BEZDROŻA: HOLANDIA – TRAVELBOOK

Holandii oraz osobno jej stolicy, Amsterdamowi, poświęcono już sporo przewodników turystycznych w języku polskim. Na uwagę zasługuje jednak szczególnie najnowszy, polskich autorów, wydany w Bezdrożach w serii travelbooków. Poza jego zwięzłością, ale z merytoryczną kompetencją, blisko 150 kolorowymi zdjęciami, 9-cioma mapkami i planami, 5-cioma dużymi 2-3 stronicowymi wkładkami tematycznymi oraz wyjątkowo wieloma, bo 72-ma, informacjami i ciekawostkami w ramkach, zawierano także bardzo przydatne nowości. Przede wszystkim „ściągi”, co przede wszystkim obejrzeć w najsłynniejszych muzeach, gdy na ich dokładniejsze zwiedzenia brak czasu. Oczywiście z radami, jak za to zapłacić najmniej – przede wszystkim kupując Amsterdam City Card lub OV-chipkaart – gdyż wstęp do holenderskich muzeów nie jest tani. Podobnie jak komunikacja, nie tylko miejska oraz wiele innych wydatków, bez których turysta obejść się nie może. Zgodnie ze schematem tej serii travelbooków, także ten przewodnik rozpoczyna się od rad i sugestii, jakie atrakcje trzeba w Holandii zobaczyć, lub przeżyć przede wszystkim. Po pięć: Urokliwych miasteczek i wiosek; Muzeów wielkich malarzy; Wielkich muzeów sztuki; Osobliwości z Listy UNESCO; Holandii odbijającej się w wodzie oraz Niezwykłych imprez, a także cztery Zespoły wiatraków.

Wybranych trafnie, na ile znam ten kraj z pobytów w nim, chociaż nie we wszystkich wymienionych obiektach i miejscach już byłem. Dwa rozdziały wstępne: „Informacje praktyczne” z „Informatorem A-Z” i „Informacje krajoznawcze” zawierają to, co turysta wiedzieć musi oraz powinien, bo może być mu potrzebne. Jakichś szczególnych przepisów czy ograniczeń w tym kraju zresztą brak. Bo np. zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych obowiązuje już zarówno w Polsce, jak i w większości krajów europejskich. Ciekawostką rzadko stosowaną gdzie indziej, jest natomiast obowiązek dwukrotnego zbliżania karty do czytnika w pojazdach komunikacji miejskiej: przy wsiadaniu i przy wysiadaniu. „Informacje krajoznawcze” to oczywiście charakterystyka geograficzna kraju, klimat, przyroda, ustrój, społeczeństwo. Ponadto historia z Kalendarium historycznym od ok. 3000 r. p.n e. do roku 2013, gospodarka, kultura i sztuka. Z obszerniejszą częścią poświęconą holenderskim wiatrakom i miastom – fortecom, a także literatura, film oraz kuchnia. Z dosyć krytyczną oceną tradycyjnej holenderskiej, ale i informacją, jak bardzo ciekawe oraz różnorodne są kuchnie imigrantów, zwłaszcza indonezyjska.

Najobszerniejszą część tego przewodnika stanowi prezentacja i omawianie zabytków, ciekawych obiektów, miejsc i innych atrakcji kraju w jego podziale na pięć regionów. Amsterdam i Holandia północna; Rotterdam i Holandia południowa, Utrecht, Geldria i Overijssel; Brabancja północna, Limburgia i Zelandia oraz Groningen i Fryzja. O każdej zwięźle, ale rzeczowo, z uwzględnieniem najważniejszych faktów z historii, a także omawianiem tego, co przede wszystkim warto zobaczyć. W przypadku dużych miast według ich dzielnic i części, najcenniejszy zabytków z ich nazwami, adresami, charakterystyką oraz wyróżnionymi kolorem wiśniowym dniami i godzinami otwarcia oraz cenami biletów. Z informacją, że płaci się również za wstęp do historycznych kościołów poza godzinami mszy, podczas których jednak nie można ich zwiedzać. Na końcu każdej z tych części znajdują się informacje praktyczne na temat dojazdu, komunikacji, noclegów i wyżywienia. Wspomniane duże wkładki poświęcone są tematom: „Zuiderzeewerken – praca w zatoce Zuiderzee”; „Wiatraki, chodaki i ser”; „Brabancja Północna i Vincent van Gogh”; „Wyspy Zachodniofryzyjskie”; „Udział Polskich Sił Zbrojnych w wyzwoleniu Holandii”. Wiele interesujących faktów i ciekawostek zawierają krótkie informacje w ramkach włamanych w tekst. Na końcu przewodnika jest mini słowniczek polsko- niderlandzki z podstawowymi zwrotami, indeks oraz informacja o autorach.

HOLANDIA. Przewodnik Bezdroży z serii travelbooków. Autorzy: Beata Pomykalska i Paweł Pomykalski. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2019, str. 239, cena 26,90 zl. ISBN 978-83-283-5142-4

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top