AUSTRIA: LODOWIEC PITZTAL

Pitztal (1640 do 3440 m n.p.m.) jest najwyżej położonym lodowcem w Tyrolu. Oferuje on pierwszy w tym austriackim kraju związkowym park na wyprawy na nartach turowych Są one w modzie.

Podczas wspinaczki na nartach można cieszyć się pięknem i spokojem gór, a podczas zjazdu jazdą po nieutwardzonych stokach w puchu. Należy jednak pamiętać o kilku rzeczach: trzeba być w stanie poprawnie ocenić sytuację lawinową oraz mierzyć zamiary na siły. Idealne miejsce do ćwiczeń znajduje się na lodowcu Pitztal.

Dynafit Skitouring Park, pierwszy tego rodzaju w Tyrolu, oferuje trzy trasy na wyprawy na nartach turowych o różnych stopniach trudnośc,i na zabezpieczonym obszarze.

Dzięki temu nie trzeba martwić się lawinami i można w pełni skoncentrować się na podejściu i zjeździe.

Ci, którzy nie chcą sami wybierać się na taką wyprawę, mogą na terenie parku narciarskiego wziąć udział w wyprawie dla początkujących z przewodnikiem górskim i możliwością przetestowania nart. Wyprawy takie wyruszają zimą w każdy wtorek. A dla wszystkich, którym to jeszcze mało: w dolinie Pitztal istnieje wiele innych możliwości wspinania się na góry na nartach, na przykład najwyższa góra w północnym Tyrolu, Wildspitze o wysokości 3374 m.

Cappuccino w najwyżej w Austrii położonej kawiarni

Najwyższy w Austrii punkt, do którego można dojechać kolejką linową, znajduje się także w Pitztal – to kawiarnia Café 3.440 na lodowcu. Goście jadąc kolejką Wildspitzbahn docierają do nowoczesnego budynku, z którego roztacza się niepowtarzalny widok na Wildspitze i liczne otaczające szczyty.

Codziennie czeka tam na narciarzy cappuccino na najwyższym poziomie.

Ponadto zamówić można przekąski oraz pyszne ciasta i torty – wykonane bezpośrednio na lodowcu, zaledwie 600 metrów niżej, w najwyżej położonej w Austrii cukierni, na wysokości 2840 metrów przy dolnej stacji kolejki Wildspitzbahn.

Warto wiedzieć, że prawdziwie romantyczni narciarze mogą nawet pobrać się w kawiarni Café 3.440, ponieważ jest to również najwyżej położony w Tyrolu urząd stanu cywilnego.

Mega imprezy

Już w październiku można było na lodowcu Pitztal przetestować najnowsze w tym sezonie modele nart w ramach wydarzenia „Glacier Ski & Snow”. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia, 20 grudnia 2019 r., odbędzie się tam Rifflsee Vertical 2300, nocny wyścig na nartach turowych od Mandarfen do restauracji Sunna Alm.

Najwyżej w Austrii przeprowadzaną degustację kawy zaplanowano na 28 marca 2020 roku, oczywiście w kawiarni Café 3.440.

W dniach 17 i 18 kwietnia 2020 r. narciarze rekreacyjni mogą ponownie wziąć udział w popularnej imprezie „Wino i przysmaki”.

Ostatnim wydarzeniem sportowym sezonu będzie Pitztal Glacier Vertical 3.440 w dniu 1 maja 2020 r. Linia startowa przy stacji dolnej kolejki Gletscherexpress, meta zaś przy kawiarni Café 3.440. Po wszystkim czas na imprezę na lodowcu. Sezon narciarski na lodowcu Pitztal rozpoczął się we wrześniu, a zakończy 10 maja 2020 r.

Zdjęcia: Austria Info

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top