Zwiedzamy okolice Pragi

Kutna Hora katedra św. Barbary
Kutna Hora katedra św. Barbary

Turystów, którzy już mieli okazję zwiedzić przepiekną stolicę Czech zachęcamy do odkrywania równie urokliwych i ciekawych miejsc w okolicach Pragi. Przedstawiamy wybrane propozycje jednodniowych wycieczek dla całej rodziny szlakiem historii, kultury i osobliwości przyrody, z oferty Centrum Informacji Turystycznej woj. środkowoczeskiego

 

Zamek w Mělníku i skansen Třebíz

 

Rano przyjeżdżamy do Mělníka, miasteczka leżącego u zbiegu dwóch największych czeskich rzek Łaby i Wełtawy, w okolicy słynnej z uprawy winorośli. W Mělníku zwiedzamy zamek, którego właścicielem jest obecnie rodzina Lobkowiczów. W piwnicach zamkowych spróbujemy wspaniałego miejscowego wina. Następnie wyruszymy do Třebíza. Po drodze zatrzymujemy się w miejscowości Nelahozeves – miejsce narodzin A. Dvorzaka i na zamku Veltrusy. W Třebízie obiad i degustacja destylatów owocowych. Po południu zwiedzanie z przewodnikiem skansenu architektury ludowej. Powrót do Pragi.

 

Czas trwania wycieczki: 7 godzin

Liczba osób: min. 2

Cena: 1700 CZK/ osoba

W cenie: transport, przewodnik, wstęp do skansenu i zamku w Mělníku, degustacja likierów i win, obiad

 

Srebrna Kutna Hora

 

Zwiedzanie Kutnej Hory, ze znakomicie zachowanym średniowiecznym centrum i przepiękną katedrą św. Barbary, unikatowym dziełem architektury gotyckiej – imponującym symbolem potęgi i bogactwa państwa. Budowę katedry rozpoczęto w roku 1388 i kontynuowano, z przerwami, aż do XX wieku; swój ślad pozostawili tu najwybitniejsi architekci (Petr Parléř i jego syn Jan, Matyáš Rejsek, Benedikt Rejt). Niemniej wspaniałe jest również wnętrze katedry: znajdziemy tu godne uwagi freski, cenne, rzeźbione ławy z XV wieku. Centrum miasta razem z katedrą i kościołem NMP w Sedlcu jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W zabytkowej mennicy i muzeum srebra dowiemy się o wydobywaniu srebra w okolicy i biciu monet. Po obiedzie w miejscowej restauracji zwiedzimy kościół NMP w Sedlcu i słynną kaplicę czaszek. Wystrój kaplicy (na przykład unikatowy żyrandol, monstrancja, kielichy i herb rodu Schwarzenbergów) są wykonane z kości 40 tysięcy osób chowanych przez długie lata na pobliskim cmentarzu.

 

Czas trwania wycieczki: 6 godzin

Ilość osób: min. 2

Cena: 1550 CZK/osoba

W cenie: transport, przewodnik, wstęp do katedry św. Barbary, mennicy, kostnicy, obiad

 

Na spotkanie z historią, sztuką i piękną przyrodą

 

Karlštejn – Koněprusy – Nižbor Naszą wycieczkę rozpoczniemy od zwiedzania tradycyjnej produkcji szkła w rodzinnej hucie szkła w miejscowości Nižbor. Następnym punktem programu są Jaskinie Koněpruskie tworzące najrozleglejszy system jaskiń krasowych w Czechach. Po obiedzie zwiedzanie zamku Karlštejn, najliczniej odwiedzanego zamku w Czechach, należącego niewątpliwie do najpiękniejszych. Przypomina najlepsze okresy czeskich dziejów: założony został w XIV wieku przez króla Karola IV.

 

Czas trwania wycieczki: 7 godzin

Ilość osób: min. 2

Cena: 1600 CZK/osoba

W cenie: transport, wstęp do huty szkła, Jaskiń Koněpruských, zamku Karlštejn, obiad.

