CHORWACJA: ARCHIPELAG ZADARSKI

W kontynuacji cyklu #ChorwacjaPolecam dzisiaj Archipelag Zadarski. Trzysta wysp, wysepek i skał, które składają się na Archipelag Zadarski nikogo nie pozostawiają obojętnym. Część z nich jest zamieszkana, część zupełnie pusta, co daje wszelakie możliwości spędzania wolnego czasu. Jak się zapewne domyślacie najłatwiej do większości z nich dopłynąć. Jeśli nie macie swojej łodzi, pomogą Wam w tym promy. Co powiecie na odwiedzenie wysp Dugi Otok, Ugljan, Pašman, Silba, Molat i Ist? Ja już nie mogę się doczekać ?

 

Dugi Otok – to największa spośród wysp Północnej Dalmacji. Jej południowo-wschodnią część zajmuje Park Krajobrazowy Telaščica utworzony tu w 1988 roku. Pozostała cześć wysyp to nieprzebrane bogactwo przyrody. Najbardziej niezwykłe są tu malownicze plaże – Sakarun, Brbišćica czy Veli Rat z niezwykle romantyczną latarnią morską. Idealnym miejscem dla miłośników nurkowania będzie wrak statku Michelle, który zatonął tu w 1983 roku.

Dla ciągle nienasyconych pięknem tego miejsca do odkrycia pozostają sugestywne Oko smoka i jaskinia Golubinka. Koniecznie odwiedźcie też słone jezioro Mir i poznajcie stado uroczo łakomych dalmatyńskich osłów.

     Wyspa Silba – to nie tylko jedna z najmniejszych zamieszkanych wysp, ale w dodatku bez samochodów! Z uwagi na maleńkie rozmiary, 15 km2, można ją zwiedzać na piechotę lub rowerem. Na jej plażach poczujecie co w praktyce znaczy dalmatyńska fjaka.

     Wyspa Pašman to synonim dzikiego piękna krajobrazów, zatoczek i podwodnego świata, który słynie z bajkowych piaszczystych plaż. Z południowej strony wyspy rozpościera się niezwykły widok na wyspy Kornati, a z północnej na mały Glašenjak – wyspę w kształcie serca. Dzięki prądom morskim, które regularnie, co 6 godzin opływają wyspę znajduje się przy niej najbardziej czysta woda w Adriatyku.

     Wyspa Molat – piąta co do wielkości w Archipelagu Zadarskim. Sama jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa mel, czyli miód. W czasach panowania Wenecjan stanowiła ważny port. Dzisiaj słynie głównie z malowniczych plaż otoczonych gęstym lasem sosnowym.

     Wyspa Ist – jest maleńka i najbardziej znana ze swojego … nietypowego wyglądu. Dla jednych ma kształt motyladla innych dwóch złączonych podków.

     Ugljan – ta zielona wyspa znajduje się dokładnie naprzeciwko miasta Zadar. Jak przystało na miejsce z wiekową tradycją rybacką, słynie przede wszystkim z największej i najstarszej hodowli tuńczyka w Chorwacji. O urodzie jej plaż nie trzeba nikogo przekonywać – miejsce, które znajduje się tak blisko cywilizacji, a jednak łatwo tam znaleźć zupełnie bezludną zatoczkę tylko dla siebie. Odwiedźcie też oliwny ogród z ponad 200.000 drzewek!

 

Zdjęcia ChWT

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top