AUSTRIA: KLAGENFURT – JEDNO MIASTO, TRZY KULTURY I POŁUDNIOWA RADOŚĆ ŻYCIA

Stolica Karyntii, Klagenfurt nad jeziorem Wörthersee, leży na styku trzech kultur, żywych i łatwo dostrzegalnych w renesansowym mieście.

 

Pierwiastek karyncki manifestuje się w miękkiej, melodyjnej mowie, poczuciu humoru i swobodnej radości życia mieszkańców. Włoskie wpływy z łatwością odnajdziemy w architekturze śródmieścia i układzie placów, a na targach oraz w umiejętności bawienia się dostrzeżemy słoweński charakter, który można też usłyszeć w wyjątkowej harmonii pieśni. Wszystkie trzy kultury łączy ostatecznie sztuka kulinarna – smakowita fuzja regionu alpejskiego z wybrzeżami Adriatyku.

Jubileuszowy 2018 rok

500 lat temu cesarz Maksymilian I swoją decyzją dał początek rozwojowi Klagenfurtu, w wyniku której miasto urosło ostatecznie do rangi stolicy landu. Cesarz z rodu Habsburgów podarował spustoszone przez pożar miasto krajowym stanom szlacheckim, a tym samym zapoczątkował jego gwałtowny wzrost i rozbudowę w XVI wieku. Reprezentacyjne pałace z arkadowymi dziedzińcami, zaprojektowana pierwotnie jako protestancki dom modlitwy katedra w Klagenfurcie i Landhaus z Salą Herbową, którą zdobi 665 herbów karynckich stanów szlacheckich, to architektoniczne świadectwa okresu rozkwitu.

W programie obchodów jubileuszu znajduje się cały szereg imprez, w tym uroczysty tydzień w kwietniu, wystawy oraz wiele innych wydarzeń. Włoscy budowniczy ukształtowali wizerunek renesansowego miasta, które skupiło się wokół Nowego Placu. W tamtym czasie powstał także wyrzeźbiony z jednego bloku kamiennego smok oraz kanał Lend, który łączy miasto z jeziorem Wörthersee. Klagenfurt jest trzykrotnym laureatem przyznawanego przez międzynarodowych ekspertów dyplomu Europa Nostra – za wzorową konserwację starego miasta.

Spacer przez historię, a przy okazji po pierwszym w Austrii deptaku, możemy doskonale połączyć z wyprawą na zakupy. Gdy zmęczy nas chodzenie, warto skorzystać z zaproszenia przytulnych knajpek i przestronnych kawiarni. Koniecznie trzeba też odwiedzić Targ Benedyktynów, gdzie od dokładnie 70 lat karynccy rolnicy, a od niedawna – dzięki zjednoczeniu Europy – także wielu producentów ze Słowenii i Włoch, oferuje kolorową różnorodność regionalnej żywności i kulinarnych specjalności regionu alpejsko-adriatyckiego.

Wydarzenia i kultura

Stolica landu na południowym skraju Austrii cieszy się doskonałą opinią jako organizator prestiżowych imprez – od sportu po wysoką kulturę. Legendarny Ironman Austria w 2018 roku odbędzie się w Klagenfurcie już po raz dwudziesty. Triathloniści z całego świata będą musieli pokonać jezioro Wörthersee i przebyć całe miasto. Maratonem słów możemy nazwać cieszące się międzynarodową renomą „Dni literatury niemieckojęzycznej”, podczas których wręczana jest nagroda im. Ingeborg Bachmann.

Mnóstwo kolorów i jeszcze więcej fantazji wyzwala odbywający się w lecie World Bodypainting Festival, który w 2018 roku odbędzie się pod hasłem „Klagenfurt 500”. Centrum miasta zamieni się w galerię żywych dzieł sztuki. Muzyczna oferta Klagenfurtu sięga od „trigonale”, Festiwalu Muzyki Dawnej, przez letnie koncerty plenerowe „Klassik im Burghof”, aż po występy takich gwiazd, jak James Blunt, Culcha Candela czy WANDA.

W 2018 roku Klagenfurt będzie też United World Games – największego młodzieżowego wydarzenia sportowego w Europie. Wybudowany w 2013 roku stadion Wörthersee będzie jedną z aren sportowych i muzycznych wydarzeń.

Malownicze krajobrazy, atrakcje turystyczne i Wörthersee PLUS Card

Sielankowe godziny nad jeziorem, aktywny wypoczynek na łonie natury i atmosfera tętniącego życiem miasta – w Klagenfurcie i jego malowniczych okolicach łatwo przejść od jednego do drugiego. Swe krajobrazowe walory region zawdzięcza górom i jeziorom skąpanym w południowym słońcu. Najważniejsze z nich to ciepłe jezioro Wörthersee i łańcuch Karawanków, które zachęcają do aktywności na wodzie, biegania, wędrowania pieszo i na rowerach.

Szczęśliwie turyści nie muszą martwić się o transport własnego roweru, bo z końcem kwietnia w Klagenfurcie zaczyna działać publiczna wypożyczalnia rowerów nextbike, która przez całą dobę, na dziesięciu stacjach wypożycza rowery  –  za pośrednictwem aplikacji, infolinii lub zamontowanego na rowerze komputera.

Dla amatorów golfa Karyntia wciąż jest jeszcze świeżym odkryciem, co potwierdza przyznana regionowi w 2016 roku nagroda Golf Travel Award „Undiscovered Golf Destination of the year 2017”. W pobliżu Klagenfurtu znajdują się dwa uhonorowane nagrodami pola golfowe „Klagenfurt-Seltenheim” i „Dellach am Wörthersee”.

Obowiązkowymi punktami programu każdej podróży po regionie powinny być także wizyta w Minimundus, miniaturowym świecie nad Wörthersee, rejs po Wörthersee czy zwiedzanie dostojnej katedry w Maria Saal. Wszyscy goście regionów Wörthersee, Klagenfurtu i Karyntii Środkowej otrzymują bezpłatnie w swoim miejscu zakwaterowania kartę Wörthersee PLUS Card, która oferuje cały szereg korzyści: bezpłatny wstęp do wielu atrakcyjnych miejsc, takich jak Sala Herbowa w Landhausie, i zniżki nawet do 50%, na przykład na rejs po jeziorze Wörthersee.

Więcej informacji na stronie www.visitklagenfurt.at

Zdjęcia: NBPA

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top