Wodospady, puszcze, torfowiska, wydmy, stepy i wiele innych ciekawostek przyrodniczych znajduje się w kraju naszych południowych sąsiadów. Polecamy dwanaście wybranych miejsc, które z pewnością warto zobaczyć.
1. Pustynia w południowych
Czechach Region południowych Czech słynie z licznych stawów rybnych i rzek, ale niedaleko miasteczka Veselí nad Lužnicí, na obrzeżach parku krajobrazowego Třeboňsko, znajduje się jedno z najbardziej suchych miejsc w Czechach. Wydma koło Vlkova przypomina małą pustynię. Występują tu rzadkie rośliny sucholubne i ciepłolubne gatunki owadów.
2. Rezerwat przyrody Prokopské údolí
Spokojna dolina, leżąca na południowo-zachodnich obrzeżach Pragi, należy do ulubionych celów rowerzystów i turystów pieszych. Z okolicznych skał rozciągają się piękne widoki na miasto. Znajdziemy tu także jeziorko i tunel, w którym mieszkają nietoperze.
3. Puszcza w Beskidach
Narodowy rezerwat przyrody Mionší rozkłada się na terenie Beskidu Śląsko-Morawskiego, około kilometr na wschód od miejscowości Horní Lomná, na wysokości od 720 do 949 metrów n.p.m. Najwyższym punktem rezerwatu jest szczyt Úplaz. Na wędrowców czeka tu siedmiokilometrowa trasa edukacyjna, czynna tylko w sezonie.
4. Stepowa kraina na Wysoczyźnie
Narodowy rezerwat przyrody Mohelenská hadcová step został utworzony w roku 1933. Rozciąga się w okolicy Třebíča w regionie Wysoczyzna, na powierzchni 108,94 ha, nad meandrem rzeki Jihlavy, nazywanym „Ogon diabła“. Występują tam rzadkie gatunki fauny i flory. Przez rezerwat wiodą dwie trasy edukacyjne z panelami informacyjnymi i miejscami odpoczynkowymi.
5. Najwyższy wodospad
W najwyższym paśmie górskim w Czechach znajdziemy najwyższy czeski wodospad – Pančavský (148 metrów). Znajduje się około 1 kilometra od schroniska Łabska bouda. Należy do najpiękniejszych wodospadów karkonoskich. Ma cztery główne kaskady o wysokości 36 m, 39 m, 23 m i 20 m. Szerokość wodospadu zmienia się w zależności od ilości wody i wynosi od 4 do 8 metrów. Dostępny jest przez cały rok, wiedzie do niego czerwony szlak turystyczny między Łabską boudą a pomnikiem Hanča i Vrbaty.
6. Rezerwat przyrody Soos
Jedyny w swoim rodzaju w Europie rezerwat, znajduje się na zachodzie Czech, około 6 km od uzdrowiska Franciszkowe Łaźnie i 11 km od miasta Cheb. Leży na terenie dawnego, słonego jeziora, które następnie zmieniło się w torfowisko. Znajdziemy tu ślady działalności wulkanicznej – miniaturowe wulkany błotne. Wydobywająca się z nich bulgocąca gorąca woda robi niesamowite wrażenie. Okrężna trasa edukacyjna, wiodąca przez rezerwat, mierzy 2 kilometry i prezentuje wiadomości z dziedziny geologii, botaniki i zoologii. Wejście na teren rezerwatu znajduje się około 200 m od stacji kolejowej Novy Drahov. Trasa jest bez barier. Slovo Soos pochodzi z miejscowego dialektu (chebsko-niemieckiego) i oznacza „mokradło“, „trzęsawisko“.
7. Puszcza Boubínska
Leży w sercu Szumawy. Porastające puszczę drzewa osiągają wysokość 50 metrów. Rezerwat przyrody Puszcza Boubínska został utworzony z inicjatywy księcia Jana Schwarzenberka w roku 1858, na powierzchni 144 ha. Po 75 latach rezerwat stał się narodowym zabytkiem przyrody, jego powierzchnię powiększono do obecnych 666 ha.
8. Most skalny Brama Pravčicka
Największy most skalny w Europie, symbol Czeskiej Szwajcarii. Jego wysokość wynosi 16 m, szerokość niemal 27 m. Doskonałym punktem wyjściowym na wycieczki do Bramy Pravčickiej jest, oddalona o 3 km, malownicza miejscowość Hřensko.
9. Tundra w Karkonoszach
Dużym zainteresowaniem botaniaków i zoologów cieszy się torfowisko Úpske rašeliniště w Karkonoszach. Znajduje się ono na wysokości około 1400 metrów n.p.m. między schroniskiem Luční bouda, grzbietem Hraniční hřeben, schroniskiem Obří bouda i wzniesieniem Studniční hora. Torfowisko powstało przed 5000 – 6000 lat. Występuje tam fauna i flora z epoki lodowcowej.
10. Jeziora polodowcowe na Szumawie
Region szczyci się przezroczystymi jeziorami polodowcowymi. Po czeskiej stronie pogórza Szumawy spotkamy pięć jezior: Černé, Čertovo, Prášilské, Plešné i najmniejsze – jezioro Laka. Najpopularniejsze są dwa pierwsze, leżące na stoku Jezerní hory (1 343 m n.p.m.). Największym i najgłębszym jest jezioro Černé znajdujące się w pobliżu miasta Železna Ruda.
11. Moravsky Kras
Tajemnicza przepaść i system jaskiń Morawski Kras, rozkładający się na północ od Brna, należy do najważniejszych terenów krasowych w środkowej Europie. Odkryto tu ponad 1100 jaskiń, z których pięć jest dostępnych dla zwiedzających. Najliczniej odwiedzane są Jaskinie Punkvy z przepaścią Macocha, o głębokości 138 metrów. Długość wszystkich korytarzy Jaskiń Punkvy wynosi około 4,5 kilometra. Dla turystów udostępnionych jest 1260 metrów, z których 440 metrów pokonuje się łodzią.
12. Średniogórze
Najwyższy szczyt Średniogórza Czeskiego jako piorunochron Milešovka, nazywana królową Średniogórza Czeskiego, jest najbardziej wietrzną górą w Czechach. Nie wieje tu jedynie osiem dni w roku. Nie bez powodu otrzymała także nazwę Góra Piorunowa, ponieważ tu właśnie odnotowuje się najwięcej burz w Czechach. Na jej szczycie w latach dwudziestych minionego wieku zbudowano jedną z pierwszych restauracji górskich, obecnie znajduje się w tym miejscu kiosk gastronomiczny. W roku 1905 powstała tu stacja meteorologiczna, działająca do dziś. Na szczycie stoi także wieża widokowa o wysokości 19 metrów, czynna, jeśli warunki pogodowe są odpowiednie.
Zdjęcia: Czech Tourism