AUSTRIA: JEZIORA KARYNTII

Ciepła, czysta woda, słońce i szczypta południowej lekkości, to składniki urokliwego wypoczynku nad jednym z jezior w Karyntii. Już na początku lata łagodny klimat przyciąga fanów kąpieli na piaszczyste plaże o karaibskim charakterze nad licznymi jeziorami z wodą tak czystą, że można ją pić bezpośrednio z akwenu.

 

Oto najbardziej atrakcyjne z nich:

* Wörthersee – wyjątkowa przyjemność i luźna atmosfera

Największe jezioro w Karyntii łączy w sobie wiele zalet. „Widzieć i być widzianym” to motto podczas przyjemnie ciepłych, letnich wieczorów, kiedy ostatnie promienie słońca rozświetlają jezioro w złotym blasku, a goście rozkoszują się pierwszym koktajlem w jednym z modnych barów na plaży. Na amatorów aktywnego wypoczynku czekają różnorodne trasy rowerowe wokół jezior – specjalnie przystosowane do jazdy na rowerze wyścigowym, elektrycznym lub górskim. Natomiast jazda nim po szlaku śladami słynnej architektury znad jeziora Wörthersee jest pewnego rodzaju podróżą w czasie. Wspaniałe wille są częścią krajobrazu i dzięki rozpościerającemu się z nich cudownemu widokowi na jezioro wywarły wpływ na twórczość wielu sławnych ludzi, takich jak Brahms i Mahler.

* Jezioro Faaker – kąpiele w sercu Karyntii

Jasny turkusowy kolor ciepłej wody sprawia, że jezioro Faaker jest tak wyjątkowe. Jako najbardziej wysunięte na południe jezioro w Austrii, z największą ilością godzin słonecznych, jest również pieszczotliwie nazywane „Morzem Południowym”. Najpiękniejszy widok na jezioro rozpościera się podczas wędrówki o wschodzie słońca z górującej nad jeziorem góry Mittagskogel.

* Jezioro Millstätter See – mistyczny zbiornik wodny

Przez najgłębsze jezioro w Karyntii o głębokości 141 metrów przebiega wiele energetycznych linii geomantycznych biegnących w dół z góry Mirnock. Mistyczne jezioro otaczają liczne tajemnicze miejsca mocy. Jezioro Millstätter See o głębokości 141 m jest także najgłębszym jeziorem w Karyntii. Szerokie, płytkie brzegi jeziora, gdzie temperatura wody sięga do 26°C, są idealnym miejscem do uprawiania turystyki pieszej, relaksu i odwiedzania okolicznych restauracji.

     * Jezioro Klopeiner See – przyjemnie i na sportowo

Nad jeziorem Klopeiner See w Południowej Karyntii z cała rodzina poczuje się dobrze. Osiąga ono w lecie temperaturę do 28 stopni, co czyni je jednym z najcieplejszych jezior kąpielowych po słonecznej, południowej stronie Alp. Nowa karta Aktiv Card Südkärnten obejmuje ponad 40 bezpłatnych ofert aktywnego wypoczynku, począwszy od wycieczek rowerowych z przewodnikiem, wypraw na rowerach wyścigowych i rowerowych wycieczek rekreacyjnych, wycieczek pieszych z przewodnikiem po Stand Up Paddeln, nurkowanie z rurką, bieganie i nordic walking, grę w golfa, wędkarstwo i wiele innych atrakcji. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

* Jezioro Turnersee – ptasi park

Podobnie jezioro Turnersee jest jednym z najcieplejszych jezior w Europie, osiągając w lecie temperaturę wody do 28 stopni Celsjusza. Idylliczne miejsce kąpielowe o jakości wody pitnej i łącznej powierzchni 44,2 hektara przyciąga szczególnie osoby szukające spokoju i relaksu. Prawie nietknięta natura tego zbiornika wodnego jest znana również daleko poza granicami Austrii. Miejsce to jest popularne ze względu na ptasi park, w którym żyje ponad 1000 rzadkich gatunków zwierząt, w tym wiele egzotycznych okazów.

