ZIEMIA SALZBURSKA KUSI ATRAKCJAMI

Ziemia Salzburska, czyli kraj związkowy Salzburger Land, należy w Austrii do najbardziej atrakcyjnych dla turystów. Zaś jej stolica, wielowiekowy Salzburg, jest najpiękniejszym, obok, lub po – to kwestia dyskusyjna – Wiednia z austriackich miast. Istniał już w czasach celtyckich i rzymskich.

 

W 696 r. powstał w nim klasztor św. Piotra, najstarszy na ziemiach niemieckojęzycznych, a zapewne i w świecie, a także żeński klasztor benedyktynek. Malowniczo położone na wzgórzu nad rzeką Salzbach zamek i katedra oraz schodzące w dół zboczami Stare Miasto wpisane na Listę Dziedzictwa UNESCO, tworzą jedną z najsłynniejszych w świecie panoram.

A przecież na ziemi tej leży również Salzkammergut, 10 regionów z uroczymi miasteczkami, że wspomnę St. Wolfgang i St. Gilgen, jeziorami oraz dawną kopalnią soli, po której podróżuje się także łodzią po podwodnym jeziorze. I przekracza symbolicznie pod ziemia granicę austriacko-niemiecką ze słupami Austrii i Bawarii, ustawionymi dokładnie pod tymi na powierzchni.

Pierwszy raz w życiu przekraczałem tam jakąkolwiek granicę państwową w ten sposób. Chociaż bywało i tak, że nie wszystkie legalnie…Także ten region, jako Krajobraz kulturowy Hallstad Dachstein Salzkammergut, wpisany jest na Listę UNESCO. A przecież jest to równocześnie słynny obszar sportów zimowych z wieloma sławnymi ośrodkami.

Turystyczne nowości i atrakcje Ziemi Salzburskiej przedstawili, a ściślej przypomnieli, przedstawiciele aż ośmiu tamtejszych ośrodków na, bardzo oryginalnym w formie, spotkaniu z polskimi dziennikarzami w Warszawie. Przybyła do niej „silna grupa”. Z Primožem Kompanem z Ziemia Salzburskiej, który prowadził prezentację, a równocześnie szefował jej stoisku.

Połączono ją z mini workshopem tylko dla prasy, ze stoiskami, na których dziennikarze mogli otrzymać materiały drukowane, liczne gadżety oraz spróbować niektórych tamtejszych smakołyków, np. słynnych czekoladowych „Kulek Mozarta”. Bo przecież Salzburg jest miastem rodzinnym tego największego austriackiego kompozytora.

W stoisku Lungau była miniaturka tamtejszego symbolu od XVI w – Samsona, częstowano zaś deserem Lungauer Rahmkoch. Wśród przywiezionych gadżetów i drobnych upominków były także m.in. słoiczki z ekologicznym górskim leśnym miodem, ziołowe herbaty, ciemna tamtejsza sól w dosyć niezwykłych opakowaniach, chusteczki do przecierania gogli, opaski na włosy itp.

No i fachowi przedstawiciele salzburskich regionów służący dodatkowymi informacjami i wyjaśnieniami. Reprezentowali je: Ski Amade – teren narciarski, a ściślej zrzeszenie ośrodków i regionów narciarskich – Magdalena Putz. Salzburski Saalachtal – Bianca Küchl i Nicole Lohfeyer. Zell am See-Kaprun – Johanna Klammer. Salzburski Lungau – Gerti Kremser.

Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn – Katrin Pasterer. Przedstawiciel regionu Górne Taury (Obertauern) nie przybył, ale mówiono o nim w trakcie prezentacji. Była ona bardzo zwięzła, każdy z reprezentantów mówił tylko kilka minut, bo dziennikarze otrzymali obszerne informacje zarówno w postaci drukowanej – ponad 50 stron formatu A4, jak i elektronicznej.

