CZECHY: PIERWSZA TRASA PIESZA BEST OF EUROPE

Piesza trasa doliną rzeki Lužnicy przez Tábor i Bechyni do Týna nad Vltavou, mierząca 55 km, znalazła się w grudniu 2019 roku na liście najlepszych europejskich tras pieszych Leading Quality Trails Best of Europe. Projekt trasy realizował region turystyczny Toulava we współpracy z Klubem Czeskich Turystów i przy wsparciu regionu Czech Południowych. Jest to pierwsza piesza trasa w Czechach, która otrzymała takie wyróżnienie.

 

Zaledwie 10 krajów europejskich może poszczycić się tak świetnymi trasami. Najwięcej wyróżnionych tras znajduje się w Niemczech i Grecji. Na trasie leżą zabytkowe miasta Tábor i Bechyně, ruiny zamku Příběnice z XIII wieku i gotyckiego zamku Dobronice, Stádlecki most łańcuchowy, pałac Koloděje nad Lužnicí i piękna przyroda wzdłuż doliny rzeki Lužnice. Trasa wiedzie obok ścian skalnych, przez tunel w skale, po starej drodze, którą Klub Czeski Turystów wyznaczył już w roku 1899, przy wsparciu hrabiego Harracha.

Atrakcyjne miejsca na trasie:

Tabor

Nie często się zdarza, aby miasto w Europie Środkowej otrzymało nazwę z Biblii. Takim miastem jest właśnie Tabor, którego nazwa nawiązuje do góry Thabor koło Nazaretu w Izraelu. Założyciele miasta, którzy opowiadali się po stronie czeskiego husyckiego ruchu reformatorskiego, wybudowali je z zamiarem stworzenia nowego społeczeństwa, odrzucającego prawa ludzkie i kierującego się tylko przykazaniami boskimi.

Aby dowiedzieć się więcej o ruchu husyckim, trzeba zwiedzić muzeum urządzone w budynku Starego Ratusza, zaliczanym do najważniejszych zabytków gotyckich w Czechach. Prowadzi z niego wejście do sieci korytarzy pod głównym placem miasta, nazwanym imieniem najwybitniejszego wodza husyckiego Jana Żiżki z Trocnova. Polecamy także spacer dookoła sztucznego jeziora zaporowego Jordan, najstarszego w Europie Środkowej. We wrześniu odbywa się tradycyjne święto miasta z historycznymi paradami, jarmarkami i turniejami rycerskimi

Bechyně

Miasteczko uzdrowiskowe, położone na wysokości 423 m n.p.m. Leczy się tu choroby stawów i narządów ruchu. W terapii stosuje się kąpiele borowinowe i okłady. W miasteczku zwiedzimy pałac z renesansowymi freskami i bogatym wyposażeniem, dawny klasztor franciszkanów z terasowymi ogrodami, z których rozciąga się piękny widok na dolinę rzeki Lužnice, a także zachowane średniowieczne mury miejskie.

Týn nad Vltavou

Zwiedzić tam mozna zabytkowe centrum, pałac, podziemia miejskie. W dawnym pałacu arcybiskupów mieści się muzeum miejskie. Popularną atrakcją turystyczną są średniowieczne korytarze podziemne, wiodące od dziedzińca pałacu aż do centrum miasta. Można je zwiedzać z przewodnikiem, korytarze są wąskie, miejscami mają wysokość zaledwie 120 cm.

Zdjęcie: Tabor – Ladislav Renner

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top