DWÓR STRZYŻEW: ZLOT ZABYTKOWEJ MOTORYZACJI 2020

Zlot Zabytkowej Motoryzacji został zainicjowany 12.06.2010. Od początku był imprezą towarzyszącą Dniom Sochaczewa i co roku jest organizowany w drugi weekend czerwca. Ma na celu promowanie pięknych terenów wokół tego miasta, historii z nimi związanej, tradycji oraz kultury „Ducha”.

 

    W Zlocie i Rajdzie mogą brać udział kluby, organizacje i osoby będące posiadaczami pojazdów zabytkowych (w tym militarne, motocykle, rowery…) zajmujące się zabytkową motoryzacją o wysokim stopniu oryginalności, wyprodukowane do 1990 roku. Organizator dopuszcza udział pojazdów nie spełniających kryterium wieku, które są rzadkością na naszych drogach, mają unikatowy, czy wręcz prototypowy charakter.

    Zlot od czwartej edycji posiada także formę Rajdu Pojazdów Zabytkowych. Uczestnicy wg wskazówek pokonują trasę. Po drodze rozwiązują różne konkursy/konkurencje sportowe, zabawowe oraz ze znajomości historii lokalnej/historii motoryzacji czy też z przepisów ruchu drogowego. Tym samym są niejako edukowani w takt Zlotu i Rajdu.

    Osoby, które chcą uczestniczyć w Rajdzie pokonują trasę wg itinerera strzałkowego, a pozostali przemieszczają się z miejsca na miejsce w kolumnie pojazdów. Zlot i Rajd od wielu lat współpracuje z wieloma organizacjami rządowymi, lokalnymi oraz pozarządowymi

    M.in. Burmistrzem Miasta Sochaczew, Wójtem Teresina, Starostą Powiatu Sochaczewskiego, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej. Muzeum Kolei Wąskotorowej, MOSiR w Sochaczewie, harcerzami z Sochaczewa, Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania nad Bzurą, Dworem w Strzyżewie oraz wieloma innymi, w tym lokalnymi klasztorami męskimi i żeńskimi. Komandorem Rajdu jest Mariusz Orzeszek.

    Od kilku lat w organizację włączył się Marcin Koper. Pokaz pojazdów uczestniczących w Zlocie odbywa się na terenie zabytkowego parku otaczającego XVIII – wieczny dwór w Strzyżewie koło Żelazowej Woli. Dwór ten wygląda tak, jak za czasów Chopina wyglądał dwór Skarbków, w oficynie którego urodził się nasz najsłynniejszy kompozytor.

    13 czerwca (sobota) 2020 roku w Strzyżewie będzie można podziwiać perełki motoryzacji, które brały udział w tegorocznej edycji Zlotu Zabytkowej Motoryzacji odbywającej się w ramach obchodów Dni Sochaczewa. W br. patronat nad zlotem objęło m.in. Stowarzyszenie Dziennikarzy – Podróżników „Globtroter”.

    Wieczorem w salach dworskich odbędzie się Bal Komandorski. Szczegółowe informacje będą zamieszczone na stronie www.strzyzew.pl

    Od redakcji: Oczywiście o tym, czy zlot, a także Dni Sochaczewa 2020 odbędą się w tym terminie, zdecyduje sytuacja epidemiologiczna w kraju. O ewentualnej zmianie terminu poinformujemy.

 

Zdjęcia: Arkadiusz Grzegorczyk

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top