BEZDROŻA: DOLNY ŚLĄSK – TRAVELBOOK

„Większe zagęszczenie zamków i pałaców, niż na Dolnym Śląsku – czytam na tylnej okładce nowego travelbooka Bezdroży po tym regionie Polski – można znaleźć podobno tylko w Dolinie Loary we Francji. Wspaniałych zabytków jest tu rzeczywiście nieprzebrana liczba, Sama stolica regionu – Wrocław – pełna jest architektonicznych perełek. Region słynie nie tylko ze wspaniałych pamiątek historii. Dolny Śląsk to również prastare Sudety, składające się z wielu różnorodnych pasm górskich na czele z Karkonoszami, gdzie w dolinach przycupnęły słynne kiedyś w całej Europie, a ostatnio na nowo prężnie się rozwijające kurorty i uzdrowiska”. Poznawanie tych pięknych miejsc oraz korzystanie w tym regionie również z wielu mniej powszechnie znanych atrakcji, znakomicie ułatwi recenzowany przewodnik. Dostosowany treścią i jej układem do schematu i koncepcji tej ich serii, zawiera również sporo informacji, ciekawostek czy sugestii dla turystów, wartych poznania i skorzystania z nich. Zachęca do tego również prawie 190 kolorowych fotografii zamieszczonych w tekście i na stronach otwierających poszczególne rozdziały, mnóstwo: dokładnie 69 ciekawostek i informacji w ramkach włamanych przeważnie we właściwych miejscach, a także sporo propozycji poznania rzadziej odwiedzanych miejsc i obiektów, czy uczestniczenia w bogatych programach cyklicznych imprez kulturalnych.

 

Zapowiedź ich znajduję już we wstępnych Atrakcjach Dolnego Śląska. W których wymieniono, część ze zdjęciami, a wszystkie z krótkimi informacjami, po 5, z jednym wyjątkiem tylko 4, najbardziej, zdaniem autorów, zasługujące na poznanie miejscowości i obiekty, podzielone tematycznie na Cuda przyrody, Eleganckie pałace, Majestatyczne zamki, Niezwykle kościoły i klasztory, Ciekawe budowle i Klimatyczne uzdrowiska. O ile np. w pierwszym z nich Śnieżka jest znana powszechnie, to już chyba trochę mniej Jaskinia Niedźwiedzia czy Błędne Skały. A zwłaszcza Stawy Milickie, nie mówiąc już o Wygasłych wulkanach. To samo można powiedzieć o pałacach, wśród których, obok Wojanowa i Kamieńca Ząbkowickiego, autorzy proponują także Bożków, Łomnicę i Roztokę. Podobnie jest w przypadku pozostałych atrakcji. W informacjach praktycznych znajduję chyba wszystko, co powinien wiedzieć turysta przed wyruszeniem na zwiedzanie tego regionu i miejscowości w nich, ale również w jego trakcie. Mnóstwo, chociaż „w pigułce”, faktów wartych poznania znajduje się w Informacjach krajoznawczych. Krajoznawczym ABC, Kalendarium historycznym od X w. do roku 2016, w którym Wrocław był Europejską Stolicą Kultury, a zwłaszcza Społeczeństwie. Z przypomnieniem, że region ten znajdował się w przeszłości na skrzyżowaniu kultur i należał do różnych organizmów państwowych.

A po II wojnie światowej zasiedlony został przez przybyszów z wielu regionów Polski z ich lokalnymi kulturami, zwyczajami, kuchnią itp. Ta ostatnia została zresztą, co wydaje się oczywiste, omówiona osobno, chociaż w wielkim skrócie. Nie ukrywam, że zaskoczyła mnie wielość, aż 35, cyklicznych wydarzeń kulturalnych, do udziału w których zachęcają autorzy. O ile takie, jak Międzynarodowe Festiwale: Chopinowski w Dusznikach Zdroju i Moniuszkowski w Kudowie Zdroju, Oratoryjno-Kantratowy Wratislavia Cantans, Festiwal Bachowski czy Jazz nad Odrą należą chyba do powszechnie znanych, to nie można powiedzieć tego o wielu innych, zwłaszcza lokalnych. A już ich nazwy są zachęcające i, niekiedy brzmią… smakowicie. Np. Festiwal Karpia Milickiego, Dyni, czy Europa na widelcu. Dominują wśród tych wydarzeń kulturalnych muzyczne, od klasyki po metal. Ale nie brak również takich, jak Mistrzostwa Polski w Płukaniu Złota, oczywiście w Złotoryi. Rycerska majówka na zamku Kliczków. Są: Lwóweckie Lato Agatowe z poszukiwaniem tych kamieni, czy Żmigrodzkie Dni Smoka, lub Bolesławieckie Święto Ceramiki. Chyba każdy znajdzie wśród nich to, co inter4esuje go najbardziej i postanowi wziąć w nim udział.

Najobszerniejsza część, przewodnikowa, to prezentacja Dolnego Śląska i jego atrakcji turystycznych w podziale na najważniejsze miasta i części oraz ich okolice. Wrocław, Ząbkowice Śląskie, Kotlina Kłodzka, Świdnica, Wałbrzych, Kamienna Góra, Kotlina Jeleniogórska, Karkonosze, Izery, Pogórze Izerskie i Łużyce oraz W stronę zachodniej granicy. W każdej jest krótka informacja o mieście lub omawianym regionie, kluczowe dla nich daty historyczne oraz Co warto tam zobaczyć. Ze zwięzłymi, ale przeważnie wystarczającymi turyście informacjami o zabytkach, obiektach i miejscach. A także informacjami: placówki IT, komunikacja, wyżywienie, noclegi. Oraz z mnóstwem ciekawostek. Przykładowo: „Imprezy w klasztorze”. „Klasztor rekordzista”. „Grobowiec książąt”. „Afera grabarzy z Frankenstein”. „Górska kolej zębata”. „Ziębicki Hannibal Lester”. „Czarny Most”. „Puszcza nie puszczyk”. „Dusznickie początki wielkiej kariery”. „Mała Perełka – Lewin Kłodzki”. „Szosa stu zakrętów”. „Pierwowzór sopockiego Grand Hotelu”. „Na szlaku dawnego wymiary sprawiedliwości”. „Filmowe scenerie”. „Źródła Łaby”. „Lubań i Lwówek Śląski – wielkie ofiary wielkiej historii”. „Mała Moskwa”. „Kaplica św. Wawrzyńska” i wiele innych. Jest wiec co, i o czym, poczytać, obejrzeć na zdjęciach, a następnie z tym przewodnikiem, który, oczywiście polecam, ruszyć na zwiedzanie.

DOLNY ŚLĄSK. Przewodnik z serii travelbooków. Autorzy: Beata i Paweł Pomykalscy. Wydawnictwo Bezdroża, wyd. I, Helion Gliwice 2021, str. 280, cena 36,90 zl. ISBN 978-83-283-7339-6

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top