AUSTRIA: KARYNCKA ZIMA 2015 – 2016

Atrakcje oraz nowości sezonu zimowego 2015/2016 przedstawiła w Warszawie Karyntia, jeden z najpopularniejszych w Polsce austriackich krajów związkowych położony na południowo – wschodnim krańcu kraju, na jego styku ze Słowenią i Włochami. Reprezentowali ją: Elke Maidic z Kärnten Werbung, Thomas Michor – dyrektor zarządzający Villacher Skiberge – Gerlitzen Alpe i Dreiländereck oraz Kurt Genser z Nassfeld – Lesachtal – Weissensee. Goście wyrazili zadowolenie, że turyści polscy coraz bardziej doceniają walory Karyntii zarówno w zimie, jak i w pozostałych porach roku. O czym najlepiej świadczą liczby. W minionym sezonie zimowym skorzystali oni ze 123.245 noclegów, co stanowiło 11,7% wzrost w porównaniu z sezonem poprzednim oraz 38.833 noclegów w lecie – więcej o 24%. Równocześnie średnia długość tych pobytów wydłużyła się do 5,9 dnia.

 

Zima w Karyntii – zapewniali goście – ma ogromne walory. Przede wszystkim średnio o 100 godzin słonecznych więcej, niż w regionach położonych po północnej stronie Alp. Ponadto łatwy dojazd z Polski, a na miejscu krótkie oczekiwanie na kolejki linowe. Atutami są również liczne nowe inwestycje w wyciągi i stoki, dostęp do Wi-Fi.

A także w sauny oraz mini sauny na stokach dla przemarzniętych. W tych drugich, oczywiście, nie trzeba się rozbierać jak w saunach suchych czy parowych. Do karynckich atrakcji należy także kuchnia alpejsko – adriatycka z kartami dań w kilku językach, produktu regionalne oraz specjalna oferta dla rodzin, która była głównym tematem konferencji prasowej i multimedialnej prezentacji.

Bad Kleinkirchheim ma specjalną zimową ofertę „Familieneuro”, czyli opłaty dla dzieci, które przyjadą z rodzicami lub opiekunami, w wysokości symbolicznego jednego euro. Skiberg Goldeck od 3 stycznia 2016 r. zapewnia dzieciom do lat 14 darmowe wstępy. Inne podobne oferty – Ski for free dostępne są także w Weissbriach, Kötschach-Mauthen lub na Klippitztörl.

Natomiast w Heligenblut Schennemanskarte, zaś na lodowcu Mölltaler Gletscher Hit Narciarski. Villacher Skiberge, czyli region Gerlitzen Alpe i Trójstyku zapewnia m.in. 42 km najlepiej przygotowanych stoków i 15 km naturalnie ukształtowanych tras narciarskich, gwarancję śniegu od początku grudnia – otwarcie sezonu w br. nastąpi już 5.12. – do początku kwietnia.

Ponad 1000 miejsc parkingowych bezpośrednio na stoku oraz imprezy w schroniskach i inne atrakcje. Tamtejszą tegoroczną nowością jest kolejka krzesełkowa przystosowana dla dzieci Wörthersee 6er-Family-Jet ze stacją dolną na wysokości 1710 m, podgrzewanymi krzesełkami i nowoczesnym systemem bezpieczeństwa. A także nowy, przyjazny rodzinom, zjazd w Wörtherseel.

Wspomniany Trójstyk – najbardziej na południe wysunięta góra graniczna, oferuje 17 km stoków, zniżki rodzinne, nocne wędrówki na nartach oraz wieczorną jazdę na rowerach śnieżnych. A także 8,4 km naturalnych torów saneczkowych oraz… darmowe wielojęzykowe przedszkole narciarskie przy restauracji górskiej.

Wiele atrakcji zapewnia także najstarszy w Karyntii park krajobrazowy Dobratsch. M.in. spacery na rakietach śnieżnych przy pełni księżyca oraz sztucznie oświetloną trasę biegową.

W regionie tym są również sławne termy karynckie. W zimowe dni, np. 18.12., pełni księżyca, sauna czynna będzie do godz. 24.00. A dla dzieci codziennie kursy pływania syrenką.

Zaś 60-tysięczne miasto Villach, które w okresie adwentowo – noworocznym rozświetla ponad milion świateł, a tylko wieżę kościelną 125 tysięcy, zaprasza na ciekawe imprezy kulturalne, atrakcyjne zakupy, jarmarki bożonarodzeniowe i wielkanocne, karnawał oraz do centrum kongresowego.

Z kolei Nassfeld, gdzie znajduje się 10 najlepszych terenów narciarskich Austrii, oferuje gościom 110 km stoków, 30 nowoczesnych wyciągów i kolejek krzesełkowych. Oczywiście także wspaniale górskie panoramy – m.in. widoki na najwyższy austriacki alpejski szczyt Großglockner, gwarancję śniegu przez cały sezon, austriacką gościnność i włoski spokój.

No i 25 schronisk oraz restauracji, darmowy dostęp do Internetu i strefy: freeride&fun, snowpark, funslope itp. Tamtejsze nowości zimy 2015/2016 to 6 – osobowa kolejka Rudnigsattel, 20 ha dodatkowej powierzchni stoków, nowy hotel 4* Almhotel Kärnten oraz rozbudowa też 4* Almresort Nassfeld. Na tegoroczne inwestycje wydano tam 23 mln €.

Miejscowość ta nastawiona jest przede wszystkim na urlopy rodzinne z dziećmi. Z wieloma atrakcjami zwłaszcza dla nich.

M.in. 3 placami zabaw, Bobo-Miniclubem oraz przedszkolami narciarskim, trasami wyścigowymi z automatycznie nagrywanymi filmikami, odcinkami pomiaru prędkości, darmowymi wypożyczalniami sprzętu narciarskiego dla dzieci itp.

Nassfeld to równocześnie miejsce ważnych imprez krajowych i międzynarodowych. Sezon rozpocznie się tam 4 grudnia. 11-13.12. zaplanowano imprezę „6 na stoku”.

17-20.12. – Yeti Snow Show. W styczniu 2016 r. zaś: Międzynarodowe Mistrzostwa Wspinaczki Lodowej, Najdłuższy wyścig narciarski świata „Schlag das Ass” (15-16.1.) oraz Alternatywny Wyścig (łyżwiarski) Jedenastu Miast (16-30.1.). 

Ponadto: 5-6.3. – zawody Pucharu Świata w skibobach, 12.3. – 10.4. Największy w Alpach Taras Słoneczny, zaś 20.3. – 3.4. największy górski festiwal muzyki rockowej Full Metal Mountain. Więcej szczegółów znaleźć można na: www.karyntia.pl.

Dla uczestniczących w konferencji i prezentacji dziennikarzy goście z Karyntii oraz organizator imprezy Austria Info w Warszawie przygotowali oryginalną niespodziankę.

Tradycyjne drobne upominki: czapeczki, ręczniki reklamowe i inne gadżety zatopione zostały w trzech wielkich bryłach lodu wykonanego z krystalicznie czystej karynckiej wody.

Ściślej rzecz biorąc, w lodzie znalazły się golfowe piłeczki z numerami. A kto chciał zdobyć jakiś upominek, musiał taką piłeczkę wydobyć z lodu twardego jak skała.

I oddać ją za wylosowany w ten sposób upominek. Do dyspozycji chętnych były piły, dłuta oraz ochronne rękawice i okulary. „Dobranie się” do piłeczki wymagało sporo wysiłku, zabawa była więc przednia.

 

Zdjęcia autora.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top