Dodatkowymi służyli wspomniani przedstawiciele regionów na stoiskach. Wymienienie tylko najważniejszych nowości i atrakcji Ziemi Salzburskiej oraz reprezentowanych w Warszawie ośrodków i miejscowości, jest niemożliwe w krótkiej relacji z tej prezentacji.

Ograniczyć się muszę tylko do nielicznych przykładów, wybranych trochę przypadkowo lub subiektywnie, kierując zainteresowanych szczegółami na strony internetowe Austria Info: https://www.austria.info/pl/aktywnosci/narty-i-sporty-zimowe/alpejska-zima-na-ziemi-salzburskiej .

Dodam, że dla uczestniczących w spotkaniu dziennikarzy jego organizator, przedstawicielstwo w Polsce Ősterreich Werbung – Austria Info oraz salzburscy goście zorganizowali konkurs wiedzy o każdym z reprezentowanych regionów, w którym nagrodami były dwa vouchery na 4 noclegi, każdy na 2 osoby w 4* tamtejszych hotelach, z wyżywieniem i skipassami. Wobec generalnie bezbłędnie wypełnionych kart – formularzy, rozlosowano je.

Pora jednak na nowości i najważniejsze atrakcje turystyczne tamtejszych regionów. Najobszerniejsze informacje dostarczone przedstawicielom mediów dotyczyły, oczywiście, całej Ziemi Salzburskiej (www.salzburg.info). Jest w niej jeden z najlepszych w świecie regionów narciarskich.

Z 22 ośrodkami i 70 kurortami zimowymi, ponad 2000 km nartostrad, snowparkami i funkparkami w 30 miejscowościach. Jest tam m.in. najdłuższy w świecie funslope. Największe w Austrii zrzeszenie karnetowe Ski Amadeo. Super hitem jest 3K-ONNECTION w regionie Zell am See-Kaprun, rewelacyjne połączenie linowe centrum kurortu Kaprun ze stacją narciarską na lodowcu Kitzsteinhorn.

A oto jeszcze parę informacji: * Super Ski Card honorowana jest w 22 ośrodkach nie tylko na Ziemi Salzburskiej, ale również w sąsiednich regionach, otwierając bramki 2750 km nartostrad. * Ci, którzy preferują zimowy wypoczynek wśród ciszy lasów, mają tam idealne warunki. Ale także 110 torów saneczkowych, mnóstwo miejsc do jazdy na łyżwach oraz rozrywek dla całych rodzin.

* Sześć term i oaz SPA zapewnia odprężenie i poprawia samopoczucie. * Bardzo zróżnicowana jest tam baza noclegowa – od ośrodków agroturystycznych po luksusowe hotele. Także ekologiczne, zrzeszone w Bio-Paradises Salzburger Land.. * Atrakcją samą w sobie jest kuchnia alpejska i Via Culinaria z 9 szlakami tematycznymi i 300 adresami gastronomicznymi.

* W miasteczku Oberndorf, oczywiście też w Ziemi Salzburskiej, powstała i po raz pierwszy zaśpiewana została w 1818 roku najsłynniejsza kolęda świata „Cicha noc”. A Boże Narodzenie w niej ma szczególnie uroczysty charakter. * O Salzburgu napisano już całą bibliotekę książek oraz niezliczone reportaże i relacje.

Ale w przyszłym roku, 25.4.2020., zapowiada się kolejne wielkie wydarzenie: otwarcie w Muzeum Salzburskim wystawy „Wielki teatr świata – 100 lat Festiwalu Salzburskiego”. * Tylko zimowych nowości jest tam 30 oraz bogaty kalendarz imprez. Zainteresowanych szczegółami odsyłam na wspomniane wyżej strony Austria Info.

