CHORWACJA: CZY POLACY PRZEKROCZĄ W 2021 ROKU MILION ODWIEDZIN?

Według danych eVisitora od 1 stycznia do 15 września 2021 roku Chorwację odwiedziło 947.746 Polaków, którzy skorzystali z 6.309.115 noclegów. Jest to wzrost w stosunku do 2020 roku o: 47,66% liczby gości i 44.08% noclegów. Jak zawsze szczególnie ulubionym regionem naszych Rodaków okazała się Dalmacja Środkowa, ale nie było żadnego zakątka w Chorwacji, gdzie nie słychać było języka polskiego.

 

„Ogromnie cieszy mnie fakt, że Chorwacja zajmuje stałe miejsce w sercach Polaków, jako jeden z ulubionych kierunków urlopowych . Szczególnie należy podkreślić, że realnie zaczęli przyjeżdżać od maja 2021, po zakończeniu 3 fali pandemii. Tym bardziej należy docenić osiągnięte rezultaty!” powiedziała Dyrektor Przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce, Agnieszka Puszczewicz. Warto przedstawione dane zestawić również z rokiem 2019. Jest to kolejny powód do radości. W porównaniu z analogicznym okresem Chorwację odwiedziło w sumie o 3,34% gości więcej, którzy skorzystali z, w sumie, o 7,63% noclegów więcej. Cieszą nie tylko przyjazdy turystów z POlski. Był to bardzo dobry sezon dla Chorwacji. W pierwszych ośmiu miesiącach tego roku odnotowano w niej 10,7 miliona przyjazdów i 67,9 miliona noclegów, czyli o 56% więcej przyjazdów i 43% więcej noclegów niż w pierwszych ośmiu miesiącach 2020 roku. Najwięcej noclegów z Niemiec (15,9 mln), Chorwacji (10,1 mln), Słowenii (7,9 mln), Polski (5,8 mln) i Austrii (4,9 mln).

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników za pierwsze osiem miesięcy tego roku. Sezon jeszcze trwa. To wspaniała zapowiedź na wrzesień, kiedy to zamierzamy kontynuować wysiłki, aby jeszcze bardziej pobudzić rozwój gospodarczy i zapewnić turystyce jeszcze lepszą pozycję wyjściową na przyszły rok. Szczególnie cieszy mnie fakt, że osiągamy również znakomite wyniki finansowe” powiedziała Minister Turystyki i Sportu Republiki Chorwacji, Nikolina Brnjac. Najwięcej noclegów turystycznych było na Istrii (18,9 mln), w województwie primorsko-gorańskim (12,6 mln) oraz w województwie splicko-dalmatyńskim (12,4 mln). Najpopularniejszymi miejscowościami był Rovinj (2,7 mln noclegów) oraz Vir i Poreč (po 2 mln noclegów). „Na okres posezonowy przygotowaliśmy kilka działań promocyjnych. Ich celem jest zapewnienie obecności naszego kraju na docelowych rynkach turystycznych. Chcemy być uważani za wysokiej jakości, zróżnicowany, a przede wszystkim bezpieczny, kierunek podróży oraz miejsce w którym przestrzegane są zalecane środki epidemiologiczne” powiedział Dyrektor Generalny Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej, Kristjan Staničić.

Od redaktora: nas też cieszy duże zainteresowanie rodaków pięknym i gościnnym krajem, którym jest Chorwacja. Wygląda na to, że polscy turyści przekroczą w niej w br. milion pobytów. Niewiele już brakuje do tej liczby, a jesień jest również doskonałym okresem na wizyty w Chorwacji, zwłaszcza poznawcze.

Zdjęcie: Boris Kačan / CNTB

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top