CYPR: NIE TYLKO PLAŻE I MORZE – KALENDARZ WYDARZEŃ 2023

Cypr należy do popularnych kierunków wyjazdów urlopowych także naszych rodaków. Przede wszystkim na tamtejsze plaże oraz kąpiele w Morzu Śródziemnym, ale również aby zobaczyć tamtejsze zabytki i krajobrazy, poznać miejscowych ludzi, ich kulturę, tradycje oraz kuchnię i wina. Wyspa Afrodyty, jak jest on nazywany, chce przyciągać zagranicznych turystów przez cały rok. Organizowane są tam bowiem liczne imprezy i wydarzenia niemal „dla każdego coś miłego”.

      Jak wiele i różnorodnych, można przekonać się zapoznając z ANNUAL EVENTS 2023 – kalendarzem wydarzeń zaplanowanych na br, który otrzymaliśmy z Cyprus Tourism Poland, oficjalnego przedstawicielstwa turystyki cypryjskiej w Warszawie. Są ich dziesiątki, uporządkowanych w podziale na miesiące, z konkretnymi nazwami imprez, ich datami, miejscami, w których będą się odbywać oraz dodatkowymi informacjami.

       ,        Najważniejsze w styczniu już się odbyły. To tradycyjne religijne obchody prawosławnego dnia Objawienia Pańskiego organizowane w pięciu nadmorskich miastach. Ich biskupi wrzucają do morza krzyże, a miejscowi młodzieńcy nurkują, aby je odnaleźć i zwrócić do świątyń. W styczniu zainaugurowany został też Program Wędrówek i Aktywności Przyrodniczych, prowadzonych przez przewodników.

        Zaplanowany jest on na cały rok, obejmuje szlaki prowadzące przez piękne krajobrazy, barwne centra wiosek, lasy, równiny, wzgórza i linie brzegowe. Kalendarz ten jest obfity w wydarzenia, wybraliśmy więc z niego te, które wydają się najciekawsze, mogące zainteresować polskich turystów i ewentualnie pomóc im w doborze terminu wyjazdu na Cypr, aby móc zobaczyć, czy uczestniczyć w niektórych.

      LUTY:

     * Biegi przełajowe. * Festiwal kwitnących drzew migdałowych. * Grand Prix Cypru w strzelectwie sportowym. * Imprezy 10 dniowego karnawału, z najsłynniejszymi w Lemesos (Limasol). * Radosny pierwszy dzień 50-dniowego Wielkiego Postu z potrawami wegeteriańskimi.

MARZEC:

     * 3. Bieg na orientację. * 33. Międzynarodowy Festiwal Brydżowy. * 24. Maraton od legendarnego miejsca narodzin antycznej bogini Afrodyty, wzdłuż brzegów Morza Śródziemnego. * Triatlon w Agia Napa. * Puchar Tenisowy w Famaguście.

      KWIECIEŃ:

     * Bogaty program prawosławnych Świąt Wielkanocnych od Wielkiego Czwartku do Poniedziałku, w wielu miejscowościach, w tym historycznych wioskach. * Cyprus Gran Fondo – 3 dniowe zawody kolarskie „Rower dla wszystkich”. * Festiwal Dzikich Tulipanów w gminie Polemi. * Międzynarodowy Festiwal Filmowy. * Festiwal piłkarski na naturalnej trawie w Agia Napa. * Śródziemnomorski Bar Show w Nikozji. * Tenisowy Turniej Seniorów w Limassol.

MAJ:

     * Wyprawy oraz spacery do wiosek i winnic w górach Troodos. * Festiwal Kwiatów „Anthestiria” w Larnace, Germasogei i Pafos. * Dorians Coastal Challenge – 5 km. bieg z przeszkodami po plażach. * 15. Festiwal Róż w Agros. * Festiwal Pszczół w jednej z 9 wiosek pszczelarskich w rejonie Larnaki. * Festiwal Dory – muzyczno – gastronomiczny. * Otwarty Turniej Golfowy dla panów. * Festiwal Truskawek w Derynei. * 22. Festiwal Muzyki Kameralnej w Pharos.

      CZERWIEC:

     * Festiwal Tańca organizowany od 20011 roku w Limassol. * Festiwal Dziecięcy w Agia Napa. * Festiwal Ziół Leczniczych i Wystawa Zielarska w Plateis. * „Kataklysmos” – 6 dniowe religijne i ludowe Święto Powodzi w miejscowościach nadmorskich.

     * Wyścig kolarstwa szosowego „0 – 2000” w górach Troodos. * Festiwal Lawendy w Cyherbia. * 60. Amatorski Teatr Szekspirowski w Starożytnym Kourionie. * Festiwal Wiśni w górach Troodos. * Kulturalne Lato w Agia Napa. * Biegi na 5 i 10 km. * 18. Mistrzostwa Golfowe w Minthus.

