CZECHY: KRYSZTAŁOWA DOLINA – WIRTUALNIE

Historia przemysłu szklarskiego na północy Czech sięga już ponad 600 lat. Rejon Gór Izerskich i Łużyckich, od Kamenickiego Šenova, przez Jablonné v Podještědí, aż po Desną i Turnov, od stuleci słynie z produkcji dobrej jakości, pięknego szkła, szklanych koralików i biżuterii.

 

Znajdują się tam huty szkła, niektóre powstałe już w XVI wieku, jak również szkoły szklarskie, wytwórnie szkła i biżuterii i muzea szklarskie. Projekt Kraju Libereckiego o nazwie Kryształowa Dolina promuje i wspiera rzemiosło szklarskie regionu, prezentuje poszczególne obiekty i dzieła miejscowych szklarzy i jubilerów.

Obecnie, ze względu na sytuację epidemiczną, zwiedzanie obiektów nie jest możliwe, ale w ramach kampanii „Na zdrowie rzemiosłu” wszystkie te miejsca można odwiedzać wirtualnie.

Na stronie https://crystalvalley.cz/pl/na-zdravi-remeslu warto wybrać się na wirtualną wycieczkę po regionie, od Kamenickiego Šenova, Novego Boru, przez Turnov, aż do Harrachova.

Krótkie filmy wideo prezentują, oprócz producentów ozdób szklanych, także szkoły i muzea szklarskie. Wiele firm oferuje również sprzedaż internetową, więc można sprawić sobie piękny, oryginalny prezent, a przy okazji wesprzeć producenta w tych trudnych czasach.

Informacje w języku polskim: https://crystalvalley.cz/pl

Zdjęcia: Crystal Valley

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top