DOMINIKANA: PIERWSZY FESTIWAL RUMU

Z Republiką Dominikańską kojarzą się rajskie plaże, zabytki okresu kolonialnego oraz typowe miejscowe produkty. Poza cygarami, kakaem i kawą wymienić należy rum z trzciny cukrowej, często nazywany „witaminą R“.

 

Miasto Puerto Plata na północnym wybrzeżu 6 i 7 lipca będzie gościć pierwszą w historii edycję Festiwalu Rumu. Na uczestników czekają degustacje, wystąpienia taneczne i muzyczne, warsztaty oraz wystawy. „Dominican Rum festival“ odbędzie się w parku miejskim Puerto Plata oraz w amfiteatrze La Puntilla. Imprezę organizuje Informacja Turystyczna miasta Puerto Plata we współpracy z Ministerstwem Turystyki Republiki Dominikańskiej. Bilety można kupić w punktach sprzedaży Uepa Tickets, CCN Servicios, Supermercados Nacional, JUMBO oraz w punktach Informacji Turystycznej miasta Puerto Plata.

Rum jako produkt eksportowy

Zgodnie z danymi Dominikańskiego Stowarzyszenia Producentów Rumu (Adopron) w zeszłym roku w kraju wyprodukowano w sumie 3 mln kartonów rumu z trzciny cukrowej o łącznej wartości 125 mln dolarów amerykańskich. Dominikańskie rumy wywożone są do 70 krajów na całym świecie, najwięcej do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Hiszpanii i Włoch.

Jakich rumów spróbować

Historia rumu w Republice Dominikańskiej sięga aż okresu kolonialnego, mniej więcej 1493 r. W większej ilości zaczęto alkohol produkować w XIX w. w związku z produkcją przemysłową. Do najbardziej znanych i popularnych na całym świecie należą rumy firmy Brugal. Razem z marką Barceló i Bermúdez tworzą znaną grupę tzw. „trzy B“. Z Republiki Dominikańskiej pochodzi także Siboney czy eliksir rumowy Capitan Bucanero z rodzynek i macerowanych śliwek.

Brugal Ron Factory

W kraju działa kilka fabryk rumów i choć jedną z nich trzeba w czasie urlopu konieczne odwiedzić. Każdy producent ma swoją własną recepturę, która różni się rodzajem trzciny cukrowej i dodawanych składników, z których powstaje produkt końcowy. Wykorzystywać można np. melasę czy sok z trzciny cukrowej. Następnie dochodzi do fermentacji, destylacji i dojrzewania w dębowych beczkach. Na zwiedzanie z przewodnikiem wybrać się można np. w Brugal Ron Factory. Fabryka ma oddziały w mieście San Pedro de Macorís na wybrzeżu południowym oraz w Puerto Plata na północy kraju. 

Czysty czy w drinku?

Rum może być biały lub ciemny. Ciemny najlepiej pić bez mieszania z innymi napojami z lodem lub bez, biały wykorzystywany jest jako podstawa drinków. Do najpopularniejszych drinków należy Piňa Colada, Santo Libre (rum i 7-Up / Sprite) lub Ron Cola (rum z colą). Popularny jest także Coco Loco, rum nalany do świeżego kokosu lub miejscowa specjalność mamajuana, czyli mieszanka rumu, czerwonego wina, miodu i suszonych przypraw. Napój oczyszcza nerki i wątrobę, podobno działa także jako afrodyzjak. Nazwa pochodzi od francuskiego dame jeanne (termin oznaczający baniak).

W hiszpańskojęzycznych krajach słowo zmieniło się na demajuana, a w Republice Dominikańskiej na mamajuana. Mamajuanę można z łatwością przygotować w domu po powrotu z urlopu. Główne składniki, czyli suszoną skórkę, przyprawy i zioła można kupić na każdym targu lub w sklepie z pamiątkami z Republiki Dominikańskiej. Do butelki należy wlać 1/3 białego rumu i pozostałe składniki i pozostawić do namoczenia na 3-4 tygodnie. Potem wystarczy dolać czerwone wino i dodać dwie czy cztery łyżki miodu w zależności od tego, jak słodką mamajuanę chcemy mieć.

Zdjęcia: NUTRD

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top