No to jeszcze krótko o nowościach i atrakcjach poszczególnych ośrodków, których przedstawiciele przedstawili je w Warszawie. W Górnych Taurach (Obertauern), gdzie zima trwa 6 miesięcy, a w kurortach stosowana jest zasada Ski in / Ski out, czyli przez cały dzień nie trzeba odpinać nart, bo z hotelu dostaje się prosto na stok i powrotem. Trasy narciarskie o łącznej długości 100 km powiązane są ze sobą siecią 26 kolejek i wyciągów.

Tegoroczne atrakcje dotyczą głównie dzieci i rodzin. Stałe, to jazdy z górki na nadmuchanym pontonie, wspinaczka lodowa po zamarzniętym wodospadzie oraz bardziej tradycyjne skoki narciarskie, narciarstwo biegowe, sanki itp. W Salzburskim Saalachtalu przybył nowy wyciąg krzesełkowy w stacji Alemnweld Lofer. A w Heutal nowy skiturowy szlak edukacyjny.

Atutem ośrodka są także dwie rodzinne stacje narciarskie, kursy narciarskie dla dzieci i dorosłych, aktywny wypoczynek z dala od gwaru. No i jarmark adwentowy w sanktuarium Maria Kirchental. Skicirkus Saalbach Hinterglemm Leongang Fiegerbrunn oferuje największą rundę narciarską w Alpach: The Challenge. 65 km tras zjazdowych, 32 wyciągi i kolejki górskie, 12.400 km przewyższenia.

Ponadto zabawy na sankach, ze słynną trasą saneczkową na Reiterkogel. Z nowości zaś Ski ALPIN Card w 3 kurortach i 2 krajach związkowych oraz nowy system informacji i oznakowania stoków. Zell Am See-Kaprun ze 121 kolejkami i wyciągami, ponad 400 km nartostrad i stuprocentowa gwarancją śniegi (lodowiec) wśród nowości wymienia dwie nowe kolejki, w tym już wspomnianą 3K-ONNECTION.

I mnóstwo tradycyjnych sposobów spędzania czasu: narty, wyprawy na rakietach śnieżnych, ale także zimowa joga, czy rozkosze dla podniebienia w kuchni alpejskiej. W Salzburskim Lungau, rodzinnym ośrodku narciarskim, w regionie Paku Biosfery wpisanym w 2012 r. na odpowiednią Listę UNESCO, sugeruje się m.in. poznawanie życia w gospodarstwie agroturystycznym.

A także wizyty w rezerwacie zwierzyny Schlőgelberger, w którym żyją m.in. koziorożce i jelenie, oraz, oczywiście w Parku Biosfery UNESCO. Można też spróbować swoich sił w biathlonie laserowym czy na, jedynym w Austrii, symulatorze logtu A320-Full Morion w St. Michael. Ski Amade nie trzeba chyba przedstawiać. To przecież 25 zimowych kurortów w 5 regionach, 270 wyciągów i kolejek górskich, 760 km nartostrad, wiele innowacji 

Na inwestycje w nowości wydano tam 70 mln €, W „Złotej dolinie Alp” – Rauris, od długości 30 kilometrów, z 5 rozwidlającymi się od niej bocznymi dolinami, oferty są przede wszystkim dla rodzin z dziećmi i miłośników przyrody.

W tym ferie zimowe na łonie dziewiczej przyrody. Ciekawą propozycją jest „białe szaleństwo” w Wildkogel-Arena, w Parku Narodowym Wysokie Taury.

Nowościami tam jest Family Fun Arena obejmująca Fanslope i Family Park. A jego atutami 75 km nartostrad, w 85% z trasami niebieskimi i czerwonymi, a tylko 15% czarnymi. Dla maluchów zaś „Dziecięca kraina śniegu Kogel-Mogel”. To, co jestem w stanie wymienić, stanowi zaledwie kroplę w morzu ciekawych propozycji i atrakcji turystycznych Ziemi Salzburskiej. A z Polski nie jest tam daleko.

Zdjęcia: Z prezentacji autora, z Kraju Salzburskiego – dostarczone przez gości.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top