AUSTRIA: KARYNCKA ZIMA 2012/13

Kilka dni temu w Karyntii, najdalej na południu położonym kraju związkowym Austrii, spadł pierwszy, obfity śnieg powodując nawet trochę kłopotów na drogach. To znak, że sezon zimowy zbliża się, chociaż formalne jego otwarcie nastąpi dopiero 1 grudnia.
 
O przygotowaniach do niego, tegorocznych nowościach oraz innych atrakcjach tego popularnego również w Polsce regionu opowiedzieli na spotkaniu z prasą w Warszawie jego przedstawiciele: Sabine Weyrer z Kärnten Werbung, Kurt Genser – dyrektor ds. turystyki w Karnische Tourismus i Thomas Michor reprezentujący region Villach – Gerlitzen Alpe.
 
 
Sabine Weyrer przypomniała, że stolicę Karyntii – Klagenfurt dzieli od Warszawy tylko około tysiąca kilometrów. Zaś przyjeżdżający tam goście mają do dyspozycji 93 alpejskie szczyty o wysokości ponad 3 tys. metrów, 200 jezior, 2 tysiące słonecznych godzin w roku, zaś w sezonie narciarskim gwarancję śniegu.
 
31 ośrodków sportów zimowych Karyntii i Wschodniego Tyrolu oferuje ponad tysiąc kilometrów przygotowanych tras narciarskich, kolejkami na które można poruszać się na podstawie jednego karnetu.
 
HIT: AQUAPARK TERMY KARYNCKIE
 
Kupowanego na okresy od 1,5 do 14 dni. Turyści mogą oczywiście nie tylko jeździć na nartach, ale także uprawiać inne sporty zimowe. Np. wspinać się po lodzie, uprawiać narciarstwo biegowe i skitourizm, wędrować na rakietach śnieżnych lub bez nich. Bądź jeździć psimi zaprzęgami, zażywać kąpieli w podgrzewanych częściach jezior oraz hotelowych basenach – również na świeżym powietrzu, czy spędzić zimowy urlop w gospodarstwie agroturystycznym.
 
Hitem wśród tegorocznych nowości są oddane do użytku w lipcu br. Termy Karynckie – wielki całoroczny Aquapark w Warmbad –Villach. Ich budowa trwała 2 lata i kosztowała około 60 mln €. Obiekt ten ma tysiącletnie tradycje, gdyż z kąpieli termalnych w tym miejscu korzystali już Celtowie i Rzymianie. Nowością są również 3 – dniowe kursy jazdy na nartach w cenie 129 € z gwarancją nauczenia, dostępne w całym regionie.
 
Kogo doświadczeni instruktorzy nie zdołają w tym czasie nauczyć podstaw jazdy i samodzielnego poruszania się na deskach, ten otrzyma zwrot kwoty zapłaconej za ten kurs. Wielu amatorów mają kąpiele w stylu starożytnego Rzymu w Bad Kleinkirchheim. W uzdrowisku tym można w br. skorzystać także z promocji „Euro dla rodziny”.
 
W jej ramach dzieci do 12 roku życia mogą do woli śmigać po specjalnie dostosowanych dla nich stokach zaledwie za 1 € dziennie. Ponadto zupełnie bezpłatnie korzystać ze sprzętu narciarskiego lub snowboardowego z serwisem narciarskim włącznie. Szczegóły na ten temat znaleźć można na: www.familien-euro.at. Nie brak i innych nowości oraz atrakcji. Jedną z nich jest otwarta właśnie nad jeziorem Millstätter See Łaźnia Karyncka.
 
Stworzono ją ekologiczną metodą budownictwa pasywnego i pozwala ona korzystać nad nim z wellnes o każdej poprze roku. Łaźnia położona jest bowiem tuż nad jeziorem, a woda w otwartym basenie ma temperaturę 35°C. W niektórych gospodarstwach agroturystycznych można spróbować „chłopskiego liftingu” – orzeźwiającej kąpieli w… świeżej serwatce, lub nauczyć się robić wełniane skarpety na drutach.
 
