
O przygotowaniach do niego, tegorocznych nowościach oraz innych atrakcjach tego popularnego również w Polsce regionu opowiedzieli na spotkaniu z prasą w Warszawie jego przedstawiciele: Sabine Weyrer z Kärnten Werbung, Kurt Genser – dyrektor ds. turystyki w Karnische Tourismus i Thomas Michor reprezentujący region Villach – Gerlitzen Alpe.

31 ośrodków sportów zimowych Karyntii i Wschodniego Tyrolu oferuje ponad tysiąc kilometrów przygotowanych tras narciarskich, kolejkami na które można poruszać się na podstawie jednego karnetu.
HIT: AQUAPARK TERMY KARYNCKIE

Hitem wśród tegorocznych nowości są oddane do użytku w lipcu br. Termy Karynckie – wielki całoroczny Aquapark w Warmbad –Villach. Ich budowa trwała 2 lata i kosztowała około 60 mln €. Obiekt ten ma tysiącletnie tradycje, gdyż z kąpieli termalnych w tym miejscu korzystali już Celtowie i Rzymianie. Nowością są również 3 – dniowe kursy jazdy na nartach w cenie 129 € z gwarancją nauczenia, dostępne w całym regionie.
Kogo doświadczeni instruktorzy nie zdołają w tym czasie nauczyć podstaw jazdy i samodzielnego poruszania się na deskach, ten otrzyma zwrot kwoty zapłaconej za ten kurs. Wielu amatorów mają kąpiele w stylu starożytnego Rzymu w Bad Kleinkirchheim. W uzdrowisku tym można w br. skorzystać także z promocji „Euro dla rodziny”.

Stworzono ją ekologiczną metodą budownictwa pasywnego i pozwala ona korzystać nad nim z wellnes o każdej poprze roku. Łaźnia położona jest bowiem tuż nad jeziorem, a woda w otwartym basenie ma temperaturę 35°C. W niektórych gospodarstwach agroturystycznych można spróbować „chłopskiego liftingu” – orzeźwiającej kąpieli w… świeżej serwatce, lub nauczyć się robić wełniane skarpety na drutach.
NASSFELD-HERMAGOR ORAZ WEISSENSEE I LESACHTAL

W ciągu kilkunastu minut jazdy ekspresem „Millennium” pasażerowie uczą się karynckiego dialektu języka niemieckiego. Pozwala im to podobno łatwiej odnaleźć się na terenie narciarskim i w schroniskach. Opuszczając kabinę na górnej stacji otrzymują dyplomy ukończenia takiego kursu. Na ich odwrocie znajduje się tłumaczenie na niemiecki i angielski dziesięciu najważniejszych zwrotów z karynckiego języka narciarzy.

Polega on na tym, że narciarze zbierają metry wysokości przy pomocy osobistego profilu wysokościowego Skiline. Pokonują trasę Ski Move, odcinek z pomiarem prędkości albo trasę skitourową i za wszystko otrzymują punkty. Głównymi nagrodami przyznawanymi na koniec sezonu jest nowy samochód BMW X1 i trening BMW Ice Fascination. Co miesiąc natomiast można wygrać parę nart. W ośrodku tym od dawna
DZIECI SĄ MILE WIDZIANE

Do szczególnych tamtejszych atrakcji należy najdłuższy narciarski wyścig świata wpisany do Księgi Rekordów Guinnesa. Amatorzy pokonują 25,6 km trasę zjazdową i 6000 m różnicy poziomów. Amatorzy nocnych zjazdów będą w każdą sobotę od 5 stycznia do 2 lutego zjeżdżać w powodzi kolorowych świateł po najdłuższym (2,2 km) oświetlonym stoku w Europie.

Najwyżej położone (930 m n.p.m.) jezioro kąpielowe w Austrii – Weissensee zamienia się w zimie w największe naturalne lodowisko w Europie. Organizowane są tam mecze w golfa na lodzie, bicie rekordu szybkości w ramach „Alternatywnego holenderskiego turnieju 11 miast” i inne imprezy. Można jednak spokojnie pojeździć także samemu na łyżwach. Miejsca dla wszystkich jest dosyć.

NA GRANICY ZE SŁOWENIĄ I WŁOCHAMI
Hity i magnesy przyciągające amatorów aktywnego wypoczynku zimowego właśnie do nich, przygotowały także trzy ośrodki w południowo – wschodniej Karyntii, położone w pobliżu granic ze Słowenią i Włochami: Villach, Gerlitzen Alpe i Dreiländerecke. Przedstawił je Thomas Michor.

Bogata jest również oferta narciarska tego regionu. Od początku sezonu – 1 grudnia br. do co najmniej 2 kwietnia 2013 r. – przejezdnych będzie 60 km nartostrad, czynnych 15 wyciągów i kolejek linowych. Od ubiegłorocznej zimy na Gerlitzen Alpe pracują chłodnie kominowe chłodzące do zera wodę do produkcji sztucznego śniegu. Naśnieżanie stoków nie jest więc uzależnione od minusowych temperatur powietrza.
P
odobnie jak w latach ubiegłych odbywać się tam będą zjazdy w ramach konkurencji „Stella Ronda Snowchallenge 2013”. Jest to 35-kilometrowy szlak wokół góry składający się z wielu odcinków zjazdowych i wyciągów, które nakazy pokonać w określonej kolejności.

Czas każdego zjazdu jest rejestrowany automatycznie. A kto uzyska jak najbliższy do ustalonego na początku sezonu przez jednego ze znanych alpejczyków, ale jego rezultat zostaje tajny, zaplombowany i otwierany dopiero w końcu sezonu, otrzyma samochód.
VILLACH: ŚWIATŁA ADWENTOWEGO JARMARKU
Dużym zainteresowaniem narciarzy cieszy się rejestrowanie ich zjazdów. Po powrocie do domu otwierając stronę www.gerlitzen.com i podając numer karnetu otrzymują oni osiągnięte wyniki. Informacje z ilu i jakich wyciągów korzystali, ile pokonali kilometrów nartostrad, jaką różnicę wysokości mają na koncie oraz jak wygląda ich diagram czasu.

Przed ratuszem będzie sztuczne lodowisko, a dla dzieci mini zoo, jazda na kucykach i teatrzyk lalkowy. 30 listopada przez miasto przejdzie pochód krampusów i perchtów – postaci z piekła rodem ubranych w maski. Nie zabraknie i innych atrakcji. Więcej informacji na temat nowości, oferty i programów tego regionu znaleźć można na: www.region-villach.at. O całej Karyntii natomiast na: www.kaernten.at.
Zdjęcia ze spotkania – autor, zimowe – Kärnten Werbung