CZECHY: TRADYCJE LUDOWE W ROŻNOWIE NA MORAWACH

W największym i najstarszym skansenie w środkowej Europie można zapoznać się z zapomnianymi, tradycyjnymi rzemiosłami, sztuką i zwyczajami ludowymi mieszkańców Wołoszczyzny Morawskiej. Znajdują się tam setki wołoskich budynków drewnianych. Można też spróbować miejscowych specjałów i zajrzeć do warsztatów rzemieślniczych. W skansenie w Rožnovie pod Radhoštěm sezon trwa cały rok.
 
Odbywa się w nim wiele imprez prezentujących miejscowy folklor, zwyczaje ludowe i tradycyjne rzemiosła. Na dzieci czekają ciekawe warsztaty, przedstawienia taneczne i muzyczne. W ciągu roku organizowane są cztery duże festiwale międzynarodowe, na przykład Wołoskie Folkrockowanie i festiwal filmowy Jeden Świat. Największą popularnością cieszy się tradycyjne Święto Rožnova.
 
Najstarszą częścią skansenu jest Drewniane Miasteczko, do którego zostały przeniesione domy z rynku w Rožnovie i piękny kościół z pobliskiej wioski. Zwiedzając budynki zapoznamy się z życiem dawnych mieszkańców. Zabytki techniki prezentuje Dolina Młyńska. Większość eksponatów jest tu napędzana siłą wody.
 
Można zajrzeć również do dawnego tartaku czy tłoczarni. Po całodziennym zwiedzaniu zabytkowego miasteczka wołoskiego, warto odwiedzić wyjątkowe piwne SPA w Rožnovie. Z pewnością relaksująca kąpiel piwna spodoba się nie tylko miłośnikom tego złocistego napoju. Informacje o skansenie znajdziemy na stronie: www.vmp.cz
 
Zdjęcia: CzechTourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top