CZECHY: JESIENNE ATRAKCJE CZESKIEGO KRUMLOVA

 

 

Czeski Krumlov należy do najpiękniejszych miast czeskich. Od 1992 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

 

Tamtejszy kompleks zamkowo-pałacowy jest drugim co do wielkości, po Zamku Praskim, w Republice Czeskiej.

 

Zwiedzający mają do dyspozycji dwie trasy, wieżę zamkową z celą głodową oraz lapidarium z ekspozycją rzeźb barokowych.

 

 

Prawdziwą perłą jest barokowy teatr zamkowy. Znajduje się w nim niemal kompletne wyposażenie dekoracji, kostiumów, rekwizytów oraz techniki scenicznej. Podziw wzbudza również najcenniejszy eksponat zamkowy – złota kareta wykonana z pozłacanego drewna orzechowego, która jest świadectwem zręczności ówczesnych rzemieślników.

 

Z wieży zamkowej roztacza się piękna panorama miasta. Podczas zwiedzania warto również zajrzeć do piwnic św. Wacława znajdujących się na dziedzińcu zamkowym. Rozległe ogrody barokowe z fontanną kaskadową oraz jeziorkiem zapraszają na przyjemne spacery. Co roku w Czeskim Krumlovie odbywają się liczne imprezy.

 

W lecie koncerty w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego. Miłośnicy sztuki rzemieślniczej powinni odwiedzić Egon Schiele Art Centrum, mieszczące się w kompleksie budynków dawnego browaru miejskiego. Obok ekspozycji o życiu i twórczości artysty oraz całorocznej wystawy jego prac, galeria oferuje zwiedzającym wystawy sztuki XX wieku. Bez wątpienia warto również odwiedzić Muzeum Fotoatelier Seidl.

 

Można w nim podziwiać nie tylko fotografie Szumawy oraz Krumlova z początku XX wieku, ale również urządzenia fotograficzne oraz pierwotne wyposażenie atelier i domu rodziny fotografa. Letni sezon imprez kulturalnych w Czeskim Krumlovie zakończą tradycyjnie Uroczystości Świętowacławskie (27-29.09.2013).

 

Miasto Czeski Krumlov w ostatni wrześniowy weekend odda hołd świętemu Wacławowi, patronowi Czech i Czeskiego Krumlova, winiarzy i browarników. Na gości czekają tańce, śpiewy, wyśmienite piwo, burczak i specjalne świętowacławskie menu – tradycyjne czeskie przysmaki sporządzane według dawnych przepisów, a także noc otwartych muzeów i galerii.

 

W Czeskim Krumlovie i okolicach znajdziemy ciekawe propozycje na aktywny wypoczynek. Miłośnikom sportów wodnych polecamy rejs statkiem lub kajakiem po Wełtawie, a także romantyczny spływ tratwą po zmierzchu. Podczas rejsu można podziwiać niezapomniane, bajkowe widoki na miasto.

 

W okolicy Czeskiego Krumlova znajdują się liczne trasy piesze i rowerowe. Warto wybrać się np. na spacer do barokowej kaplicy Matki Boskiej Bolesnej, skąd rozciąga się piękny widok na miasto.

 

Wybierając dłuższą trasę turystyczną można dotrzeć na szczyt góry Kleť, gdzie znajduje się wieża widokowa, schronisko górskie z restauracją oraz obserwatorium astronomiczne. Rowerzyści mogą skorzystać z trudniejszej trasy rowerowej prowadzącej na zamek Rožmberk lub kilkudniowej rowerowej trasy okrężnej wokół jeziora Lipno.

 

Więcej informacji turystycznych o Czechach: www.czechtourism.com

 

Zdjęcia: Cezary Rudziński

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top