Z którymi miejscowościami w Austrii są związani malarze, kompozytorzy i inni sławni ludzie? Oto kilka pomysłów na inspirujące spacery po austriackich miastach i wioskach. Jak doskonale wiemy, podróżowanie do Austrii jest nadal niemożliwe ze względu na pandemię. Taka sytuacja nie będzie jednak trwała w nieskończoność. Warto więc poznać odrobinę inspiracji i wykorzystać je w dogodnym momencie.
Z audioprzewodnikiem przez Wiedeń
Od Beethovena po Cmentarz Centralny: audioprzewodnik „ivie” przedstawia zwiedzającym najciekawsze miejsca Wiednia i ważne postacie związani z miastem. Spacer przez Wiedeń połączony ze słuchaniem ciekawych historii: oto, co proponuje audioprzewdnik „ivie”. Wystarczy telefon i słuchawki, aby podczas zwiedzania miasta dowiedzieć się więcej na temat wybranych miejsc czy zabytków. Aplikacja oferuje 7 różnych tras zwiedzania. Jedna z nich prowadzi śladami kompozytora Ludwiga van Beethovena.
Przejście trasy obejmującej 15 przystanków z centrum Wiednia przez Grinzing do Cmentarza Centralnego zajmuje ok. 2 godzin. Inne trasy tematyczne to na przykład „Nowoczesna architektura”, „Ringstraße” czy „Niezwykłe muzea”. Szczęśliwa trasa o wdzięcznym tytule „Happy Walk” obejmuje 20 stacji, których kolejność zwiedzania można dowolnie podzielić. W obrębie tych stacji mieści się ogród zoologiczny Schönbrunn, Wieża Dunajska z platformą widokową oraz park rozrywki „Wurstelprater”.
Wspomnienie Josepha Haydna
W Eisenstadt w Burgenlandzie przewodnik odziany w historyczne szaty do złudzenia przypominający Luigiego Tomasiniego porywa turystów w świat baroku, do epoki kompozytora Josepha Haydna (1732 – 1809). Jak wyglądało jego życie jako nadwornego kapelmistrza książęcego rodu Esterházych? Jak w tamtych czasach żyli muzycy i śpiewacy? W latach 1761 – 1790, kiedy tworzył Joseph Haydn w Eisenstadt, wprowadza specjalna miejska trasa turystyczna.
W drodze zwiedzającym towarzyszy nie byle kto, bo przewodnik w osobie Luigiego Tomasiniego – pierwszego skrzypka dworskiej orkiestry i przyjaciela Josepha Haydna. Oprócz zwiedzania miejsc związanych z jednym z klasyków wiedeńskich, przygotowano muzyczne atrakcje oraz kulinarną degustację. Wycieczki planowo mają odbywać się raz w miesiącu, w piątki. Spacer rozpoczyna się o 18:30 i trwa ok. 2 godzin.
Dzieciństwo Egona Schiele w Tulln
Egon Schiele dorastał w jednym z mieszkań znajdujących się na dworcu kolejowym w Tulln w Dolnej Austrii. To właśnie tam rozpoczyna się miejska trasa turystyczna prowadząca śladami malarza. Tory kolejowe, pociągi i sygnalizacja, były pierwszymi motywami, jakie Egon Schiele (1890 – 1918) jako dziecko uwiecznił na papierze. Ten czołowy przedstawiciel ekspresjonizmu dorastał w okolicy dworca kolejowego w Tulln w Dolnej Austrii, a jego ojciec był zawiadowcą stacji.
I właśnie tam, w dawnym mieszkaniu rodziny, zaczyna się Szlak Egona Schiele. Ma on 3,6 km i prowadzi do 13 stacji nawiązujących do dzieciństwa malarza: szkoły podstawowej, Rynku Głównego, Kościoła Minorytów i w końcu na cmentarz, do grobu jego rodziców. Po drodze warto też wstąpić do zlokalizowanego w pobliżu brzegów Dunaju Muzeum Egona Schiele. Muzeum prezentuje prace artysty i opowiada o jego życiu prywatnym.
Salzkammergut: inspiracja dla artystów
W dolinie Echerntal niedaleko Hallstatt w Górnej Austrii miłośnicy sztuki wędrują śladami słynnych malarzy i pisarzy. Las, górskie strumienie, potężne wodospady Waldbachstrub i park lodowcowy tworzą kulisy dla ścieżki tematycznej o nazwie „Malarze, literaci i cuda natury” w dolinie Echerntal w Hallstatt. Tamtejszy spokój i magiczny krajobraz inspirowały artystów już w XIX wieku. O ich życiu i twórczości opowiada dziesięć tablic informacyjnych ustawionych przy ścieżce.
Można się z nich na przykład dowiedzieć, że Adalbert Stifter był znany nie tylko jako literat, ale również jako malarz. Ferdinand Georg Waldmüller i Friedrich Gauermann, słynni malarze okresu biedermeieru, uwiecznili na płótnie cały szereg widoków z Salzkammergut. Również Rudolf von Alt, jeden z najpopularniejszych malarzy i akwarelistów XIX wieku, znalazł w Hallstatt i w okolicach wiele miejsc, które przyniosły mu natchnienie. Spacer inspirującą ścieżką tematyczną przez Echerntal trwa ok. 2 godzin.
Słynni goście w dolinie Gasteinertal
Wiele miejsc w Bad Gastein na Ziemi Salzburskiej przypomina o prominentnych gościach, którzy w minionych wiekach, ale i całkiem niedawno, odwiedzili tę miejscowość. Nie ma chyba drugiej takiej miejscowości na wiejskich obszarach Austrii, która by w swojej historii gościła tak wiele sławnych osób jak Bad Gastein. Elegancki kurort z luksusowymi hotelami i wodospadem w samym centrum odwiedzili w XIX wieku między innymi kompozytorzy: Johann Strauss, Franz Schubert i Richard Strauss, podobnie jak filozof Arthur Schopenhauer i literat Franz Grillparzer.
Często też bywały tam koronowane głowy z Niemiec i z ówczesnej cesarsko-królewskiej monarchii. Wachlarz prominentnych gości XX wieku sięga od pisarza Thomasa Manna przez piosenkarkę Lizę Minnelli po austriacką gwiazdę muzyki Falco. Historyczny spacer po kurorcie prowadzi do miejsc, w których mieszkały sławne osoby, pokazuje jak spędzały one czas w Bad Gastein, i opowiada o ważnych wydarzeniach z dziejów miejscowości. Spacer odbywa się w każdą środę i trwa 2 godziny.
Zdjęcia: NBPA