WARSZAWA: KONKURS CHOPINOWSKI NAJLEPSZĄ PROMOCJĄ POLSKI

Znamy już uczestników III etapu XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, który odbywa się w Warszawie od 1 do 23 października br. 12 października zakończyły się przesłuchania II etapu. Do III etapu zakwalifikowało się 20 pianistów, w tym 3 z Polski: Łukasz Krupiński, Krzysztof Książek i Szymon Nehring. Przesłuchania III etapu rozpoczną się 14 października o godzinie 10:00 i potrwają do 16 października. Nazwiska pianistów zakwalifikowanych do finału poznamy 16 października późnym wieczorem. Poziom XVII Konkursu Chopinowskiego, który rozpoczął się 1 października br. nadzwyczajnym koncertem z udziałem Marthy Argerich, jest bardzo wysoki. Jury, w którym zasiadają takie sławy i jednocześnie laureaci wcześniejszych Konkursów Chopinowskich, jak m. in. Martha Argerich, Garrick Ohlsson, czy Adam Harasiewicz, ma dużo pracy przy wyborze tych najlepszych spośród licznie prezentujących się pianistów.

 

W ciągu 4 dni II etapu konkursu wystąpiło 43 pianistów z 16 krajów, w tym: 8 z Polski, po 5 osób z Chin, Japonii i Korei Południowej, 4 z Stanów Zjednoczonych, po 3 z Rosji i Kanady, 2 z Włoch oraz po 1 z Węgier, Francji, Chorwacji, Ukrainy, Czech, Grecji, Łotwy, Wielkiej Brytanii. 

Do III etapu Jury, pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, zakwalifikowało 20 uczestników z 12 krajów, w tym: 3 z Polski, 3 ze Stanów Zjednoczonych, 3 z Korei Południowej, 2 z Rosji, 2 z Kanady, po 1 z Włoch, Chorwacji, Ukrainy, Japonii, Czech, Łotwy i Chin.

Zakwalifikowani uczestnicy III etapu to: Luigi Carroccia (Włochy), Galina Chistiakova (Rosja), Seong-Jin Cho (Korea Południowa), Chi Ho Han (Korea Południowa), Aljoša Jurinić (Chorwacja), Su Yeon Kim (Korea Południowa), Dinara Klinton (Ukraina), Aimi Kobayashi (Japonia),

Marek Kozák (Czechy), Łukasz Krupiński (Polska), Krzysztof Książek (Polska), Kate Liu (Stany Zjednoczone), Eric Lu (Stany Zjednoczone), Szymon Nehring (Polska), Georgijs Osokins (Łotwa), Charles Richard-Hamelin (Kanada), Dmitry Shishkin (Rosja), Alexei Tartakovsky (Stany Zjednoczone), Zi Xu (Chiny) i Yike (Tony) Yang (Kanada) Konkursy

Chopinowskie są olbrzymią promocją Polski i polskiej kultury nie tylko muzycznej. Przyciągają najwspanialsze osobistości z całego świata. Co pięć lat oczy nie tylko muzycznego świata skierowane są na Warszawę. Tak też dzieje się w tym roku. Od 11 do 14 października br. z wizytą w Polsce przebywa księżna Takamado z Japonii.

Odwiedziła już Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. W niedzielę 11 października, po obecności na przesłuchaniach w Filharmonii Narodowej, japońska Księżna zwiedziła jedno z najbardziej znanych miejsc, związanych z tradycją Chopinowską.

Od 13 do 15 października br. z oficjalną wizytą w Warszawie przebywa para królewska z Belgii: Król Filip i Królowa Matylda. Pierwszego dnia swojej wizyty Królowa Matylda wraz z małżonką Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Agatą Kornhauser-Dudą odwiedziła Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Na przesłuchaniach konkursowych był także maestro Krzysztof Penderencki wraz z małżonką Elżbietą Penderecką.

W III etapie Konkursu Chopinowskiego, 14 października, jako pierwszy zaprezentuje się Pan Luigi Carroccia z Włoch. Organizatorem XVII Konkursu Chopinowskiego jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, a honorowy patronat nad nim objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

 

Zdjęcia: Wojciech Grzędziński

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top