RYSZARD BADOWSKI (1930-2021)

8 listopada zmarł Ryszard Badowski. Był dziennikarzem, podróżnikiem operatorem filmowym, fotografem i pisarzem, reporterem I publicystą, wytrwałym tropicielem podróżniczych poloników, przez lata współpracował z magazynem geograficznym Poznaj Świat oraz polskim wydaniem magazynu National Geographic. Przez prawie dwadzieścia lat (1969-1988) prowadził w Telewizji Polskiej Klub Sześciu Kontynentów. W jego Kawiarence pod Globusem spotykali się podróżnicy oraz podróżujący dziennikarze i filmowcy, którzy opowiadali o swoich wyprawach, przybliżając niedostępny wówczas świat milionom polskich telewidzów.

Jest autorem ponad 100 filmów podróżniczych, w tym wielu realizowanych w dziale telewizyjno – filmowym „Tele-AR” prasowej Agencji Robotniczej w Warszawie. A także kilkunastu książek oraz tysięcy artykułów, w większości poświęconych odkryciom geograficznym naszych rodaków oraz wkładowi Polaków do światowej kultury i cywilizacji. Uczestniczył w polskich wyprawach polarnych, relacjonował lot pierwszego polskiego kosmonauty Mirosława Hermaszewskiego (w1978). Jest pierwszym Polakiem, który dotarł na wszystkie sześć kontynentów. Ryszard był bardzo poukładany, miał ogromne archiwum z setkami fiszek, wycinków i notatek. Jego teksty były niezwykle rzetelne i doskonale udokumentowane.

Przy jakiejś okazji opowiadał o tekście młodej dziennikarki o Mongolii z mnóstwem merytorycznych błędów i zastanawiał się jak mogło dojść do jego publikacji w poważnej wydawało się gazecie. Był człowiekiem bezkompromisowym, wygrał dwa procesy z Jackiem Pałkiewiczem m. in. o autorstwo odkrycia źródeł Amazonki.

Ryszard przyjaźnił się z Olgierdem Budrewiczem, również członkiem honorowym Stowarzyszenia Dziennikarzy – Podróżników GLOBTROTER, wystąpił w filmie o Olgierdzie nakręconym przez nas w 2013 roku (reżyseria Artur Mościcki). Obaj, wraz z Zygmuntem Broniarkiem, też członkiem honorowym, bywali na naszych Wigiliach Globtrotera.

7 października odwiedziliśmy Ryśka z prezesem SD-P „Globtroter” Sławkiem Bawarskim. Ryszard miał pewne plany wobec magazynu „Poznaj Świat”, z którym współpracował przez ponad pół wieku, a który przestał ukazywać się przed rokiem. Był w świetnej formie, miał mnóstwo pomysłów. Przez ostatnie lata nie wychodził z domu, miał problemy z chodzeniem, ale umysł jasny i precyzyjny Podczas spotkania zrobiłem kilka zdjęć. Ostatnich. Na przesuniętym ze względu na pandemię coronavirusa-19 spotkaniu 30-lecia „Globtrotera” mieliśmy wręczyć Ryszardowi okolicznościowy dyplom honorowy. Już go nie odbierze.

Żegnaj Rysiu!

RiP

Za Wikipedią:

Ryszard Badowski urodził się 12 marca 1930 roku w Pabianicach, zadebiutował w 1946 jako szesnastoletni korespondent z Polski dla amerykańskiego „The Cleveland Press” i polonijnego „Dziennika dla Wszystkich”. Studiował w ZSRR, skąd publikował relacje w “Po prostu” i w „Sztandarze Młodych”. W ramach praktyk studenckich pisał reportaże ze swojej podróży dla „Turkmeńskiej Iskry”. W 1949 rozpoczął pracę jako korespondent łódzkiego „Głosu Robotniczego”. Był korespondentem zagranicznym tej gazety na Kubie (1963), w NRD i wielokrotnie w ZSRR.

W 1965 odbył rejs lodołamaczem atomowym „Lenin” z Murmańska na wyspę Dikson w Arktyce. W telewizji podjął pracę w 1968, a rok później rozpoczął prowadzenie „Klubu Sześciu Kontynentów”.Uczestniczył w polskiej wyprawie badawczej na Antarktydę w 1976 na statku „Profesor Siedlecki”. W tym samym roku odbył podróż do Australii i Oceanii, stając się pierwszym Polakiem, który był na wszystkich kontynentach. Był sprawozdawcą z lotu Sojuz-Apollo w 1975, a także lotu pierwszego polskiego kosmonauty Mirosława Hermaszewskiego w 1978. W 2001 odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Publikacje książkowe: •Renifer zaginął 1973. •Tajemnica bursztynowej komnaty 1976. •Biało-czerwona u brzegów Antarktydy1977. •Lechici znad Tereku 1977. •Za kręgiem polarnym 1980. •Wojna u progu Antarktydy 1983. •Azerbejdżan – Kraina ognia / Georgia płd. – Raj w Antarktyce 1985. •Pod portugalską banderą 1998, •Odkrywanie Świata. Polacy na sześciu kontynentach 2001 •Polscy piewcy Kazachstanu 2002

Zdjęcia autora i (Na Wyspie Wielkanocnej) z archiwum Ryszada Badowskiego

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top