BOSZ: BIESZCZADY 2012

Ukazał się, już drugi w tym roku, przewodnik Wydawnictwa BOSZ po Bieszczadach. Poprzedni, mini przewodnik tych samych autorów, który omawiałem w maju br. wydany został po raz czwarty.
 
Jest przeznaczony dla tych turystów, którzy z braku czasu bądź zainteresowania nie zamierzają wgłębiać się w historię i szczegóły dotyczące tego regionu kraju. Chcą tylko zobaczyć najciekawsze miejsca, najważniejsze zabytki i najpiękniejsze krajobrazy oraz uzyskać podstawową wiedze o przeszłości, kulturze i przyrodzie Bieszczadów.
 
„Duży”, prezentowany obecnie przewodnik krajoznawczy, to już dziesiąte, zaktualizowane wydanie tej znanej i cenionej pozycji Wydawnictwa BOSZ. Tym razem w zmienionej szacie graficznej, nieznacznie mniejszym formacie oraz kartonowych, lakierowanych okładkach, zawiera bogatą treść.
 
 
Mnóstwo informacji praktycznych, a także dosyć wyczerpującą prezentację historii i współczesności polskiej części regionu bieszczadzkiego, jego przyrody oraz zabytków. Lekturę oraz podróżowanie i aktywne poznawanie tego pięknego zakątka kraju ułatwia ponad 30 map i planów oraz z górą 200, przeważnie świetnych zdjęć.
 
Podobnie jak w poprzednich wydaniach, po wstępie „Dlaczego warto odwiedzić Bieszczady?” oraz rozdziale prezentującym ich geografię, trochę geomorfologię, przyrodę i przeszłość oraz teraźniejszość, znajdują się rozdziały poświęcone poszczególnym częściom tych gór i ich pogórza oraz prowadzącym po nich szlakach turystycznych. Podbieszczadzkim miastom, otoczeniu Jeziora Solińskiego, zabytkom i ciekawym dolinom Osławy i Osławicy, okolicom Baligrodu i Cisnej, wschodnim rubieżom oraz Bieszczadom Wysokim.
 
W ostatnim rozdziale są informacje praktyczne. Całość zamykają Indeksy: map i planów oraz nazw geograficznych. Wydawca na specjalnej stronie przedstawił również inne publikacje BOSZ: przewodniki po innych regionach kraju oraz o tematyce bieszczadzkiej: przewodniki, albumy, opowieści dokumentalne i beletrystyczne. Zaś na kilku wkładkach reklamowych bieszczadzkie strony internetowe, regionalne atrakcje, firmy, hotele i restauracje. Jest to więc przewodnik, którego reklamować nie trzeba, a o jego popularności wśród czytelników i turystów najlepiej świadczy liczba dotychczasowych wydań.
 
BIESZCZADY. Przewodnik. Opracowanie: Paweł Luboński. Zdjęcia: Ryszard Nater, Zygmunt Nater i Stanisław Nater. Wydawnictwo BOSZ, wyd. X, Olszanica 2012, str. 292, cena 29,90 zł.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top