AUSTRIA: NOCNE ZIMOWE WĘDRÓWKI

 Spacery po zmierzchu w świetle pochodni przez białe lasy i góry to wspaniałe spotkanie z naturą w jej romantycznej i autentycznej szacie. Na niebie świeci księżyc, w dolinie światła domów – a w górach ciemności rozjaśniają pochodnie wędrowców, którzy w małych grupkach torują sobie drogę przez łąki i lasy. Wędrówka z pochodniami to bardzo zmysłowe przeżycie: czujemy zapach świeżego śniegu i aromat świerków, słyszymy trzeszczenie obciążonych śniegiem gałęzi drzew, chwytamy wzrokiem osobliwe cienie, jakie kreślą na ziemi szczyty gór. Warunki są więc idealne, aby zapomnieć o codzienności i całkowicie zatopić się w nocnej ciszy.

 

Przez skrzypiący śnieg

 

Romantyczne oblicze zimowej przyrody można poznać m.in. podczas wędrówek z pochodniami w dolinie Montafon w Vorarlbergu. Wędrówka zaczyna się od wjazdu kolejką Valisera Bahn do środkowej stacji na wysokości 1680 m n.p.m. Na górze wędrowcy kierują się najpierw do dawnej koziarni, a dzisiaj przytulnej restauracji „Gäßbarga“, gdzie przed wyruszeniem w drogę spożywają solidne tradycyjnego austriackie danie, tj. serowe kluseczki z prażoną cebulą.

Przy grzanym winie i gorącym piecu uczestnicy wycieczki zapoznają się ze sobą, zanim tuż po zmroku, ciepło ubrani wyruszą w ciemności nocy. Ze schroniska trasa wędrówki prowadzi leśnymi drogami, zboczem góry i przez przykryty śniegiem świerkowy las do malowniczej wioski Garfrescha, a drogę oświetlają płonące pochodnie, wyczarowując wokół magiczną grę cieni. Do doliny można wrócić wyciągiem krzesełkowym albo na sankach – po najdłuższym oświetlonym naturalnym torze saneczkowym w Vorarlbergu.

 

Wędrówka z pochodniami i zjazdem na sankach

 

• W każdy wtorek (do 21 marca 2017) przy odpowiednich warunkach śniegowych i atmosferycznych • Zbiórka: o godz. 16:20 przy dolnej stacji Valisera Bahn w St. Gallenkirch • Cena wycieczki z przejazdem kolejką, posiłkiem, przewodnikiem i przejazdem Garfrescha Bahn: osoby dorosłe 35 euro, dzieci 18,50 euro, taryfa rodzinna I (1 osoba dorosła z dziećmi) 62 euro, taryfa rodzinna II (2 osoby dorosłe z dziećmi) 88,50 euro • Zgłoszenia do godz. 16:00 w przededniu wycieczki we wszystkich kasach lub pod numerem telefonu 43 5557 6300

 

         Pod niebem pełnym gwiazd

 

Nocne spotkanie z przyrodą i romantyczny nastrój to również oferta dla uczestników wędrówki z pochodniami w Parku Krajobrazowym Dobratsch, położonym w Karyntii. Kubkiem gorącej ziołowej herbatki witają swoich gości w Heiligengeist przewodniczki Ulrike i Martina. Następnie grupa wyrusza na medytacyjną wędrówkę z pochodniami i latarniami, wsłuchując się w opowieści i legendy regionu.

Droga wiedzie przez malownicze lasy, mijając szumiące potoki, aż do polany, na której otwiera się widok na rozgwieżdżone niebo. 1,5-godzinna, łatwa wędrówka kończy się w schronisku Hundsmarhof. Tam przewidziany jest ostatni punkt programu – ognisko, przy którym na życzenie można sobie upiec chlebek.

 

„unplugged-Tour“ w Parku Krajobrazowym Dobratsch

 

• 21 stycznia i 18 lutego 2017 (soboty) od 19:00 do ok. 23:00 • Zbiórka: parking V73 w Heiligengeist • Prosimy zabrać odpowiednie do pogody, ciepłe ubranie i dobre buty, natomiast latarki czołowe i inne urządzenia oświetleniowe na baterie prosimy zostawić w domu. • Cena: 19,50 euro za osobę, w tym napój powitalny, mały posiłek i napój.

 

Przez tajemniczy wąwóz

 

W wędrówkę w ciemności można wybrać się również w styryjskim Schladming – tam trasa prowadzi przez tajemniczy wąwóz, wśród stromych skał i fantastycznych formacji lodowych, które w blasku pochodni wyglądają jeszcze bardziej niesamowicie. Wdychając czyste, górskie powietrze, uczestnicy wycieczki słuchają podczas drogi opowieści przewodnika Gottfrieda Herberta. Wyprawa kończy się wizytą w zajeździe, gdzie można odpocząć i przy smacznym posiłku wymienić się wrażeniami z towarzyszami podróży.

 

Wędrówka z pochodniami „Fire and Ice“

 

• W każdą środę (do 12 kwietnia 2017) od 20:00 do ok. 22:00 • Zbiórka: Tourismusverband Schladming • Min. 4 osoby • Cena: 8 euro za osobę, w tym przewodnik i pochodnie • Zgłoszenia w Biurze Promocji regionu Schladming-Dachstein

 

Fascynujący ogień

 

Wędrować nocą można również w Tyrolu – tam romantyczna wędrówka z pochodniami przez Scheffau u stóp pasma Wilder Kaiser kończy się pokazem ognia. Kiedy nad Scheffau zapada zmrok, Herbert Bodenwinkler zabiera swoich gości w drogę przez nastrojowo oświetloną miejscowość.

Dalej grupa podąża trasą Kneippa, która biegnie skrajem miejscowości w wzdłuż potoku Treffauerbach. Po powrocie do Scheffau wędrowcy, ze szklanką aromatycznego grzanego wina w ręku na rozgrzewkę, oglądają pokaz ognia – fascynującą żonglerkę płonącymi pochodniami na tle nocnego nieba.

 

 

 

Wędrówka z pochodniami i pokaz ognia

 

• W każdą środę (do 22 marca 2017) od 20:00 do ok. 22:00 • Zbiórka: biuro informacji turystycznej w Scheffau • Uczestnicy: min. 3, maks. 70 osób • Cena: 10 euro za osobę (z kartą gościa Wilder Kaiser bezpłatnie) • Zgłoszenia: do wtorku, godz. 17:00, w biurze informacji turystycznej w Scheffau

 

Zdjęcia: Austria Info Daniel Zangerl

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top