SIGNA MARIS – WŁOCHY O KTÓRYCH OPOWIADA MORZE

Bardzo pomysłowy, a zarazem szalenie ciekawy projekt ożywienia turystyki na znacznie biedniejszym od północnych regionów kraju południu Italii, realizują Włochy. Nazwano go Signa Maris, czyli Włochy, o których opowiada morze. A przygotowany został na zlecenie włoskiego Ministerstwa Kultury i Turystyki. I proponuje zwiedzanie tamtejszych terenów od strony portów morskich. Z docieraniem do nich, jako miejsca startu, zarówno jachtami, jak i drogą lądową. A następnie podróżowania wybranymi trasami i poznawanie miejsc, miejscowości, zabytków i sztuki, a także przyrody i kuchni, o przebogatej historii, słynących z gościnności oraz… ciągle zbyt mało znanych. Projekt ten prezentowany jest również w Polsce i to w trzech etapach.

 

Pierwszy, inauguracyjny, miał miejsce 15 października br. we Włoskim Instytucie Kultury w Warszawie. Podczas spotkania, które prowadził znany dziennikarz TVN 24 i znawca Włoch Jacek Pałasiński, a udział wzięli m.in.: J.E. Ambasador Republiki Włoskiej w Polsce Pan Alessando De Pedys, prezes Włoskiej Izby Handlowo – Przemysłowej w Polsce Pierro Cannas, dyrektorka WIK w Warszawie Paola Ciecoletta oraz liczni zaproszeni goście i dziennikarze, przedstawiono założenia tego projektu oraz przede wszystkim atrakcje Sycylii.

23 bm. w Krakowie w hotelu Bonerowski zaprezentowane zostanie miasto Cagliari, stolica Sardynii i największa atrakcja południowej części tej wyspy. Z przebogatym dziedzictwem historycznym – pisałem o nim po podróży studyjnej na Sardynię i relacje te są nadal do przeczytania na naszych łamach. Przeszłość tej wyspy uformowana została przez dominację Fenicjan, Rzymian i Pizy.

Współczesność jest szalenie ciekawa, zabytki i przyroda oszałamiające, a miejsc godnych poznania lub odpoczynku na plażach, mnóstwo. Prezentacja Signa Maris zakończy się 25 listopada w Warszawie i poświęcona zostanie już nie tylko Cagliari, ale całej Sardynii i jej ofercie turystycznej.

– Jest to jeden z najciekawszych projektów promujących Włochy od lat – powiedział Jacek Pałasiński inaugurując spotkanie w WIK. I bogactwo przeszłości, ciekawą współczesność oraz atrakcje turystyczne Italii na południe od Neapolu, i to od strony morza. J.E. Ambasador A. De Pedys zabierając głos przypomniał pokrótce historię południowych regionów jego kraju od czasów fenickich, greckich i normańskich.

Podziękował Włoskiej Izbie Handlowo – Przemysłowej w Polsce za pomoc w promocji tego projektu. Zapowiedział również kolejne etapy tej promocji w naszym kraju. Licznie przybyłych gości powitała dyrektorka WIK, głos zabrał również prezes CCIIT Piero Cannes.

Jacek Pałasiński, także na podstawie własnego doświadczenia wieloletniego korespondenta we Włoszech, zapewnił , że 38 portów morskich objętych projektem należy do miejsc fantastycznych. Pełnych zabytków – w tym licznych znajdujących się na Liście Dziedzictwa UNESCO, ciekawych miejsc oraz atmosfery. Przypomniał, że 93% światowych zabytków klasy „0” znajduje się we Włoszech.

Prezentując program Signa Maris poinformował, że obejmuje on 4 regiony Italii, 128 sugerowanych tras zwiedzania, 183 dobra kultury, 16 parków narodowych i morskich oraz 325 tras startowych dla żeglarzy tranzytowych. Stwierdził, że program ma być motorem napędowym rozwoju oferty turystycznej, a wspomniane porty jego obrazem.

Dodał, że celem Signa Maris jest znaczne zwiększenie liczby turystów, także zagranicznych w tamtych regionach kraju. Mówił, jak zwykle, ze swadą i znajomością tematu oraz wielką sympatią dla Włoch. Pokazywał jak praktycznie korzystać z internetowej wersji tego programu i wyszukiwać to, co kogo interesuje najbardziej.

W przerwach pokazane zostały jego dwa krótkie filmy o Sycylii. Podczas spotkania zapewniono, że działania promujące Włochy i ich dziedzictwo kontynuowane będą w Polsce również w roku 2016. Po prezentacji odbyła się degustacja typowych produktów, w tym win, z południowych regionów Italii. Więcej informacji o projekcie Signa Maris znaleźć można w kilku językach, niestety nie ma wśród nich polskiego, na www.signamaris.it.

 

Zdjęcia autora

 

 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top