     * Jezioro Ossiacher See – kulturalnie

Od ponad 40 lat na brzegach jeziora Ossiacher See odbywają się liczne koncerty i imprezy. W letnie wieczory przestronne strefy nadbrzeżne tętnią życiem i promieniują radością, zachęcając do spacerów wzdłuż promenady. Inną perspektywę na jezioro oferuje przejażdżka kolejką linową Kanzelbahn na górę Gerlitzen, która wznosi się nad jeziorem Ossiacher See.

* Jezioro Weissensee – nietknięta natura

Region wokół jeziora Weissensee zyskał miano jednego z najbardziej przyjaznych dla środowiska w Europie. Na tratwie, podczas spokojnego spływu, goście mogą rozkoszować się wyjątkowym połączeniem natury i kulinarnych przysmaków. Zaciszne jezioro Weissensee znajduje się na wysokości 930 metrów, co czyni je najwyżej położonym, dużym jeziorem w Karyntii. Ciche zatoki podobnego do fiordów zbiornika wodnego zachęcają do odpoczynku i łowienia ryb.

   * Jezioro Keutschacher See – dolina jezior

Niedaleko jeziora Wörthersee leży gmina Keutschach z naturalnymi jeziorami: Rauschelesee, Hafnersee i Keutschacher See. Można tam zorganizować sobie wypoczynek wedle upodobania: spokojnie lub w towarzystwie, rodzinnie, aktywnie czy przytulnie. Natura oferuje wszystko, aby można było się wspaniale zrelaksować. 70 procent powierzchni gminy jest rezerwatem przyrody. Nie można także przegapić wizyty na najwyższej na świecie drewnianej wieży widokowej na Pyramidenkogel, z której roztacza się wspaniały widok na Karyntię.

* Jezioro Turracher See – basen w jeziorze

Szczególną cechą jeziora Turracher See na wysokości 1763 metrów pośrodku Nockberge jest: wydzielony obszar jeziora, który może być ogrzewany. Podgrzewany basen w jeziorze należy do hotelu Hochschober i przez cały rok zachęca gości hotelowych – nawet, kiedy wokół leży śnieg – do kąpieli w wodzie o przyjemnej temperaturze 30 stopni.

* Jezioro Pressegger See – znane także, jako wanna

Otoczone górami, lasami oraz łąkami leży naturalne i krystalicznie czyste jezioro Pressegger See – określane także pieszczotliwie „wanną doliny Gailtal”. Woda w nim jest wyjątkowo czysta, w związku z czym ma jakość pitnej. * Jezioro Feldsee/Brennsee – malownicze jezioro pośród gór W samym sercu obszaru wędrówek pieszych między łagodnymi szczytami Mirnock i Wöllaner Nocks leży jezioro Brennsee lub Feldsee, które zaprasza do orzeźwiających kąpieli podczas wędrówek. Nawego brzegu znajduje się niewielki, idylliczny kurort Feld am See, w którym co roku w połowie sierpnia odbywa się największy festiwal rybny w Karyntii.

* Jezioro Afritzer See – fascynujące połączenie gór i jeziora

Zachwycającym centrum gór Nockberge jest malownicze jezioro Afritzer See. Topograficznie rzecz ujmując ten nietypowy zbiornik wodny w rzeczywistości składa się z dwóch jezior. Podobno, jak głosi legenda, olbrzym Mirnockriese w napadzie złości wrzucił do wody ogromny głaz i podzielił akwen na jezioro Afritzer See i jezioro Feldsee/Brennsee. A powodem jego niezadowolenia była piękna córka rybaka.

* Jezioro Längsee – kąpielisko Schlossbad

Lato, słońce oraz mnóstwo zabawy dla dzieci i dorosłych oferują aż dwa kąpieliska publiczne nad jeziorem Längsee. Ekscytujący dzień nad wodą można spędzić w kąpielisku Strandbad z wieżą do skoków, zjeżdżalnią wodną i wyspą kąpielową lub w sąsiadującym kąpielisku Schlossbad z naturalną plażą dla nudystów i przestronnym trawnikiem do wylegiwania się. Oczywiście także goście pragnący spokoju znajdą tamj ustronne miejsce dla siebie – albowiem jezioro Längsee to naturalne jezioro, jak z bajki.

Zdjęcia: NBPA

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top