W nowej, wydawanej od 2019 roku serii przewodników turystycznych Bezdroży #travel & style – Podróże to styl życia, ukazał się tom poświęcony Norwegii. Seria ta charakteryzuje się tym, co podobno najbardziej lubią współcześni turyści: zawiera mnóstwo zdjęć, w tym przypadku 270, sporo ciekawostek w ramkach w tekście na kolorowym tle oraz bardzo zwięzłymi, niekiedy aż do przesady, informacjami o kraju, jego regionach, miastach, zabytkach i innych atrakcjach. Z mapkami i planami miast, w tym dołączonym osobno stołecznego Oslo. Napisany przez Petera Zralka, autora wydanego pod tym samym tytułem w 2018 roku, przewodnika Bezdroży w serii travelbooków, a w serii T & S wspólnie z Katarzyną Byrtek, w znacznym stopniu, chociaż przeważnie bardziej skrótowo, powtarza informacje zawarte w tamtym travelbooku. Chociaż jego układ jest inny. Przede wszystkim bardzo ważne informacje praktyczne (Informator A-Z i Na miejscu) na temat dojazdu, różnorodnych przepisów, poruszania się, placówek informacji turystycznej, noclegów i wyżywienia – z paroma sugerowanymi obiektami w każdym przypadku oraz aktywnego wypoczynku, umieszczone są w rozdziale końcowym. Liczne informacje i ciekawostki w ramkach nie zostały uwzględnione w ich spisie, lecz znajdują się przeważnie we właściwych miejscach opisów.
Podobnie jak inne przewodniki z tej serii, również „Norwegię” otwiera rozkładówka „Poznaj i doświadcz” z sugestiami zapoznania się z 9-ma najważniejszymi, zdaniem autorów, atrakcjami kraju. Są to: „Perły architektury”, „Punkty widokowe”, „Rodzinne atrakcje”, „Tradycyjna kuchnia”, „Niezwykłe trasy”, „Przyrodnicze odkrycia”, „Aktywny wypoczynek”, „Festiwalowy zawrót głowy” i „Chwila oddechu”. Najobszerniejszą część, przewodnikową, poprzedzają dwa krótkie, ale ważne, rozdziały: „Niezbędnik” i „Norwegia w pigułce”. W pierwszym są podstawowe informacje o placówkach dyplomatycznych, sugestie, kiedy tam jechać, co ze sobą zabrać, potrzebnych dokumentach, walucie i płatnościach, przepisach drogowych, zagrożeniach itp. Wart uwagi jest też Turystyczny savoir-vivre, z którego można dowiedzieć się, że najważniejszą zasadą w Norwegii jest nie przeszkadzanie innym oraz punktualność. Ponadto nie krytykowanie, nie targowanie się przy zakupach, bo jest to tam niedopuszczalne, a w środkach komunikacji miejskiej zajmowanie miejsc obok innych pasażerów tylko wówczas, gdy nie ma wolnych innych.
„Norwegia w pigułce” zawiera podstawowe informacje o kraju: jego powierzchni, liczbie ludności, ustroju, językach oraz strukturze narodowościowej i religijnej. Za ciekawostkę można uznać fakt, że najliczniejszymi „obcoplemieńcami”, nie licząc autochtonicznych Saamów, są… Polacy. Chociaż stanowią tylko 2% ludności. Bardziej szczegółowo kraj przedstawiony jest w rozdziale: „Oto Norwegia”. Jego krajobrazy, przyroda, dzieje (od 10 tys. lat p.n.e. do roku 1969 – odkrycia wielkich złóż ropy naftowej), ludzie, kultura i wydarzenia kulturalne oraz kuchnia. Część przewodnikową otwiera Oslo i okolice, a reszta kraju omawiana jest w podziale na: Stavanger i południowe wybrzeże. Bergen i zachodnie wybrzeże. Trondheim i środkowa Norwegia oraz Norwegia północna. Każda część z planami i mapkami, krótką historią oraz prezentacją ważnych i atrakcyjnych dzielnic, a w niej poszczególnych zabytków, obiektów i miejsc mogących zainteresować turystę. Z ilustracjami oraz, jak już wspomniałem, bardzo skrótowymi informacjami tekstowymi. Ale również ciekawostkami w ramkach.
Prezentacja Oslo i poszczególnych regionów kraju poprzedzona jest kilkoma ilustrowanymi sugestiami („Nie pomiń!”), co zobaczyć lub poznać warto przede wszystkim. W stolicy np. Twierdzę Akershus, Muzeum Narodowe, Park Vigelanda, Operę Narodową, artystyczną i imprezową dzielnicę Grünerlokka i Półwysep Bygdoy. Wspomniane informacje w ramkach na kolorowym tle, to m.in. „Patron miasta”; „Gwardia Jego Królewskiej Mości”; „Bezpłatne atrakcje”, „Stavkirke, czyli kościół klepkowy”; „Dom Edvarda Muncha”; „Norweskie złoto” (ropa naftowa); „Choroba Hansena czyli trąd”; „Spichlerz Norwegii” i wiele innych. Oprócz tych krótkich, są w tym przewodniku również obszerniejsze, 2-4, a nawet 6 stronicowe wkładki monotematyczne, m.in. „Sławni Norwegowie”, „Najlepsze gofry świata”, „Młoda sztuka z całego świata”. „Design”, „Kolebka narciarstwa”, „Norwegia na dwu kółkach”, „Plażowanie po norwesku”, „Troll czy gnom?”, „Skąd wziął się fiord?”, „Wikingowie” i sporo innych.
Bardzo ładnie wydany przewodnik, ma moim zdaniem, także wady, chociaż dotyczą one całej serii # travel & style. Oprócz zbyt skrótowych i skąpych informacji o wartych poznania atrakcjach Norwegii, także sporą wagę oraz w wielu miejscach mało czytelną czcionkę. Ta pierwsza wynika z dobrego, ale dosyć grubego papieru, na którym został on wydrukowany. Co powoduje, że nie bardzo nadaje się on do noszenia ze sobą w trakcie zwiedzania. A co do czcionki, to fatalnym pomysłem są jej niewielkie rozmiary i w niektórych miejscach, na szczęście nielicznych, pomarańczowy kolor. Wydrukowaną w nim, na tylniej okładce, na jasno pomarańczowym tle informację o Norwegii mającą zachęcać do poznawania tego kraju, są w stanie przeczytać chyba tylko ludzie o sokolim wzroku, i to zapewne z użyciem lupy. Nie zawsze to, co podoba się projektantowi oraz wydawcy, ma sens i dobrze służy czytelnikom…
NORWEGIA. Przewodnik Bezdroży z serii #travel & style. Autorzy: Peter Zralek i Katarzyna Byrtek. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2020, str.393, ISBN 978-83-283-6580-3