AUSTRIA: 150 LAT WIEDEŃSKIEJ OPERY NARODOWEJ

Wiedeńska Opera Narodowa obchodzi w 2019 roku 150. rocznicę istnienia. Z tej okazji przygotowano aż dziewięć premier. Punktem kulminacyjnym bieżącego sezonu będzie wystawienie opery „Kobieta bez cienia” Richarda Straussa w dniu 25.05.2019, w oficjalny dzień jubileuszu otwarcia Wiedeńskiej Opery Narodowej.

 

W 2019 roku przypada 150. rocznica otwarcia opery przy wiedeńskiej promenadzie Ringstraße. Działalność Wiedeńskiej Opery Narodowej została zainaugurowana 25.05.1869 r. operą Mozarta „Don Giovanni”. Dokładnie w 150-rocznicę tego wydarzenia, 25.05.2019, odbędą się uroczyste obchody i premiera opery „Kobieta bez cienia” Richarda Straussa.

Dzień później na placu Herbert-von-Karajan-Platz zaś impreza jubileuszowa. W przestrzeni publicznej wokół opery odbędą się niekonwencjonalne występy śpiewaków z zespołu operowego, gości, Wiedeńskiego Baletu Narodowego, Orkiestry Opery Narodowej i wielu innych artystów. Jesienią 2018 r. organizowano sympozjum poświęcone historii opery w Wiedniu, a drugie o tej samej tematyce zaplanowano na maj 2019 r.

Ponadto 150. rocznicy poświęcone są dwie wystawy: 150 Jahre Opernhaus am Ring (150 lat opery na Ringu) w gmachu opery i Die Spitze tanzt – 150 Jahre Ballett an der Wiener Staatsoper (Najlepsi w tańcu – 150 lat baletu w Wiedeńskiej Operze Narodowej) w Muzeum Sztuki Teatralnej (od 16.05.2019).

Program Wiedeńskiej Opery Narodowej obejmuje w sezonie 2018/2019 unikatowe na światową skalę spektrum spektakli artystycznych, w tym 50 dzieł operowych, 16 baletów i 5 przedstawień dla dzieci. Wśród sześciu premier operowych w operze przy Ringu znajdzie się nie tylko na nowo zaaranżowana repertuarowa klasyka jak „Kobieta bez cienia” Richarda Straussa i „Otello” Giuseppe Verdiego, ale także „Trojanie” Hectora Berlioza i „Łucja z Lammermooru” Gaetano Donizettiego.

W programie znajdzie się także opera „Orest” Manfreda Trojahna, która jest dziełem współczesnym, jak rownież odbędzie się światowa premiera opery „Wierzby” Johannesa Marii Stauda. W sumie w sezonie zaplanowano w Wiedeńskiej Operze Narodowej ponad 350 przedstawień, w tym 217 oper i 58 przedstawień baletowych.

Oprócz tego osiem koncertów, dziewięć porannych przedstawień wokalnych, dziesięć kameralnych koncertów muzycznych i dziewięć innych wydarzeń, liczne dziecięce spektakle operowe, koncerty dla dzieci i inne imprezy. Poza wydarzeniami na żywo przy promenadzie Ringstraße, Opera Narodowa dalej oferuje możliwość udziału w przedstawieniach poprzez streaming (www.staatsoperlive.com).

Do dyspozycji internautów dostępnych jest 45 spektakli, w których można wygodnie uczestniczyć wirtualnie we własnych czterech ścianach.

W ramach serii wydarzeń Oper live am Platz na placu Herbert-von-Karajan-Platz w sezonie 2018/19 w kwietniu, maju, czerwcu i wrześniu ponownie wyświetlonych zostanie około 85 spektakli na ekranie o powierzchni 50 m².

Wstęp na nie jest wolny. W dniu 28.02.2019 r. odbędzie się po raz 63., Bal w Operze Wiedeńskiej, przekształcając na jedną noc gmach opery we wspaniałą salę balową. Następnego dnia po balu w Operze Narodowej odbędą się dwa spektakle dla dzieci pt. „Czarodziejski flet”.

Zdjęcia: Vienna Tourist Board

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top