CZECHY: SZLAKIEM BOHUMILA HRABALA

W tym roku mija 25. rocznica śmierci Bohumila Hrabala (1914-1997), jednego z najwybitniejszych pisarzy czeskich. Polecam wycieczkę jego szlakiem do Kerska, ulubionej przez pisarza miejscowości, leżącej około 47 km na wschód od Pragi. Słynny pisarz przez wiele lat pomieszkiwał tam i tworzył. Do życia spędzonego w Kersku nawiązuje w swym zbiorze opowiadań „Święto przebiśniegu” (czes. „Slavnosti sněženek”).

W Kersku i okolicach warto odwiedzić ciekawe miejsca związane z pisarzem i jego twórczością. Można wybrać się na wycieczkę szlakiem turystycznym mierzącym około 15 kilometrów, odpowiednim zarówno dla rowerzystów, jak i pieszych turystów. Szlak rozpoczyna się przy restauracji Hájenka, znanej z opowiadań „Święto przebiśniegu”. Spróbować w niej można znakomitych dań z dziczyzny czy słynnego piwa Postřižinskiego.

Niedaleko restauracji znajduje się leśne Atelier Kuba. Zobaczyć w nim można wyroby z ceramiki, między innymi bogatą kolekcję ukochanych kotów Hrabala, a także prace czołowych czeskich artystów i fotografików. Każdego roku w maju, w ogródku przy atelier, odbywa się impreza poświęcona pisarzowi – Kersko Hrabala.

Po zwiedzeniu atelier warto wyruszyć w dalszą drogę czerwonym szlakiem turystycznym, który rozpoczyna się przy źródle mineralnym Józefa.

Kierując się na lewo od niego dojedziemy do domu Hrabala. Do 2024 roku ma powstać tam ekspozycja przypominająca życie i twórczość pisarza. Wśród eksponatów znajdą się między innymi jego maszyny do pisania, fotel czy rower.

Kontynuując wycieczkę zielonym szlakiem turystycznym przez las, do drogowskazu Stare Koryto Łaby, po dwustu metrach skręcimy w lewo, mało uczęszczaną ścieżką, w kierunku Łaby. Po przebyciu około kilometra napotkamy trasę rowerową numer 0019, która zaprowadzi nas na skraj Kerska. Czerwonym szlakiem dojedziemy stamtąd do cmentarza, na którym znajduje się grób rodziny Hrabala.

Następnie wyruszymy wzdłuż jeziora, przez osadę Písty, aż do mostu kolejowego w Nymburku. Tam skręcimy w prawo i przez przejazd kolejowy dojedziemy do ostatniego punktu na trasie – do browaru nymburskiego. Jego zarządcą był ojczym Hrabala, który na terenie browaru także mieszkał z całą rodziną.

Pisarz spędził tu dzieciństwo i wczesną młodość. Po degustacji tutejszego piwa polecamy zwiedzić rynek w Nymburku. Możemy przysiąść na stojącej na rynku ławeczce, którą zdobi rzeźba Hrabala i jego kotów. W mieście zobaczymy także willę rodziny Hrabalów, pochodzącą z końca lat trzydziestych XX wieku. Obok budynku znajduje się tablica informacyjna z mapą Trasy Hrabala.

Zdjęcia autorki

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top