BEZDROŻA: IZRAEL – T&S

Izraelowi poświęcono w ostatnich latach już sporo przewodników turystycznych w języku polskim. Najświeższy ukazał się w Bezdrożach, w serii #travel&style. I mocno zaskoczył mnie. Pominięto w nim bowiem całkowicie miejscowości (poza Betlejem) leżące na terenie Autonomii Palestyńskiej. Przy czym jej nazwa w ogóle nie pojawia się, chociaż jest informacja o konieczności przekroczenia muru, „który odgradza ziemie okupowane przez Izrael od 1967 r. z resztą państwa” i wojskowych kontrolach na tej granicy. Czytelnik – potencjalny turysta nie tylko nie dowie się więc czegoś o położonych w AP jednym z najstarszych, bez przerwy istniejących miast świata – Jerychu, biblijnej Kanie Galilejskiej czy klasztorze św. Jerzego Koziby znajdujących się w programach wielu wycieczek organizowanych do Izraela, ale nawet o ich istnieniu. Podobnie o Hebronie czy Ramallah, bo do Strefy Gazy na północy nie jeździ się ze względu na sytuację w tamtym regionie i brak atrakcji turystycznych. Drugim zaskoczeniem okazały się zalecenia („Poznaj i doświadcz!”) na poprzedzającej zasadniczą część przewodnika potrójnie składanej okładce, co w Izraelu należy przede wszystkim zobaczyć i przeżyć.

 

Wymienione są kolejno: „Rajskie ogrody bahaitów” (Hajfa); „Podwodna feeria barw” (obserwatorium w Eilacie); „Oko w oko z Mea Szarim” (ultra ortodoksyjna dzielnica żydowska w Jerozolimie); „Kąpiel w Morzu Martwym”; „Nocne życie Tel Awiwu” i „Pustynne piaski okiełznane!” (ujeżdżanie wielbłądów). Wręcz trudno uwierzyć, że pominięto w tych propozycjach, poza wspomnianym wyjątkiem, jerozolimskie Stare Miasto oraz wszystkie zabytkowe budowle związane z trzema religiami monoteistycznymi. A przecież głównie po to, aby je zobaczyć lata się do tego kraju. Pomijając tych, którym wystarcza te parę metrów plaż koło portu w Ejlacie. Plusami przewodnika jest 220, przede wszystkim kolorowych, zdjęć, kilkanaście planów miast i mapek wstawionych we właściwych miejscach, plus osobno plan Jerozolimy. A także liczne i bardzo ciekawe informacje włamane w tekst w ramkach na ciemnym tle, lub króciutkie na pomarańczowym. Niestety nie uwzględnione, to wada lub niedopatrzenie całej serii tych przewodników, w indeksie, ani osobnym ich spisie.

A są wśród nich ważne, np. „Największe atrakcje Izraela”, „Zielona Karta” (wstęp do ponad 60 muzeów), „Religa a turyści”, „Bezpłatne wycieczki po Jafie” i wiele innych, o których warto by wiedzieć wcześniej, a nie natrafiać na nie dopiero w trakcie lektury poszczególnych rozdziałów. Za jeszcze jeden plus przewodnika uważam stosunkowo obszerne, przynajmniej w porównaniu z większością innych z tej serii, informacje tekstowe o zabytkach i atrakcjach. Zwłaszcza w przypadku Jerozolimy, ale nie tylko. Główną treść przewodnika poprzedzają też: „Niezbędnik” i „Izrael w pigułce” z króciutkimi informacjami. Trochę obszerniejsze („Izrael praktycznie” z Informatorem A-Z i Na miejscu) znajdują się na końcu, przed indeksem. Ogólna prezentacja kraju „Oto Izrael” zawiera na ponad 30, bogato ilustrowanych stronach, podstawowe informacje o tamtejszej przyrodzie, historii, społeczeństwie, kulturze i kuchni, z kalendarium wydarzeń, w których warto uczestniczyć lub zobaczyć je. Część przewodnikową podzielono na 5 rozdziałów: „Jerozolima i Betlejem”, „Tel Awiw”, Północny Izrael”, „Morze Martwe” i „Pustynia Negew i Ejlat”.

W każdej są, przeważnie, mapki i plany miast, krótkie informacje o zabytkach, obiektach i innych atrakcjach z, w „sms-owej” objętości oznaczonymi „i”, z nazwami, adresami, także www, dniami i godzinami otwarcia oraz cenami biletów. Każdy z tych rozdziałów zamykają różnorodne, 2 stronicowe informacje z przewagą zdjęć. M.in. „Jak smakuje szabas?”, „Jednośladem po Jerozolimie”, „Tel Awiw od kuchni”, „Zamki na piasku”, „Galilejskie specjały”, „Jezioro, góry, a może…podróż w czasie?” (rezerwat Banias), „Kanionem przez pustynię”, „Ejlat na talerzu”, „Sde Boker i mauzoleum Ben Guriona” i wiele innych. Na dowiedzenie się czegoś o zabytkach i atrakcjach na terenie Autonomii Palestyńskiej to nie wystarczy, ale o pozostałych w Izraelu można się dowiedzieć sporo, a przynajmniej trochę, i mnóstwo zobaczyć na zdjęciach.

IZRAEL. Przewodnik Bezdroży z serii #travel&style. Autor: Krzysztof Bzowski. Wydawnictwo Helion, wyd. 1, Gliwice 2019, str. 298, cena 54,90 ł. ISBN 978-83-283-5624-5

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top