CHORWACJA: WAKACJE W MIEŚCIE? – TO MOŻLIWE. DZIŚ RIJEKA

W zeszłym tygodniu zabraliśmy Was do Żminja, w tym zapraszamy do Rijeki. Niezwykle bogata przeszłość miasta związana jest głównie z portem morskim.

To właśnie on przyczynił się do rozwoju miasta. Różnorodność kultur, które się w nim spotykały wytworzyły wyjątkową atmosferę, dlatego współczesna Rijeka jest inna od pozostałych miast Chorwacji. Inna w najlepszym sensie tego słowa, bo czerpie garściami ze swojej różnorodności. Wpiszcie ją koniecznie na swoją listę miejsc do odwiedzenia!

Zobaczcie Korzo, na którym toczy się niespieszne życie mieszkańców miasta. Wejdźcie do tuneli, które w historii miasta miały bardzo różne zastosowanie – od ucieczki przed gorącym słońcem po cele militarne. Poszukajcie również śladów byłej fabryki torped. Spróbujcie odkryć historię kamizelki ratunkowej ze statku Carpathia.

Wybierzcie się na zakupy na największy w Chorwacji targ rybny. I odwiedźcie w porcie jacht „Galeb”, którym pływał po całym świecie marszałek Tito.

Rijeka, to pierwsze chorwackie miasto, które dołączyło do rodziny ponad 60 europejskich miast posiadających prestiżowy tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

W roku 2020 trzy główne elementy programu obejmowały wodę, pracę i migrację. Idealnie oddając nie tylko portową tożsamość miasta, ale również szerszy kontekst europejski. Tak powstała koncepcja „Portu Różnorodności”. W tą różnorodność wpisały się i nasze rodaczki, które w Rijece są licencjonowanymi przewodniczkami..Odkryją przed Wami mnóstwo niezwykłych miejsc i opowiedzą intrygujące historie.

 

Co koniecznie trzeba odwiedzić w samym mieście:

• Teatr Miejski im. Ivana Zajca. • Wzgórze Trsat z twierdzą i Sanktuarium Matki Bożej z Trsatu. • Muzeum Farmacji. • Muzeum Morskie i Historyczne. • Muzeum Dzieciństwa i Muzeum Informatyki.

     Co odwiedzić w okolicy:

• Opatiję – miasto, które w czasach Austro-Węgier było największym kurortem cesarstwa, ale i ulubionym miejscem wypoczynku Henryka Sienkiewicza, Stefana Żeromskiego, Marszałka Józefa Piłsudskiego czy Prezydenta Ignacy Mościckiego.

Poszukajcie poloników spacerując po tym niezwykle eleganckim i urokliwym miasteczku.

• Lungomare – nadmorska promenada łącząca Opatiję z miejscowością Volosko. • Park Krajobrazowy Učka – dumny strażnik Istrii i Kvarneru. • Park Narodowy Risnjak – idealne miejsce na fotosafari.

Zdjęcia: Ivo Biočina

 

 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top