BEZDROŻA: KASZUBY I BORY TUCHOLSKIE – TRAVELBOOK

Kaszuby i Bory Tucholskie, ciekawy region na północy naszego kraju, to kolejna pozycja w tegorocznej serii travelbooków Bezdroży. Stanowi ona wznowienie, w II wydaniu, przewodnika wydanego w 2019 roku, w zmienionej, moim zdaniem ciekawszej, okładce oraz z aktualizacjami. Wzbogaca go ponad 150 kolorowych zdjęć, 8 mapek – w tym dwie na wewnętrznych stronach okładek oraz 43 ciekawostki w ramkach włamanych w tekst. Na wstępie autorzy przedstawiają najważniejsze atrakcje tego regionu. Po pięć skarbów architektury, muzeów i galerii oraz innych ciekawych obiektów. Osiem miejsc ważnych przyrodniczo, siedem przyjaznych dla dzieci i sześć lokalnych przysmaków, w tym trzy o nazwach wymagających „rozszyfrowania”. Ferkase, to świąteczna potrawka z kury w białym sosie z rodzynkami. Grucholce – nadziewane mięsem pyzy ziemniaczane podobne do litewskich cepelinów, ale tamte są również z serem lub twarogiem. I Zylc – galareta z mięsa lub ryb. W poprzedzających część ściśle przewodnikową Informacjach praktycznych z A-Z, na temat wyboru czasu podróży, dojazdu, zakwaterowania, atrakcji dla dzieci oraz tamtejszych oryginalnych pamiątek, znaleźć można chyba w skrócie wszystko podstawowe, niezbędne turyście. W Informacjach krajoznawczych ABC, oprócz charakterystyki geograficznej i przyrody sporo o tamtejszym społeczeństwie.

 

Kaszubskich tradycjach, kalendarium historycznym od…11 tys lat p.n.e. (pierwsze ślady człowieka) i 3 tys. lat p.n.e. (powstanie pierwszych osiedli), ze sporo innymi ciekawymi faktami aż do roku 2005 – uznania języka kaszubskiego za regionalny w Polsce, Jest też osobna informacja o nim oraz minisłowniczek kaszubsko-polski. Sporo dowiedzieć się też można o tamtejszej kuchni i jej specjałach oraz licznych stałych wydarzeniach kulturalnych, Część ściśle przewodnikowa podzielona została na sześć subregionów: Szwajcaria Kaszubska: Kartuzy, Sierakowice, Wokół Jezior Radyńskich, Żukowo, Gmina Kolbudy i Przywidz. Norda, czyli wybrzeże z Wejherowem, Puckiem, Władysławowem i okolicami Jeziora Żarnowieckiego. Lębork, Bytów i Kościerzyna z ich okolicami oraz Bory Tucholskie.

W każdej z nich znajduje się krótka charakterystyka miejscowości lub opisywanych miejsc z informacjami, co warto w nich zobaczyć – z wstawionymi ciekawostkami. A także atrakcjach dla dzieci i podstawowymi informacjami o komunikacji, noclegach i wyżywieniu. Jednym słowem mnóstwo wartego dowiedzenia się czegoś więcej o tym regionie kraju, zachęcającego do jego głębszego poznawania. Co w okresie, gdy dalekie podróże są niemożliwe, utrudnione, lub ryzykowne ze względów zdrowotnych, szczególnie warte jest polecenia.

KASZUBY I BORY TUCHOLSKIE. Autorzy: Malwina i Artur Flaczyńscy. Travelbook Bezdroży, wyd. II, wydawnictwo Helion, Gliwice 2021, str. 239, cena 32,90 zł. ISBN 978-83-283-7719-6

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top