W zeszłym tygodniu zabraliśmy Was do Dubrownika, w tym zapraszamy do Puli. Stolica regionu Istria, była świadkiem zawirowań na geopolitycznej mapie Europy. Przechodząca z rąk do rąk kolejnych władców państw, Pula swój spokój osiągnęła dzięki Austro-Węgrom.
Wyjątkowym gościem, którego od ponad 165 lat wspomina się w mieście z dużym rozrzewnieniem, była niewątpliwie Elżbieta, cesarzowa Austro-Węgier. To właśnie czasy monarchii wpłynęły ożywczo na Pulę, która stała się w tym czasie jej głównym portem wojennym. W samym mieście posługiwano się oficjalnie 4 językami!
Jednym z ośrodków spotkań bardzo międzynarodowego towarzystwa stało się Marine Casino, w którym orkiestrą marynarki wojennej dyrygował sam Franz Lehar. Do początku I wojny światowej Pula mogła się poszczycić zarówno dobrze rozwiniętą infrastrukturą miejską, jak i licznymi atrakcjami dla przybywających do niej gości.
Dzięki czemu stała się dla całego imperium jednym z modnych celów wyjazdów turystycznych. Pierwszym przewodnikiem turystycznym po Puli był Giovanni Carrara, który pokazywał przybyłym do miasta VIP-om przede wszystkim bezcenne zabytki z czasów rzymskich.
I tak oto cesarz Austro-Węgier Franciszek I oglądał to, co wieki przed nim wybudował Wespazjan. Był to jeden z najlepiej zachowanych w Europie amfiteatrów rzymskich. Zabytki antyczne fascynują gości nie mniej niż 160 lat temu.
W szóstym pod względem wielkości rzymskim amfiteatrze można dzisiaj oglądać niezwykłą kolekcję amfor. Warto zastanowić się, do czego służyły i jak wyglądało życie współczesnym im ludziom. Współcześnie Cesarzowa niejako wraca do miasta dzięki specjalnie przygotowanemu programowi zwiedzania, podczas którego przewodnik ubrany jest w strój z czasów monarchii.
Goście nie tylko podążają śladami Sisi w mieście, ale także słuchają anegdot związanych z jej pobytem. Odkryjcie to niezwykłe miasto z przewodnikami miejskimi – opowiedzą Wam jeszcze wiele niezwykłych historii i pokażą nie odkryte miejsca.
Co koniecznie trzeba odwiedzić w samym mieście:
• Zabytki z czasów rzymskich: amfiteatr wraz z kolekcją amfor oraz świątynię Augusta i Łuk Sergiusza; • Ulubioną kawiarnię Jamesa Joyca; • Muzeum Archeologiczne Istrii.
Co odwiedzić w okolicy:
• Rt Kamenjak, gdzie nacieszycie się plażami i odnajdziecie… ślady dinozaurów; • Park Narodowy Brijuni, jedną z ulubionych rezydencji Marszałka Tito. • Miasto Poreč z unikatową bazyliką Eufrazjana, w której znajdują się bizantyjskie mozaiki;
• Malownicze miasto Rovinj, naprzeciw którego znajduje się wyspa św. Katarzyny należąca niegdyś do polskiego szlachcica; • Miasto Motovun, w okolicy którego koniecznie trzeba wybrać się na poszukiwanie trufli.
Zdjęcia: Zoran Jelača / CNTB i Wspólnota Turystyczna Miasta Pula