CZECHY: SCHRONISKO LIBUŠIN NA PRZEŁĘCZY PUSTEVNY

Przed rokiem, 30 czerwca 2020, po trwającej sześć lat odbudowie, otwarto schronisko Libušín na przełęczy Pustevny w Beskidzie Śląsko-Morawskim. Zabytkowy budynek, jedno z największych dzieł architekta Dušana Jurkoviča, niemal doszczętnie spłonął w marcu 2014 roku.

Rozległy projekt jego odbudowy obejmował także przyległy budynek Pustevenkę. Kompleks drewnianych budowli Jurkoviča na Pustevnach stanowi wyjątkowe dziedzictwo kulturowe regionu. Rekonstrukcja Libušína należała do najważniejszych tego typu przedsięwzięć w Czechach. Podstawą odbudowy był projekt z 1985 r. i model 3D z 1995 r. Ważnym źródłem informacji były historyczne zdjęcia oddające autentyczny wygląd secesyjnej budowli.

Pierwotny charakter nadano także jej wnętrzu. Rzemieślnicy wykonali tradycyjną metodą freski i sgraffiti z motywami legend wołoskich i słowackich autorstwa Mikołaja Alšy. Ręcznie nakładano na tynk farby wykonane według oryginalnej receptury na bazie oleju lnianego i naturalnych pigmentów. Cały budynek został wyposażony w czujniki pożarowe i alarmy dźwiękowe.

Wirtualne zwiedzanie: Libušín – Národní muzeum v přírodě (nmvp.cz)

Zdjęcia: Czech Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top