BEZDROŻA: PROWANSJA I LAZUROWE WYBRZEŻE – TRAVELBOOK

Prowansja, bardzo atrakcyjny region Francji, z przepięknymi krajobrazami, przyrodą, zabytkami oraz śródziemnomorskim wybrzeżem ze sławnym jego odcinkiem – Lazurowym, należy do najliczniej, po Paryżu, odwiedzanych przez turystów krajowych i zagranicznych w tym kraju. Niedawno odbyła się w Warszawie prezentacja jego walorów, o której pisalem, a obecnie ukazał, jako nowość w I wydaniu, przewodnik w serii traveobooków Bezdroży. Jak wszystkie w niej, a ukazało się ich już ponad 50 tytułów, bogato ilustrowany – zawiera 120 barwnych zdjęć. Ponadto 10 planów i map oraz stosunkowo niewiele, gdyż zaledwie 10 informacji i ciekawostek w ramkach włamanych w tekst. W odróżnieniu od pozostałych travelbooków brak w nim natomiast dużych wkładek monotematycznych, a w części wstępnej kalendarium historycznego. Zgodnie z koncepcją przewodników tej serii autor na wstępnie prezentuje najważniejsze, jego zdaniem, które znając trochę ten region Francji podzielam, Atrakcje Prowansji i Lazurowego Wybrzeża. 5 zabytków znajdujących się na Liście Dziedzictwa UNESCO, również 5 Pereł sztuki – wśród nich blok mieszkalny projektu Le Corbusiera w Marsylii, chociaż osobiście wymieniłbym zamiast niego tamtejszą bazylikę Notre-Dame de la Garde.

 

Ponadto 10 Najciekawszych muzeów, 6 Cudów natury, 9 Specjałów lokalnej kuchni oraz 8 Najciekawszych, (cyklicznych) festiwali i wydarzeń kulturalnych. Mnóstwo przydatnych oraz ważnych informacji znajduje się w rozdziałach wstępnych: Informacje praktyczne i Informacje krajoznawcze. M.in. o konieczności samodzielnego kasowania biletów kolejowych przed wejściem na peron lub do pociągu, ewentualnie znalezienia w nim przed ruszeniem konduktora, gdyż później nie skasowany bilet uważany jest za nieważny. Oprócz tradycyjnych w tych przewodnikach informacjach o dojeździe, transporcie lokalnym, noclegach i wyzywaniu uwzględniono również aktywny wypoczynek. W Informacjach A-Z przeczytać można m.in. o płatnych (i bezpłatnych) drogach, godzinach pracy oraz sjesty, podczas której zamknięte są nawet supermarkety, placówki informacji turystycznej, banki, poczty, biura i instytucje oraz muzea i wiele atrakcji turystycznych – zwłaszcza poza głównym sezonem.

Ważne są też takie informacje, jak zwyczajowe zostawianie 7-10% napiwków w restauracjach i kawiarniach, nawet jeżeli wliczone są one w cenę, o dużych ograniczeniach w paleniu papierosów oraz, głównie tylko płatnych, parkingach. Część przewodnikowa poświęcona jest prezentacji głównych i ważnych miast, miejsc oraz innych atrakcji Prowansji. Poczynając od Marsylii z jej krótką historią oraz informacjami o tym, co warto zobaczyć w mieście i jego częściach oraz okolicach (m.in. wyspę i sławny zamek If). Z informacjami o adresach, dniach i godzinach otwarcia i cenach biletów. Na końcu zaś Informacjami turystycznymi na temat dojazdu, komunikacji lokalnej, noclegach oraz wyżywieniu z nazwami, adresami i charakterystyką przykładowych obiektów i lokali oraz cen. Na podobnej zasadzie, często także z planami miast, m.in. Aix-en-Provence, Arles, Delta Rodanu, Awinion, Orange, Nimes. Następnie zaś Lazurowe Wybrzeże od Nicei – z jej historią, informacjami co warto tram zobaczyć i dosyć obszernymi Informacjami turystycznymi.

Poprzez Corniches de la Riviera, Monako, Z Nicei do Cannes oraz osobno to miasto, po nim Freju i Saint-Tropez, a na końcu Wyspy Hyères. Przewodnik zamyka krótki słowniczek polsko – francuski oraz dosyć skąpy, podobnie jak w innych tomikach tej serii travelbooków Indeks. W sumie jednak jest to nie tylko przewodnik poręczny, ładnie wydany oraz bogato ilustrowany, ale zawierający mnóstwo niezbędnych i ważnych informacji. Wspomniane w ramkach obok tak istotnych, jak: „Przydatne strony internetowe”, „Polskie placówki dyplomatyczne we Francji” czy „Bezpłatne odcinki autostrad we Francji południowej”, zawierają również ciekawostki. Np.: „Paul Cezanne w Aix-en-Provence”, „Van Gogh w Arles”, „Zamach turystyczny w Nicei”, „Karnawał w Nicei” i „Wyścig Formuły 1”.

 

PROWANSJA I LAZUROWE WYBRZEŻE. Przewodnik Bezdroży z serii „travelbooków”. Autor: Krzysztof Bzowski. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2018, str. 207, cena 26,90 zł. ISBN 978-83-283-4004-6

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top