 

Serce na dłoni

 

 Uzdrowisko Poděbrady Wyjazd wcześnie rano z Pragi w kierunku na Poděbrady. Przystanek w Přerovie nad Łabem, zwiedzanie wyjątkowego skansenu architektury ludowej z okolic środkowego Połabia, z okresu od połowy XVIII do połowy XX wieku. Przejazd przez zabytkowe miasto Nymburk z XIV wieku, w którym spędził część swego dzieciństwa słynny czeski pisarz Bohumil Hrabal. Znajdziemy tu zachowane mury obronne z licznymi wieżami. Naszym celem jest miasto Poděbrady. W tym uzdrowisku od roku 1908 leczy się choroby serca i układu krążenia. W otoczeniu pięknego parku i eleganckich willi z początku XX wieku czeka na nas przyjemny wypoczynek przy kawie i pysznych waflach uzdrowiskowych.

 

Czas trwania wycieczki: 7 godzin

Ilość osób: min. 2

Cena: 1600 CZK/osoba

W cenie: transport, przewodnik, wstęp do skansenu, obiad, kawa i wafel uzdrowiskowy.

 

Śladami Františka Drtikola do Příbramia

 

W programie wycieczki zwiedzanie zameczku w Příbramiu, który służył jako Galeria słynnego fotografika Františka Drtikola. Ten czeski artysta już za życia zyskał światowe uznanie dzięki portretom secesyjnym a szczególnie fotografiom (aktom) w stylu art deco. Nastepnym celem wycieczki jest barokowy kompleks na Świętej Górze, jedno z najsłynniejszych miejsc pielgrzymkowych w środkowej Europie, dzieło m.in. słynnego architekta barokowego Carla Lurago. Po obiedzie zwiedzanie zamku Dobříš, którego właścicielem jest obecnie szlachecka rodzina Colloredo-Mannsfeld.

 

Czas trwania wycieczki: 7 godzin

Ilość osób: min. 2

Cena: 1800,- CZK

W cenie: transport, przewodnik, wstęp do galerii, zamku Dobříš, obiad

 

Skok do raju

 

Czeski Raj (około 50 km od Pragi) – niezwykła kraina piaskowcowych miast skalnych będących unikatem na skalę europejską. Romantyczne doliny z miastami skalnymi przeplatają się z łąkami i skalnymi tarasami widokowymi, z których rozciąga się wspaniały widok na okolicę.

W regionie znajdziemy mnóstwo zabytków, na przykład zamek Kost, ruiny zamkowe Trosky. Piesza wycieczka przez Hruboskalsko, w czasie której można podziwiać niezwykłe formy geologiczne, jest wyjatkowym przeżyciem. Odpocząć możemy w miejscowym arboretum założonym już w roku 1860, w którym zgromadzono około 400 chronionych drzew z całego świata. Wycieczkę można urozmaicić zwiedzeniem zamku Valdštejn, uważanego za najstarszy zamek Czeskiego Raju, pochodzącego z XIII wieku. Obiad zjemy w malowniczym uzdrowisku Sedmihorky.

 

Czas trwania wycieczki: 7 godzin

Ilość osób: min. 2

Cena: 1700,- CZK W cenie: transport, przewodnik, obiad

 

Łyk adrenaliny

 

Tankodrom Milovice Prawdziwe wyzwanie dla miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu. Niezwykły dzień pełen adrenalinowych wrażeń z pewnością pozostanie na długo w pamięci. Czeka na nas jazda opancerzonym transporterem, czołgiem, pojazdem Hummer H1, wojskowym samochodem Tatra 813 8×8 KOLOS i mnóstwo innych atrakcji.

Cena zależy od wybranego pakietu usług.

 

Informacje o wycieczkach: Centrum Informacji woj. środkowoczeskiego

Husova 19, 110 00 Praha 1

tel: +420 222 222 398

info@centralbohemia.cz

 

więcej informacji w języku polskim na www.czechtourism.com

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top