     LIPIEC:

     Mnóstwo festiwali, m.in. * Kultury i Kuchni w wiosce Frenaros. * 26. Międzynarodowy Dramatu Starożytnej Grecji. * Letni w Larnace. * Lawendy w wiosce Platres. * Kultury w Paralimni i Xarkisa. * Ziemniaka, potraw z niego i programów artystycznych w wiosce Kokkina Chora. * Afrobanana – muzyki i sztuki we wsi Gialia. * Wiatrów – Windcraft Music Festival we wsi Katydata k/ Nikozji. * Aglan Jazz Festival w Aglantzi. * 9. Letni Filmowy Protaros. * Piwa w Limasol. * Kultury Faneromen’s i Letnie Noce 2023 w Nikozji. Ponadto * Święto Pasterskie z wystawą wyrobów mleczarskich, oraz pokazem strzyżenia i dojenia owiec we wsi Pahna.

SIERPIEŃ:

     Również mnóstwo festiwali, m.in. * 41. Rękodzieła Lefkosa, z pokazami wyrobu, muzyką i tańcami. * 5 w wiosce muzycznej Fengara. * Orzechów Laskowych w wiosce Platanistasa. * Gastronomii we wsi Ayios Ioannis Pitsikias w górach Troodos. * Sierpniowy, muzyki, teatru i kultury w wiosce Lofen. * 23. Jazz Raj we wsi Gialia. * Ryb w Agia Napa. * Wiejski Filmowy Animafest we wski Salamion. Ponadto * Theotokos – Uroczystości w dniu Zaśnięcia NMP – z festynem ludowym we wsi Kiti.

     WRZESIEŃ:

          Festiwale, m.in. *Afrodyty w Pafos, ze spektaklem operowym pod gwiazdami. * Eurośródziemnomorski Tańca Tradycyjnego w Remessos. * Wina w Limassol. * Piwa w Nikozji i Pafos. * Kuchni wegańskiej we wsi Psematismenos w starożytnym gaju oliwnym, * 5. Pancypryjski chleba, wyrobów mleczarskich, muzyki i tańca w wiosce Athienon. * Słodyczy w Kakopetrii. * Pszczół Miodowych we wsi Melini. * 5. Owoców i mięs we wsi Dymis.

     * Chleba świętojańskiego we wsi Anogyra. * Ciasta i wyrobów piekarskich we wsi Galata. * Pomarańczy w wiosce Miliou. * 39. Kultury w Agia Napa. * 33. Muzyki i Tańca we wsi Lofon. Ponadto: * Winobrania w wielu wioskach. * 24. Amatorskie Mistrzostwa Tenisowe w Aphrodite Hill i * Cyprus Railly.

      PAŹDZIERNIK:

      Festiwale, m.in. * Winogron, z winobraniem, we wsi Afamia. * Tradycji Kultury regionu Larnaka. * Jabłek. * XVIII Średniowieczny w Agia Napa. * Oliwek i Aromatów (olejków eterycznych) we wsi Evryhou. * Podróże ścieżkami tradycji w gminie Fikardou. * Międzynarodowy Muzyki, Tańca i Teatru w Nikozji. * Międzynarodowy Muzyki Współczesnej w Pharos. Ponadto: * Biennale w Larnace. * Wyścigi rowerowe „Gran Fondo” Apollo i Afrodyta. * Triatlon w Limassol.

      LISTOPAD:

     * Festiwal Zivana – tradycyjnego napoju alkoholowego w wioskach Alona, Pedoulas, Pelendri i Fikardou. * Śródziemnomorski Puchar Afrodyty w łucznictwie w Pafos. * Międzynarodowy maraton w Larnace.* Triatlon Olimpusmon.

 * Międzynarodowe Biegi Etapowe w Pafos. * Męski Puchar Tenisowy w Famaguście. * Święto Grzybów w Spilii.

GRUDZIEŃ:

     * Wioski świąteczne. * 10 Cypryjski Show Jazzu i Muzyki Świata w Limassol. * Półmaraton w Agia Napa.

     Ponadto w osobnym Kalendarzu znajdują się miejscowości, trasy i daty 23 pielgrzymek do miejsc i obiektów kultu religijnego oraz proponowanych wycieczek przyrodniczych z przewodnikami. Jest więc w czym wybierać!

     Bardziej szczegółowe informacje na: https://www.visitcyprus.com/files/Events/events_2023/ANNUAL_EVENTS_2023.pdf

.

 Zdjęcia © Cezary Rudziński

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top