U południowych wybrzeży Chińskiej Republiki Ludowej leży piękna wyspa Hajnan (Hainan). Od wschodu i południa otacza ją Morze Południowo chińskie, z archipelagami wysp którego stanowi ona od 1988 roku osobną prowincję i ma status specjalnej strefy ekonomicznej.
Wybrzeże zachodnie omywają wody Zatoki Tonkińskiej, a od lądu stałego oddziela ją wąska Cieśnina Hajnańska. Wyspa ma 34 tys. km² powierzchni oraz w centrum góry sięgające do 1879 m n.p.m. Na jej północy leży centrum administracyjne, miasto Haikou, zaś na południu słynne wypoczynkowe miasto Sanya, a wokół niego liczne nadmorskie kurorty.
Przedstawiciele tego miasta oraz wyspy gościli w Warszawie i na specjalnie zorganizowanym workshopie zaprezentowali ich walory wypoczynkowe przedstawicielom polskiej branży turystycznej oraz mediów.
W imprezie tej uczestniczył także J.E. ambasador ChRL w Polsce Sun Yu Chi oraz prezesi, bądź inni członkowie władz, organizacji polskiego samorządu turystycznego. Goście przywieźli ze sobą również niewielki zespół wokalno – taneczny.
Rozpoczynając prezentację dyrektor generalna administracji miasta Sanya pani Sun San powiedziała, że jest pierwszy raz w Warszawie i od razu znalazła się pod wrażeniem jej piękna oraz życzliwości mieszkańców, o czym opowie po powrocie do kraju. Poinformowała, że celem delegacji wyspy i miasta wizyty u nas jest ich prezentacja oraz zachęcenie turystów polskich do przyjazdów i wypoczynku tam.
Sanya jest, jak na warunki chińskie, miastem niewielkim, liczy bowiem tylko 680 tys. mieszkańców. Chociaż powierzchnię – 1,9 tys. km² – ma 4 razy większą od Warszawy. Wyspa Hajnan nazywana jest chińskimi Hawajami i oferuje wyjątkowo korzystne warunki wypoczynku. Przede wszystkim ponad 300 słonecznych dni w roku oraz średnią roczną temperaturę 25,4 stopnia C.
Ponadto krystalicznie czystą wodę morską przejrzystą do głębokości 8 – 10 metrów i piaszczyste plaże na 210 km linii brzegowej. Władze przywiązują ogromne znaczenie do ochrony środowiska naturalnego. Dzięki temu pod względem czystości powietrza, lądu i wód miejsce to znajduje się, w światowej ocenie, na 2 miejscu na naszym globie i pierwszym w Chinach.
Zapewne z tego też względu jest to najbardziej długowieczny region kraju. W 2011 roku wyspa gościła ponad 10 mln turystów, w tym 520 tys. zagranicznych. Liczby te uwzględniają zarówno korzystających z noclegów w hotelach, jak i przybywających wielkimi statkami wycieczkowymi, których do portu Sanyo zawinęło 60.
Odwiedzających Hajnan turystów polskich jest na razie mało, ale współpraca branż turystycznych polskiej i hajnańskiej oraz promocja walorów wyspy powinny to zmienić. Zwłaszcza, że niedawno PLL „Lot” wznowił bezpośrednie regularne loty z Warszawy do Pekinu i przygotowywane są stamtąd korzystne połączenia do Międzynarodowego Portu Lotniczego Sanya Fenghuang.
Ambasador Sun Yu Chi w swoim wystąpieniu potwierdził, że zarówno wyspa Hajnan jak i miasto Sanya oraz tamtejsze ośrodki nadmorskie są piękne, a Chińczycy oraz coraz więcej cudzoziemców chętnie tam wypoczywają. Dodał, że większość tamtejszych mieszkańców stanowią buddyści, jest wśród nich także sporo osób ponad 100-letnich.
Z zadowoleniem poinformował, że stosunki chińsko – polskie rozwijają się ostatnio dynamicznie. Także w dziedzinie turystyki. W ub. roku Polskę odwiedziło 20 tys. obywateli ChRL, w br. oczekiwanych jest dwukrotnie więcej. Sprzyjają temu – podkreślił – bezpośrednie połączenia lotnicze Warszawy z Pekinem. Jako ambasador – zadeklarował – dokładam starań aby między naszymi krajami rozwijał się ruch turystyczny w obie strony. A nasz konsulat pomaga Polakom w uzyskiwaniu wiz.
Bardziej szczegółowo walory turystyczne Hajnanu i Sanyi oraz tamtejszą bazę hotelowo – wypoczynkowo, przedstawili reprezentanci hajnańskiej administracji i branży turystycznej. Poinformowali, że turyści polscy przybywający na wyspę bezpośrednio, np. z Hongkongu czy Tajpei na Tajwanie, nie muszą uzyskiwać wcześniej wiz chińskich w Polsce, gdyż otrzymują je od ręki w portach lotniczych bądź morskich wyspy.
Rozpatrywane jest także wprowadzenie dla obywateli polskich, na wzór trzech innych krajów, które już z tego korzystają, ruchu bezwizowego przy turystycznych przyjazdach grupowych. Przy czym grupę stanowią już 2 osoby. Do silnych stron miasta Sanya należy dobra baza hotelowa. Jest tam 225 hoteli, w tym wiele światowych sieci jak np. Sheraton, Hilton, Crown Plaza, Pullman, Ritz – Carlton, Intercontinental.
Do dyspozycji gości jest 37 tys. pokoi, 70 tys. łóżek oraz 48 wypoczynkowych resortów nadmorskich. Można tam nie tylko wypoczywać na czystych plażach nad ciepłym morzem, ale także uprawiać sporty wodne, żeglarstwo, rybołówstwo, nurkowanie itp. Wielu amatorów ma terapia w gorących źródłach termalnych. Słynna jest tamtejsza regionalna kuchnia.
Zainteresowaniem cieszy się również, mająca 2 tysiące lat tradycji, kultura etniczna. Oprócz dominującej na wyspie narodowości Han, mieszkają na niej również ludy Li, Hui i Miao. Cudzoziemcy mogą korzystać ze sklepów wolnocłowych duty free, a robiąc zakupy korzystają z 11% zniżek cen. Na Hajnanie od lat organizowane są światowe imprezy np. finały Miss Word, gale, imprezy sportowe itp.
Po prezentacji, także interesujących przede wszystkim polskich organizatorów turystyki, wybranych hoteli i resortów odbył się lunch. Pod koniec którego hajnańskie piosenki i tańce zaprezentował tamtejszy żeński zespół artystyczny, zaś grę na mini flecie mistrz gry na tym instrumencie.
Wśród uczestników workshopu rozlosowano kilka upominków oraz voucherów na krótkie pobyty w nadmorskich hotelach Sanyi. W tym główną nagrodę – 8 dni pobytu – po dwa w kolejno czterech luksusowych hotelach – z przelotem z Warszawy w obie strony. Niektóre polskie biura podróży już wstawiają do swoich ofert i programów wycieczek, lub zamierzają to zrobić w najbliższym czasie, wyjazdy na wyspę Hajnan.
Mimo, iż nie będą one tanie, gdyż oprócz kosztów przelotu, także koszty pobytu w luksusowych hotelach światowych sieci wahają się, jak nas poinformowano, od około 150 do 300-400 $ za dobę/pokój, chętni powinni się znaleźć. Zwłaszcza – dodam, gdy wypoczynek na tamtejszych plażach stanowić będzie finał podróży poznawczej po Chinach, a przynajmniej ich południowej części.
Zdjęcia autora