CZECHY: NOWE TRASY ZWIEDZANIA PRASKIEGO ZAMKU

W 2023 roku nadchodzą duże zmiany na Zamku Praskim! Turyści i mieszkańcy Pragi będą mieli okazję zwiedzać kolejne miejsca w ramach siedmiu nowych tras wiodących do niedostępnych do tej pory zakamarków Zamku, między innymi do ogrodów południowych, Ogrodu Królewskiego czy Domu Sokolnika. Po raz pierwszy w historii zostanie także otwarta stała trasa zwiedzania Pałacu Lány.

Zamek Praski, tradycyjna siedziba czeskich monarchów, a od 1918 roku także prezydentów Republiki Czeskiej, jest najczęściej odwiedzanym zabytkiem w Czechach. Jego stopniowe rozbudowy i przebudowy stworzyły jeden z największych kompleksów zamkowych na świecie, który codziennie odwiedzają tysiące turystów.

       Pałac Lány – letnia siedziba czeskich prezydentów Barokowy pałac we wsi Lány, ulokowany pośród lasów nieopodal Pragi jest oficjalną letnią rezydencją prezydentów Republiki Czeskiej. Od sezonu wiosennego 2023 roku pałac, wraz z otaczającym go francuskim ogrodem kwiatowym i parkiem w stylu angielskim o powierzchni 110 hektarów, będzie dostępny dla zwiedzających.

     Ogród Królewski i Dom Sokolnika. Kolejną niespodzianką dla turystów będzie zwiedzanie w sezonie wiosenno-letnim Ogrodu Królewskiego. Podczas spaceru będzie można zajrzeć także do Domu Sokolnika i innych zwykle niedostępnych dla turystów miejsc.

     Południowe ogrody Zamku Praskiego i winnica. Nowa trasa zwiedzania obejmie spacer po południowych ogrodach zamkowych, z których rozciąga się przepiękny widok na miasto. Dodatkową atrakcją będzie wizyta w winnicy zamkowej. Romańskie i gotyckie sale Starego Pałacu Królewskiego Zarząd Zamku Praskiego udostępni dla zwiedzających romańskie i gotyckie sale Starego Pałacu Królewskiego. Z przewodnikiem będzie można obejrzeć wystawę Historia Zamku Praskiego oraz zajrzeć do miejsc niedostępnych w ramach standardowego zwiedzania.

Katedra św. Wita  Na turystów czeka niezwykła okazja zwiedzenia miejsc niedostępnych w ramach standardowej wycieczki, między innymi Kaplicy św. Wacława i królewskiej krypty. Po remoncie otwarta została południowa wieża katedry, mierząca niemal 100 metrów. Z krużganku znajdującego się na wysokości 56 metrów rozciąga się niezwykły widok na dziedzińce Zamku Praskiego, Most Karola i właściwie na całą Pragę.

Restauracja Vikárka na Zamku Praskim Słynna restauracja mieszcząca się w uliczce tuż obok katedry św. Wita, ponownie zaprasza gości. Lokal działa w tym miejscu już od 1845 roku. Zabytkowy budynek był w remoncie od lata 2022 roku.

Zdjęcia: Czech Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top