NASSFELD-HERMAGOR ORAZ WEISSENSEE I LESACHTAL
 
O nowościach i hitach regionów, które reprezentowali, mówili też pozostali karynccy goście. Dr Kurt Genser przedstawił różne oblicza zimy w „urlopowej strefie wrażeń”: Nassfeld-Hermagor oraz Weissensee i Lesachtal. Nassfeld proponuje m.in. błyskawiczny kurs językowy podczas jazdy kolejką linową na słoneczne szczyty największego terenu narciarskiego.
 
W ciągu kilkunastu minut jazdy ekspresem „Millennium” pasażerowie uczą się karynckiego dialektu języka niemieckiego. Pozwala im to podobno łatwiej odnaleźć się na terenie narciarskim i w schroniskach. Opuszczając kabinę na górnej stacji otrzymują dyplomy ukończenia takiego kursu. Na ich odwrocie znajduje się tłumaczenie na niemiecki i angielski dziesięciu najważniejszych zwrotów z karynckiego języka narciarzy.
 
Nie do pogardzenia jest też ekspresowy serwis sprzętu narciarskiego bezpośrednio na stoku. Przy czym część usług jest bezpłatna, pozostałe za 7 euro. Podobnie bezpłatna jest przechowalnia nart. Miłą niespodziankę na trasie Ski Movie stanowi pomiar prędkości narciarza z symulowaną atmosferą wyścigu. W br., podobnie jak w roku poprzednim, goście Nassfeld będą mogli uczestniczyć w konkursie BMW XDriee-Cup.
 
Polega on na tym, że narciarze zbierają metry wysokości przy pomocy osobistego profilu wysokościowego Skiline. Pokonują trasę Ski Move, odcinek z pomiarem prędkości albo trasę skitourową i za wszystko otrzymują punkty. Głównymi nagrodami przyznawanymi na koniec sezonu jest nowy samochód BMW X1 i trening BMW Ice Fascination. Co miesiąc natomiast można wygrać parę nart. W ośrodku tym od dawna
 
DZIECI SĄ MILE WIDZIANE
 
Przez cały sezon, również w okresie świat wielkanocnych, dzieci do lat 10 mieszkają w pokoju rodziców lub dziadków za darmo z wyżywieniem. Gratis otrzymują też karnet narciarski, kurs jazdy i sprzęt narciarski łącznie z kaskiem. Najmłodsze dzieci, do lat 3, zawsze jeżdżą tam gratis. W wieku do 14,9 lat wszystkie pakiety z oferty otrzymują za połowę ceny, zaś młodzież do lat 17,9 z 20% rabatem.
 
Do szczególnych tamtejszych atrakcji należy najdłuższy narciarski wyścig świata wpisany do Księgi Rekordów Guinnesa. Amatorzy pokonują 25,6 km trasę zjazdową i 6000 m różnicy poziomów. Amatorzy nocnych zjazdów będą w każdą sobotę od 5 stycznia do 2 lutego zjeżdżać w powodzi kolorowych świateł po najdłuższym (2,2 km) oświetlonym stoku w Europie.
 
I to zarówno na nartach, jak i deskach, skifixach, snowtube czy nartach snowblade. Tegoroczną nowością jest snowpark na Gartnerkofel z poczwórną skocznią i innymi atrakcjami zapewniającymi silną dawkę adrenaliny. Dla lubiących świeży puch przygotowano przygodę z freeridem. Trzydniowy pakiet z treningiem technicznym i kursem zarządzania ryzykiem – wraz ze sprzętem ochronnym, np. detektorem lawinowym, łopatką i sondą oraz noclegiem w zajeździe 2 posiłkami kosztować będzie od 598 €.
 
Najwyżej położone (930 m n.p.m.) jezioro kąpielowe w Austrii – Weissensee zamienia się w zimie w największe naturalne lodowisko w Europie. Organizowane są tam mecze w golfa na lodzie, bicie rekordu szybkości w ramach „Alternatywnego holenderskiego turnieju 11 miast” i inne imprezy. Można jednak spokojnie pojeździć także samemu na łyżwach. Miejsca dla wszystkich jest dosyć.
 
