Ten znany z Francji fenomen ma także swój odpowiednik nad czeską rzeką o nazwie Dzika Orlica, płynącą na wschodzie Czech, którą nie bez powodu nazwano rzeką zamków, pałaców i legend. Znajdują się tam liczne zabytki architektury w pięknym krajobrazie. Zamki nad Orlicą od roku 2017 szczycą się tytułem Najlepszej Europejskiej Destynacji Turystycznej (EDEN).
CASTOLOVICE, KOSTELEC, DOLINA ANNY..
Na odcinku rzeki o długości 9 km w Dolinie Orlicy, w odległości około 50 km od granicy z Polską (około 70 km od Kłodzka), wznoszą się dwa średniowieczne zamki, cztery barokowe i renesansowe pałace i inne zabytkowe obiekty. Na zwiedzanie tego ciekawego regionu warto zarezerwować kilka dni.
Większość zamków i pałaców pozostaje w rękach prawowitych potomków rodzin szlacheckich. W pałacu w Častolovicach mieszka właścicielka hrabina Diana Phipps Sternbergova. W sąsiednim Nowym Pałacu w Kostelcu nad Orlicą rezyduje sam Franciszek Kinski, a potomkowie rodziny Kolowrat zamieszkują pobliski pałac w Rychnovie nad Kněžną.
Podążając w górę rzeki napotkamy pałac Doudleby, natomiast szlak zamków i pałaców nad Dziką Orlicą zamykają pałac Potštejn oraz sąsiedni zamek Potštejn. W historii zdobyto go zaledwie raz i dokonał tego sam Karol IV, wówczas jeszcze jako młody książę.
Wędrując wzdłuż rzeki lipową aleją przez Dolinę Anny mija się camping w stylu dzikiego zachodu i dochodzi do wsi Litice, na zamek króla czeskiego Jerzego z Podiebrad. Zamki i pałace nad Orlicą, zwrócone właścicielom w ramach restytucji, były najczęściej w opłakanym stanie.
KOMUNISTYCZNE OŚRODKI W SZLACHECKICH REZYDENCJACH
Po II wojnie światowej w pałacu w Častolovicach mieścił się internat, w Potštejně – ośrodek ROH (komunistycznych związków zawodowych), w pałacu w Kostelcu siedzibę miał Instytut Badań nad Hodowlą Prosiąt, pałac Doudleby w latach powojennych także był dewastowany i groziło mu wyburzenie. Aż trudno dziś uwierzyć jak zawiłe historie wiążą się z tymi dawnymi rezydencjami szlacheckimi.
Obecnie w pałacu w Častolovicach turystów witają przytulne wnętrza. Do najpiękniejszych pomieszczeń należy Sala Rycerska z renesansowym kasetonowym stropem oraz ozdobione kwiatami krużganki arkadowe. Na każdym kroku widać dobry gust i profesjonalizm hrabiny Diany, wyśmienitej architektki wnętrz.
Z jej talentu skorzystała również rodzina Olgi i Wacława Havlów. Przyjaźń hrabiny z parą prezydencką przypominają dwa drzewa zasadzone niedawno specjalnie dla Olgi Havlovej. Pałac gościł także przedstawicieli Czwórki Wyszehradzkiej. Atrakcją turystyczną jest tamtejszy zwierzyniec z wybiegiem pełnym jeleni i białych danieli.
Co roku odwiedza go ponad 80 tysięcy gości. Jest to również ulubione miejsce hrabiny, zwierzęta rozpoznają ją już z daleka. Jej drugim ulubionym miejscem jest ogród różany, w którym można podziwiać niemal dwieście gatunków róż. Liczne z nich pani Diana przywiozła z Anglii, gdzie spędziła część swojego życia.
BIBLIOTEKA I DZIEŁA SZTUKI
Nowy Pałac w Kostelcu odgrywa ważną rolę w sferze kultury goszcząc szereg znanych osobistości i organizując spotkania towarzyszące licznym wystawom, koncertom i festiwalom. Za wszystkimi imprezami kulturalnymi kryje się postać Franciszka Kinskiego.
Najpiękniejszą salą w pałacu w Kostelcu jest biblioteka, która mimo ponurej przeszłości czasów komunistycznych, zachowała się do dnia dzisiejszego, a także Sala Lustrzana, ulubione miejsce na przyjęcia ślubne. Pałac Doudleby zachwyca przede wszystkim niepowtarzalnym sgrafitti, renesansowymi arkadami i kolumnami w stylu toskańskim.
Rezydencja jest dziełem mistrzów włoskich, więc nic dziwnego, iż zainteresował się nią znany reżyser Juraj Jakubisko, który nakręcił tu swój film Bathory. W pałacu znajduje się jeden z największych pieców kaflowych w Republice Czeskiej, a w kaplicy – kolekcja Madonn. Obecnie pałacem opiekuje się Petr Dujka, syn Eleonory Dujkovej, z domu Litic z Bubna.
Niedawno rozpoczął rekonstrukcję należących do pałacu budynków gospodarczych, w których wkrótce zostaną otwarte apartamenty i sale konferencyjne. W Doudlebach warto odwiedzić także Muzeum Przyrodnicze, znajdujące się w dawnym spichlerzu pałacowym czy Dworek Babuni z wybiegiem dla zwierząt gospodarczych.
STARA BROŃ, TROFEA MYŚLIWSKIE I PALACOWY DZWON
Niezapomniane wrażenia czekają na zwiedzających barokowy pałac w Potštejnie. Do ciekawych pomieszczeń należy biblioteka i Sala Marmurowa z oryginalnymi żyrandolami wykonanymi z czeskiego kryształu. Przez pełne straszydeł podziemia gości oprowadza tajemniczy mnich. Najmłodszym spodoba się zwiedzanie pałacu w kostiumach czy zabawa w parkowym labiryncie.
Kilka kilometrów od „czeskiej Loary” znajduje się kolejna siedzibę szlachecką – Pałac Kolowratski w Rychnowie nad Kněžną. Kompleks pałacowy z kościołem Najświętszej Trójcy należy do najpiękniejszych zespołów architektury barokowej w Czechach, a dzwonnica pałacowa kryje w sobie trzeci pod względem wielkości dzwon w Czechach. Jego brzmienie należy do najpiękniejszych w Europie.
Popularnym pobliskim celem turystycznym jest również renesansowy pałac rodziny Colloredo-Mansfeld w Opočnie, słynący z pięknych arkad, kolekcji broni czy trofeów myśliwskich, jak również z rozległego parku z doliną Złotego Potoku, w którym stoją liczne romantyczne budowle. Podążając za kolejnymi siedzibami rodów szlacheckich można odwiedzić malownicze miasteczko Žamberk, z dawną siedzibą rodu Parishów lub sąsiedni Letohrad.
Nad tym miastem góruje zamek, a w centrum mieści się Muzeum Rzemiosł, największe tego typu muzeum w Czechach. Na trzech piętrach dawnego spichlerza prezentowane jest rzemiosło z lat 1840–1930. Zobaczyć można m.in. pracę kotlarzy, stolarzy, dekarzy czy kamieniarzy. Godne uwagi eksponaty znajdują się w skansenie rzemiosł mechanicznych, tartaku czy warsztacie mechanicznym. Dowiemy się, jak sto lat temu wyglądała klasa w szkole, gabinet dentystyczny czy ginekologiczny.
Pomysły wycieczki po regionie znajduje na stronach: www.goryorlickie.cz/przezycia-na-kazdy-dzien/902_1011399_zamki-na-orlicy oraz www.mojeorlickehory.cz
Zdjęcia: Czech Tourism