AUSTRIA: SALZBURG – MIASTO NIE TYLKO MUZYKI

Salzburg, jedno z najpiękniejszych miast Europy, słynie przede wszystkim z muzyki. Na całym świecie znane jest z tego, że urodził się w nim i tworzył Wolfgang Amadeusz Mozart.

 

Rozsławił je także musical „Dźwięki muzyki”, który w nim powstawał. Jednak gdy lepiej się rozejrzymy, zauważymy też idealną harmonię przyrody i architektury, sztuki i kultury, tradycji i nowoczesności, a to wszystko wśród malowniczej scenerii gór i jezior. W bogatym programie kulturalnym Salzburga znajdziemy aż 400 różnych pozycji.

Muzyczny 2018 rok zainaugurował w styczniu Tydzień Mozartowski, a zaraz po nim przyszła pora na Festiwal Wielkanocny. W okresie letnim odbędą się m.in. Festiwale: Zielonoświątkowy i Letni. Jesień natomiast upłynie pod znakiem Dni Kultury, festiwalu Jazz & The City, Śpiewów Adwentowych na scenie Wielkiego Domu Festiwalowego oraz magicznych jarmarków świątecznych.

Spacer po mieście nad rzeką Salzach pozwala poczuć atmosferę dawnych czasów, a jednocześnie zaskakuje wszechobecnym duchem nowoczesności. Z Pałacu Mirabell i otaczającego go ogrodu rozciąga się fantastyczny widok na symbol miasta, potężną twierdzę Hohensalzburg z XI wieku, która wznosi się majestatycznie akurat naprzeciwko znajdującego się również na Mönchsbergu Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Katedra w Salzburgu i rezydencja arcybiskupów do dziś dają świadectwo tysiącletniej tradycji chrześcijańskiej, podobnie jak Pałac Hellbrunn i jego słynne tańczące fontanny. Sercem starego miasta jest średniowieczna uliczka Getreidegasse, przy której urodził się najsłynniejszy syn Salzburga, Wolfgang Amadeusz Mozart.

Dzisiaj Getreidegasse jest jedną z najpiękniejszych i najpopularniejszych alei handlowych świata.

Salzburczycy chętnie spotykają się w tradycyjnych kawiarniach, na „melange” albo podwójną mokkę ze śmietanką w Café Tomaselli – najstarszej kawiarni w Austrii, albo naprzeciwko, w Café Fürst, gdzie do kawy można zamówić oryginalne salzburskie czekoladki Mozartkugeln, wyrabiane ręcznie przez prawnuka swego wynalazcy.

Mozartkugeln to też wspaniały upominek z wycieczki do Salzburga, bo tylko tutaj można je kupić. Miły wieczór można spędzić w najstarszej restauracji Europy Środkowej – Stiftskeller St. Peter. Polecić też trzeba Mozart Dinner Concert – kolację z menu według oryginalnych przepisów z czasów Mozarta, okraszoną najpiękniejszymi ariami z jego oper.

Turystom odwiedzającym Salzburg opłaca się kupić Salzburg Card. Umożliwia ona bezpłatne zwiedzanie, wstępy do muzeów, korzystanie z wielu atrakcji miasta oraz darmowe przejazdy komunikacją publiczną przez 24, 48 albo 72 h, w cenie od 28 euro.

Zdjęcia: NBPA

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top