ARABIA SAUDYJSKA: NAJSZYBCIEJ ROSNĄCY CEL PODRÓŻY TURYSTYCZNYCH W KRAJACH G20

W Arabii Saudyjskiej nastąpił niezwykły wzrost, o 121%, w stosunku do poziomu turystyki międzynarodowej sprzed pandemii, jaki odnotowano w nowo opublikowanym Barometrze Turystyki UNWTO. Odbudowa turystyki po pandemii w tym kraju ma swoje źródło nie tylko w inwestycjach w turystykę, ale także w zabezpieczaniu sektora turystycznego na przyszłość.

Szybko zareagowała ona na pandemię i wprowadziła szczepionki, aby zapewnić wysokie wskaźniki szczepień, co przyspieszyło złagodzenie ograniczeń i ponowne otwarcie kraju dla turystów. Rząd wdrożył również szereg działań mających na celu wsparcie firm i pracowników sektora turystycznego, łagodząc skutki pandemii. Turystyka jest kluczowym filarem saudyjskiej transformacyjnej wizji 2030, a kraj ma ambitne cele, aby turystyka przyczyniła się do 10% PKB kraju do 2030 r., przy tej okazji tworząc milion nowych miejsc pracy. Według Barometru Turystyki UNWTO, globalny sektor turystyczny odnotował prawie trzykrotny napływ międzynarodowych turystów od stycznia do lipca 2022 r. (+172%) w porównaniu z tym samym okresem 2021 r. Oznacza to, że sektor powrócił do prawie 60% poziomu sprzed pandemii.

Jego Ekscelencja Ahmed Al Khateeb, Minister Turystyki Arabii Saudyjskiej i Przewodniczący Zarządu Saudyjskiego Urzędu Turystyki, powiedział: „Uznanie osiągnięć Arabii Saudyjskiej w Barometrze Turystyki UNWTO jest kamieniem milowym w naszym niezwykłym ożywieniu, a sukcesy leżą w wielotorowym podejściu naszego kierownictwa do zarządzania pandemią i przyspieszenia tempa odbudowy sektora. Arabia Saudyjska otworzyła się na świat we wrześniu 2019 r., Dzięki ciągłemu zaangażowaniu poczyniliśmy niezrównane postępy w realizacji naszych ambitnych celów turystycznych Vision 2030. Inwestujemy w zrównoważoną przyszłość turystyki. Jestem dumny z pozycji Arabii Saudyjskiej jako najszybciej rozwijającego się miejsca turystycznego w G20.”

REGION ASEER

Do turystycznych atrakcji Arabii Saudyjskiej należy znana z górzystego środowiska i przepięknych widoków, wyżyna Aseer. Jest na niej mnóstwo zabytków, możliwości przeżywania emocji na świeżym powietrzu i tętniących życiem tradycyjnych rynków. Stanowi bogate kulturowo i geograficznie miejsce z mnóstwem atyrakcji do odkrycia. W Abha, bogatej kulturowo stolicy regionu Aseer, znajdują się tętniące życiem tradycyjne rynki oraz historyczne dzielnice, takie jak Al Nasb i Al Basta. Jest to miejsce, w którym można zanurzyć się w wyjątkowej kulturze tego regionu, niezależnie od tego, czy zwiedza się wioskę artystyczną Al Muftaha, czy poznaje się zwyczaje plemion w pobliskich wioskach Al Habala i Rijal Almaa.

      MDLBeast – SOUNDSTORM 2022

Scena muzyczna Arabii Saudyjskiej kwitnie od dwóch dekad za zamkniętymi drzwiami. Prywatność była formą ochrony w kraju, w którym publiczne imprezy rozrywkowe były zakazane. W 2016 roku, wraz z ustanowieniem General Entertainment Authority, te prywatne wydarzenia stały się publicznymi. W 2019 roku powstał MDLBEAST Soundstorm – festiwal muzyczny o epickich proporcjach. Było to największe spotkanie artystów z całego świata, miłośników muzyki i młodych twórców poszukujących inspiracji. Poza czystą rozrywką, Soundstorm był kulturowym katalizatorem dla saudyjskiej młodzieży. W ciągu 3 dni wystąpiło ponad 150 artystów i wzięło w nim udział 450 tysięcy odwiedzających. W 2022 roku MDLBeast Soundstorm powraca do Rijadu w dniach 1-3 grudnia. Szczególnie warto się tam wybrać w tym terminie.

Zdjęcia: Visit Saudi

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top