CZECHY: SŁYNNE UZDROWISKA JUŻ NA LIŚCIE UNESCO

Słynne czeskie uzdrowiska: Karlowe Wary, Mariańskie Łaźnie i Franciszkowe Łaźnie, zdobyły tytuł światowego dziedzictwa UNESCO wraz z 8 innymi miastami uzdrowiskowymi Europy.

 

Zdecydował o tym Komitet Światowego Dziedzictwa na swojej 44. sesji w mieście Fuzhou w Chinach. Ze względu na globalną pandemię spotkanie odbyło się online od 16 do 31 lipca. Wniosek o wpisanie Słynnych Uzdrowisk Europy na listę światowego dziedzictwa UNESCO przygotowało wspólnie siedem krajów, Republika Czeska objęła projekt patronatem i koordynowała. Międzynarodowy projekt jest wyjątkowym dowodem na fenomen europejskich uzdrowisk, które rozkwitały głównie od XVIII do początku XX wieku.

Uzdrowiska przyniosły wówczas nie tylko szereg nowatorskich pomysłów z zakresu balneologii i medycyny, ale na uwagę zasługują także same miasta uzdrowiskowe. Spotykali się w nich ludzie z całego świata, a uzdrowiska miały ogromne znaczenie dla demokratyzacji społeczeństwa europejskiego. Nie bez znaczenia jest też ich wyjątkowa architektura z kolumnadami i promenadami, willami, parkami i ogrodami, a także setki źródeł mineralnych. Historie wielkich osobowości, początki podróżowania jako nowego sposobu spędzania wolnego czasu, dziedzictwo kulturowe i podstawa filozoficzna: to wszystko łączy jedenaście najpiękniejszych uzdrowisk Europy.

Oprócz uzdrowisk czeskich na listę światowego dziedzictwa UNESCO wpisano osiem kolejnych miast – Baden-Baden, Bad Ems i Bad Kissingen w Niemczech, Spa w Belgii, Vichy we Francji, Montecatini Terme we Włoszech, Baden koło Wiednia w Austrii i City of Bath w Anglii. W ten sposób tych 11 uzdrowisk wspólnie stanowi jedną pozycję na liście światowego dziedzictwa. Tym samym, liczba zabytków UNESCO w Czechach wzrosła do 15.

 

Zdjęcia: Czech Tourism – Ladislav Renner

Więcej informacji na stronie: #VisitCzechRepublic

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top