CZECHY: MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYCZNY LITOMYŠL SMETANY

Litomyšl, miasto rodzinne słynnego kompozytora czeskiego Bedřicha Smetany, zaprasza w dniach od 14 czerwca do 7 lipca na sześćdziesiątą edycję międzynarodowego festiwalu muzyki klasycznej Litomyšl Smetany, największego festiwalu open air muzyki klasycznej w Czechach.

 

Koncerty będą odbywały się w salach i na dziedzińcu pięknego, renesansowego pałacu, wpisanego na listę UNESCO, a także w Domu Smetany i w kościołach. Bedřich Smetana, autor opery „Sprzedana Narzeczona“ i wielu innych dzieł, narodził się w roku 1824 jako pierwszy syn w licznej rodzinie zamożnego piwowara Františka Smetany. Ojciec kompozytora był wielbicielem muzyki, mały Bedřich od dziecka przejawiał wyjątkowe zdolności muzyczne.

W wieku czterech lat grał na skrzypcach, mając sześć lat występował przed publicznością grając na fortepianie. W wieku dziewięciu lat skomponował pierwszy utwór, który zachował się do dziś. W tutejszym pałacu można zobaczyć fortepian, na którym Bedřich Smetana grywał na początku swej kariery muzycznej.

Więcej informacji o festiwalu: http://festival.smetanovalitomysl.cz/

 

Zdjęcia pałacu, domu – muzeum Smetany w Litomyszlu oraz zabytków miasta: Cezary Rudziński

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top