CHORWACJA: ZAGORJE – BARWY JESIENI

Lato wciąż trwa, ale jesień nieuchronnie puka do drzwi. Dla wszystkich jej wielbicieli, ale i dla tych, którzy za nią nie przepadają, mamy idealne rozwiązanie. W Chorwacji ta pora roku pełna jest słonecznego ciepła i mieni się mnóstwem kolorów. Proponujemy weekend w chorwackim Zagorju!

 

Nazwę region zawdzięcza swojemu położeniu. Z perspektywy mieszkańców Zagrzebia leży za pasmem górskim Medvednica, czyli „za górami” i stąd nazwa Zagorje. Jak najszybciej się tam znaleźć? Wystarczy półtorej godziny lotu samolotem do Zagrzebia, a stamtąd Zagorje jest już dosłownie na wyciągnięcie dłoni.

Nie bez powodu region Zagorje nazywany jest „bajką na dłoni”. Poznacie tam bogatą historię, a nawet prahistorię… W miejscowości Krapina, w której w 1899 roku odnaleziono szczątki człowieka krapińskiego, czeka Muzeum Krapińskich Neandertalczyków.

Na zielonych wzgórzach rozsiane są malowniczo położone zamki i historyczne rezydencje arystokratów. Obowiązkowym punktem programu jest najbardziej romantyczny w Chorwacji, sięgający swą historią aż XIII w., zamek Trakošćan. Zachwyca zarówno swoim wnętrzem, jak i otoczeniem.

Rozpościera się wokół niego przepiękny park z malowniczym jeziorem. Czasem można odnieść wrażenie, że zamek przegląda się w jego tafli. Widok ten zachwyca szczególnie jesienią. Kolejny, Veliki Tabor to jeden z najlepiej zachowanych późnośredniowiecznych zamków w Chorwacji.

Obecnie mieści się w nim Muzeum Chorwackiego Zagorja. Warte uwagi są także zamek Oršić w miejscowości Gornja Stubica, gdzie zlokalizowane jest Muzeum Powstań Chłopskich oraz Stubički Golubovec w miejscowości Donja Stubica, który jest jednym z najlepiej zachowanych chorwackich zamków późnego baroku.

Został uznany za dobro kultury i przyrody o znaczeniu krajowym. Ale nie samą historią człowiek żyje. Na smakoszy i wielbicieli dobrego jedzenia w Zagorju czeka prawdziwa uczta. Smaki tego regionu swoją niepowtarzalność zawdzięczają lokalnym potrawom przygotowywanym zgodnie z tradycyjnymi przepisami i z produktów od miejscowych producentów.

Będąc w Zagorju koniecznie trzeba skosztować zagorskich štrukli. To zwykłe danie, tanie i proste w przygotowaniu, może być jednocześnie znakomitą przystawką, sycącym dodatkiem do zup, daniem głównym, szybkim drugim śniadaniem albo słodkim deserem.

Od 2009 rok w miejscowości Kumrovec odbywa się Štruklijada, specjalna impreza poświęcona tej potrawie i zachowaniu tradycyjnego sposobu jej przygotowania. Sztuka przyrządzania štrukli została wpisana do Rejestru Niematerialnego Dziedzictwa Republiki Chorwacji jako potrawa autochtoniczna .

Ten pełen atrakcji region, obfituje też w niezliczone możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu. Można skorzystać z różnych form aktywnego wypoczynku takich jak jazda konna, quady, wspinaczka, czy nawet lot balonem.

Kompleksy basenów termalnych oferują wachlarz możliwości dla potrzebujących relaksu, a także dla osób z problemami zdrowotnymi. Wody termalne o temperaturze osiągającej u źródła nawet 46-63 stopni Celsjusza przyczyniły się w dużej mierze do rozwoju w tym regionie turystyki uzdrowiskowej i wellnesas.

Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Jak wiadomo, z każdej wyprawy warto przywieźć coś oryginalnego. Zagorje słynie z ciekawych pamiątek wykonywanych przez lokalnych rzemieślników. To przede wszystkim wszelkiego typu ręcznie malowane drewniane zabawki, np. ptaszki na kółkach, zwierzątka, gwizdki czy mebelki dla lalek.

A także licitari, ozdoby w kształcie serca wykonane ze specjalnego ciasta piernikowego. Nie służą one jednak do jedzenia, ale można nimi na przykład pięknie ozdobić choinkę! O niepowtarzalnym charakterze zagorskich pamiątek świadczy fakt, że zostały wpisane na Listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Przy planowaniu podroży do Zagrzebia bądź Zagorja warto skorzystać ze specjalnie przygotowanej platformy https://www.aroundzagreb.hr/, na której można znaleźć trasy tematyczne, informacje o atrakcjach oraz kulinarne inspiracje.

Strona została stworzona przez Wspólnotę Turystyczną Miasta Zagrzebia, Wspólnotę Turystyczną Województwa Zagrzebskiego oraz Wspólnotę Turystyczną Województwa Krapińsko-Zagorskiego w ramach projektu „Blisko miasta, blisko serca”.

Poznawanie tego co najlepsze w Zagorju będzie łatwiejsze z Zagorje Card. Karta jest bezpłatna i ważna przez 5 dni. Umożliwia korzystać z 10-procentowego rabatu na usługi w pięciu kategoriach: kultura, gastronomia, termy i SPA, zdrowie i winnice.

Więcej informacji: https://visitzagorje.hr/pl/zagorje-card/

Foto: Darko Vurušić / CNTB, Nenad Tica, Zoran Jelača, KZCTB, Ivo Pervan, Julia Duval, Branka Mašić, Maja Danica, Ivo Biočina, Petar Krešimir
 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top