BEZDROŻA: AZORY – TRAVELBOOK

Położony na Atlantyku archipelag wysp azorskich, traktowany jako najdalej na zachód wysunięta część Europy, jest Autonomicznym Regionem Portugalii. I popularnym celem wyjazdów urlopowych, coraz częściej także Polaków. Co prawda nie ma na razie bezpośrednich połączeń z nim z Polski, a dostać się tam można tylko drogą powietrzną. Jest ich jednak sporo, także tanimi liniami lotniczymi, z kilku portów lotniczych w Europie zachodniej. Szczegóły oraz wiele innych informacji na temat tych wysp i ich atrakcji turystycznych, znaleźć można we wznowionym w br. przez Bezdroża przewodniku po nich w serii travelbooków. Polski autor, podkreśla wydawnictwo w jego sylwetce, doskonale zna Azory, gdyż co roku spędza tam po kilka miesięcy. Był na wszystkich 9 wyspach tego archipelagu, ma więc informacje „z pierwszej ręki” i zostały one zaktualizowane.  Przewodnik wzbogaca blisko 120 zdjęć, 11 planów i mapek, 6 obszerniejszych wkładek monotematycznych oraz prawie 30 krótszych informacji i ciekawostek w ramkach włamanych w tekst. Tak jak inne tomiki z tej serii, najpierw przedstawione są główne atrakcje Azorów z sugestiami, aby przede wszystkim je poznawać. 3 budowle sakralne. 2 obiekty – historyczne centrum miasta Angra do Heroismo na wyspie Terceira oraz winnice na wyspie Pico. 9 cudów natury. Po 5 lokalnych tradycji i niezapomnianych widoków oraz 2 ciekawe muzea.

Mnóstwo ważnych i ciekawych danych znajduje się w rozdziale wstępnym „Informacje praktyczne”. M in. o połączeniach lotniczych, możliwości kupowania biletów, przy czym w tej samej cenie, nie tylko bezpośrednich z wymienionych lotnisk Europy, ale również z 2-3 przesiadkami, a więc możliwością robienia jednodniowych przerw w podróży i poznawania w tym czasie dodatkowych wysp. O połączeniach lotniczych – bo to spore odległości, i promowych między wyspami. Słabej komunikacji publicznej na nich, chociaż są autobusy miejskie, wypożyczalnie samochodów i niezbyt drogie taksówki. Podobnie o noclegach, których oferta systematycznie zwiększa się, i to w obiektach różnego rodzaju i cenach. Tak samo jak wyżywienie. Spora jest oferta wypoczynku aktywnego. Nurkowania, windsurfingu, golfa, wędrówek pieszych, wycieczek rowerowych i skuterowych.

Z „Informatora A-Z” można dowiedzieć się, że wyspy te należą do bardzo bezpiecznych. Dosyć powszechna jest tam znajomości języka angielskiego. Ciekawe jest Kalendarium najważniejszych wydarzeń kulturalnych i sportowych oraz wykaz dni wolnych od pracy i świąt. Bardzo atrakcyjne są kąpiele w gorących źródłach i oglądanie wodospadów, których są setki. Napiwki są wliczane w cenę, ale jak się jest bardzo zadowolonym z obsługi, to można jeszcze dodać 5-10% do sumy rachunku. W taksówkach „zaokrągla” się należność w górę do pełnych euro. Płaci się zresztą za czas przejazdu – 15 € godzina, w dowolnym kierunku. Przy czym w weekendy o 20% więcej. Za bagaż dodatkowo trzeba zapłacić 2,5 €. W drugim z rozdziałów wstępnych, „Informacje krajoznawcze” z ABC przedstawiona jest tamtejsze ukształtowanie powierzchni, klimat, fauna i flora, społeczeństwo, język z jego dialektami, religia, obyczaje, architektura i kuchnia,

Nie brak też kalendarza historycznego wysp. Część przewodnikowa podzielona została na grupy wysp: wschodnią (2), centralną (5) i zachodnią (4). A w nich na poszczególne wyspy. Z ich mapkami, krótką charakterystyką, historią i prezentacją atrakcji. Na większych wyspach według ich regionów. Z informacjami o nazwach, adresach, dniach i godzinach otwarcia oraz cenami wstępu do wartych tego obiektów. A także okolicach. Na końcu zaś o gastronomii i wyżywieniu. Natomiast informacje o noclegach znajdują się na końcu opisu każdej z wysp, obok dojazdu na nią, transportu lokalnego, wypożyczalni samochodów, skuterów i rowerów, aktywnego wypoczynku itp. Z opisem, na wyspie Santa Maria, szlaków pieszych wędrówek. Na końcu przewodnika jest słowniczek polsko – portugalski z podstawowymi zwrotami oraz indeks.

AZORY. Przewodnik Bezdroży z serii travelbooków. Autor: Maciej Hermann. Wydawnictwo Helion, wyd. II, Gliwice 2019, str. 202, cena 26,90 zł. ISBN 978-83-283-5388-6

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top