Program tylko najważniejszych imprez w sezonie zimowym w tym regionie zawiera 12 pozycji. Nie brak i innych propozycji ciekawego, aktywnego spędzania urlopów. Np. w Lesachtal zimowe wyprawy w nieznane i magia ciszy z… kąpielą w sianie albo masażem z olejkiem z sadła świstaka – to metody stosowane przez zakonników z pobliskiego klasztoru Maria Luggau. Natomiast w Gailtal/Gitschtal/Lesachtal narciarstwo biegowo – krajoznawcze. Jest tam blisko 300 km tras biegowych, z czego prawie połowa z doskonale przygotowanych przebiega na wysokości od 1000 do 1500 metrów.
 
NA GRANICY ZE SŁOWENIĄ I WŁOCHAMI
 
Hity i magnesy przyciągające amatorów aktywnego wypoczynku zimowego właśnie do nich, przygotowały także trzy ośrodki w południowo – wschodniej Karyntii, położone w pobliżu granic ze Słowenią i Włochami: Villach, Gerlitzen Alpe i Dreiländerecke. Przedstawił je Thomas Michor.
 
Tamtejszą nowością jest, wspomniana już, nowa terma w Warmbad-Villach o futurystycznej architekturze będącej odbiciem otaczającego ją świata gór, stromych ścian, pieczar, szczelin i grot. Jej koncepcja opiera się na 3 filarach: rekreacja, Spa i fitness. Familijnym centrum jest część przeznaczona dla wodnych zabaw z niespodziankami. Świetnie wyposażone jest rozległe (powierzchnia 2000 m²) Spa.
 
Bogata jest również oferta narciarska tego regionu. Od początku sezonu – 1 grudnia br. do co najmniej 2 kwietnia 2013 r. – przejezdnych będzie 60 km nartostrad, czynnych 15 wyciągów i kolejek linowych. Od ubiegłorocznej zimy na Gerlitzen Alpe pracują chłodnie kominowe chłodzące do zera wodę do produkcji sztucznego śniegu. Naśnieżanie stoków nie jest więc uzależnione od minusowych temperatur powietrza.
 
Podobnie jak w latach ubiegłych odbywać się tam będą zjazdy w ramach konkurencji „Stella Ronda Snowchallenge 2013”. Jest to 35-kilometrowy szlak wokół góry składający się z wielu odcinków zjazdowych i wyciągów, które nakazy pokonać w określonej kolejności.
 
Czas każdego zjazdu jest rejestrowany automatycznie. A kto uzyska jak najbliższy do ustalonego na początku sezonu przez jednego ze znanych alpejczyków, ale jego rezultat zostaje tajny, zaplombowany i otwierany dopiero w końcu sezonu, otrzyma samochód.
 
VILLACH: ŚWIATŁA ADWENTOWEGO JARMARKU
 
Dużym zainteresowaniem narciarzy cieszy się rejestrowanie ich zjazdów. Po powrocie do domu otwierając stronę www.gerlitzen.com i podając numer karnetu otrzymują oni osiągnięte wyniki. Informacje z ilu i jakich wyciągów korzystali, ile pokonali kilometrów nartostrad, jaką różnicę wysokości mają na koncie oraz jak wygląda ich diagram czasu.
 
Bardzo interesująco zapowiada się też tegoroczny jarmark adwentowy w Villach organizowany z mottem: „Miasto w świetle”. Będzie ono bowiem wyjątkowo pięknie oświetlone, a impreza odbywać się w trzech miejscach. Tradycyjny jarmark – koło kościoła parafialnego. Jarmark atrakcji kulturalnych – na głównym placu. Zaś bazar rzemiosła – w parku Parkhotelu.
 
Przed ratuszem będzie sztuczne lodowisko, a dla dzieci mini zoo, jazda na kucykach i teatrzyk lalkowy. 30 listopada przez miasto przejdzie pochód krampusów i perchtów – postaci z piekła rodem ubranych w maski. Nie zabraknie i innych atrakcji. Więcej informacji na temat nowości, oferty i programów tego regionu znaleźć można na: www.region-villach.at. O całej Karyntii natomiast na: www.kaernten.at.
 
Zdjęcia ze spotkania – autor, zimowe – Kärnten Werbung

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top