AUSTRIA: SERFAUS-FISS-LADIS – NARCIARSKI WYMIAR TYROLU

 

Serfaus-Fiss-Ladis – „narciarski wymiar Tyrolu” – należy do najlepiej ocenianych rodzinnych terenów narciarskich na świecie. „Fenomenalny wymiar” to określenie, które w pierwszej kolejności opisuje wielkość regionu Serfaus-Fiss-Ladis. Można by więc było pomyśleć, że tyrolski region narciarski Serfaus-Fiss-Ladis – jest jednym z wielu ogromnych terenów narciarskich, którego najważniejszą zaletą jest wspólny skipass na wszystkie wyciągi. Jednak to, co prezentuje się na wysokości niewiele poniżej 3000 m n.p.m. pod pojęciem „narciarski wymiar Tyrolu”, to ogromna zimowa arena, która różni się od innych regionów przede wszystkim różnorodną i perfekcyjnie dopracowaną ofertą, konsekwentnie ukierunkowaną na atrakcyjne rodzinne urlopy. Również trzy ośrodki regionu tworzą ten niepowtarzalny charakter.

 

 

DOSKONALE UTRZYMANY

 

Przyczepne podłoże, jedwabista biała powierzchnia – oto skrócony opis stanu stoków „narciarskiego wymiaru Tyrolu”. Jest to możliwe dzięki spełniającemu najwyższe standardy programowi utrzymania tras narciarskich, który umożliwia doprowadzenie do najlepszej formy 450 hektarów powierzchni, 160 km stoków według pomiaru i 212 km zgodnie z przeliczeniem uwzględniającym rzeczywistą eksploatację stoków.

 

Aby można się było bez ograniczeń oddawać białemu szaleństwu, na poziomie od 1200 do 2820 m n.p.m. pracuje w sumie 67 wyciągów i kolejek, wydajnych i komfortowych, dzięki czemu osławiona „kolejka do wyciągu” nie ma w „narciarskim wymiarze Tyrolu” najmniejszej szansy na rozwój.

 

Ponieważ teren narciarski sięga poziomu prawie 3000 m n.p.m., matka natura zasadniczo nie potrzebuje pomocy. Jednak we wszystkich strategicznych punktach znajdują się maszyny naśnieżające, które w razie potrzeby są w stanie dodatkowo przykryć bielą wiele kilometrów tras.

 

NAJLEPSZE OCENY

 

W 2012 roku, w ramach studium „Mountain Management” poddano ocenie 55 najlepszych terenów narciarskich w Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Włoszech i Francji, przy czym o zdanie zapytano prawie 42 000 narciarzy i snowboardzistów. Wynik oceny był jednoznaczny – Serfaus-Fiss-Ladis w Tyrolu jest najlepszym ośrodkiem narciarskim w regionie alpejskim.

 

Na 10 punktów, które można było zdobyć w rankingu, Serfaus-Fiss-Ladis otrzymał 8,19. Wszystko dzięki temu, że tyrolski ośrodek zdobył pierwsze miejsce w czterech kategoriach: komfort przejazdu wyciągami, gościnność i bezpieczeństwo na stokach oraz kwatery/hotele. Również w zakresie większości pozostałych kryteriów ankiety region ten zajął czołowe miejsca.

 

We wszystkich ocenach podkreśla się panujące w Serfaus-Fiss-Ladis optymalne warunki dla rodzin w zakresie infrastruktury, obsługi i relacji ceny do oferowanej za nią usługi. Również na dużych portalach internetowych, zajmujących się oceną ośrodków sportów zimowych, narciarska wizytówka Tyrolu od lat zajmuje pierwsze lokaty lub co najmniej miejsca w pierwszej trójce.

 

TRZY MIEJSCOWOŚCI – JEDNA ZIMOWA BAJKA

 

Jak bardzo różni się „narciarski wymiar Tyrolu“ od innych ośrodków, najłatwiej dostrzec na przykładzie trzech ośrodków regionu. Serfaus do dzisiaj zachowało swój specyficzny charakter tyrolskiej wioski z retoromańską domieszką, również dzięki podziemnej kolejce, która zmniejsza zmotoryzowany ruch w miejscowości.

 

Urodą ani autentycznością swej słynnej siostrze nie ustępuje sąsiednia miejscowość Fiss. Obecnie ta malownicza wioska jest atrakcyjną miejscowością turystyczną i popularnym ośrodkiem sportu zarówno zimą, jak i latem. Zachowała swój pierwotny charakter retoromańskiej wioski o nieregularnym kształcie, ze starą studnią i sympatyczną atmosferą. Gdy patrzy się na te dwie miejscowości położone obok siebie na płaskowyżu nad doliną, można pomyśleć, że mamy do czynienia z bliźniaczkami.

 

Ladis, trzecia i najmniejsza miejscowość na płaskowyżu, to nostalgia we własnej osobie. Ma zamek, stare mury, ozdobione freskami domy i mnóstwo uroku, co czyni ją ulubienicą romantyków. Czy bardziej się nam spodoba Serfaus, Fiss czy Ladis jest oczywiście kwestią gustu. Z każdej z nich w ciągu kilku minut można dojechać kolejką do samego centrum „narciarskiego wymiaru Tyrolu”.

 

RAJ DLA DZIECI

 

…szczególnie w Serfaus-Fiss-Ladis – regionie, który rodziny z dziećmi wita z otwartymi ramionami. Posiada on prawdopodobnie najlepszą w Alpach zimową ofertę dla rodziców z pociechami, czego najlepszym dowodem są tereny narciarskie dla najmłodszych: Bertas Kinderland w Fiss-Ladis, Kinderschneealm i Murmlipark w Serfaus.

 

Doskonałe szkoły narciarskie, całodniowa opieka nad dziećmi, trzy specjalne restauracje dla najmłodszych i własna telewizja szkoły narciarskiej Berty w rodzinnej restauracji Sonnenburg w Fiss, indiańska wioska, place zabaw, szlak jaskiń w Fiss, dziecięce rajdy na skuterach śnieżnych, świstakowa ścieżka, rodzinny stok Bärenpiste i wiele innych atrakcji to jednocześnie gwarancja wspaniałej zabawy dla najmłodszych i spokojnego, odprężającego urlopu dla ich rodziców.

 

Więcej informacji: Serfaus-Fiss-Ladis Information A-6534 Serfaus/Tirol Telefon +43-5476-6239, Fax 0043-5476-6813 e-mail: info@serfaus-fiss-ladis.at www.serfaus.com

 

Zdjęcia: Serfaus-Fiss-Ladis Information

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top