obiekt, w którym znajduje się hotel z restauracją, stał się symbolem Liberca, położonego pod szczytem Jeszczedu.

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się tak zwane trasy w koronach drzew lub w obłokach. W ośrodku górskim Dolní Morava tuż przy granicy z Polską (19 km od Międzylesia) jest trasa widokową na górze Slamník, na wysokości 1116 m n.p.m. Całkowita długość trasy wynosi 750 metrów.

Jest ona dostępna również dla osób na wózkach inwalidzkich i w dziecięcych. Z góry rozciąga się piękny widok na masyw Králickiego Śnieżnika, dolinę rzeki Moravy, a nawet na Jesioniki i Karkonosze ze Śnieżką. Na odważnych turystów czeka kryta zjeżdżalnia o długości 101 metrów.

Podobne trasy znajdują się także w ośrodku Lipno na Szumawie, w Jańskich Łaźniach w Karkonoszach i na Pustevnach w Beskidach. Amatorom widoków z lotu ptaka polecamy także odwiedzić drewnianą wieżę widokową Velký Javorník, umieszczoną na jednym z najwyższych szczytów Beskidu Morawsko-Śląskiego, pomiędzy Frenštátem pod Radhoštěm i Rožnovem pod Radhoštěm.

Chociaż celem turystów jest najczęściej pobliski Radhošť, Velký Javorník jest także często odwiedzanym miejscem. Z wieży rozciąga się bowiem przepiękny widok na Beskidy – Łysą Górę, Smrk, Radhošť i na Jesioniki. Całkowita wysokość konstrukcji wynosi 25,9 metrów, są tam dwa tarasy widokowe na wysokości 15 i 20 metrów.

Na najwyższym szczycie Rudaw, Klínovcu (1244 m n.p.m.) stoi wieża widokowa o wysokości 80 metrów. Powstała już w XIX wieku. Po rozległym remoncie została otwarta dla turystów w 2013 roku. Unikatowa wieża widokowa stoi w Rožnově pod Radhoštěm, na górze Karlův kopec, koło Skansenu Wołoskiego.

Jest dziełem słynnego architekta Dušana Jurkoviča. Oryginalną wieżą widokową jest Bolt Tower na terenie dawnej huty żelaza w Ostrawie. Przypominająca śrubę konstrukcja wykonana została ze szkła i stali i umieszczona nad Wielkim Piecem nr 1. Bolt Tower jest najwyżej położonym punktem geograficznym w mieście.

 

      Zdjęcia Czech Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top