MALTA: SIEDEM MALOWNICZYCH JASKIŃ.

Wyspy Maltańskie są idealnym miejscem dla wszystkich miłośników eksploracji jaskiń. Znajdują się tam ich dziesiątki: od małych szczelin skalnych po ogromne nadmorskie groty. A każda z nich ma swój własny niepowtarzalny wygląd i charakter. Niektóre można zwiedzać z lądu, a na inne droga prowadzi tylko od strony morza.

 

1. Dwejra, Gozo Obowiązkowym punktem podczas każdej wycieczki na Gozo jest jaskinia Dwejra, tuż obok nieistniejącego już Azure Window. Do jaskini najlepiej wpłynąć łódką i z pokładu podziwiać jej niesamowite wnętrze.

2. Blue Grotto, Zurrieq Drugiego takiego widoku nie ma na całej Malcie! Jaskinia Blue Grotto znajduje się przy południowo-zachodniej części wyspy Malta i jest dostępna tylko od strony morza. Można do niej dopłynąć statkiem turystycznym z zatoki Wied iż-Żurrieq. Cały tamtejszy system jaskiń składa się z sześciu sal, z których Błękitna Grota jest największa i najbardziej imponująca. Odbicie światła słonecznego od piaszczystego dna morza przy zróżnicowanej głębokości bardzo czystej wody powoduje, że mieni się różnymi odcieniami niebieskiego.

3. Xlendi Bay, Gozo Xlendi Bay to jedna z najpopularniejszych plaż siostrzanej wyspy Malty. Położona jest bezpośrednio nad zatoką, u podnóża wapiennych klifów, w których znajdziesz mnóstwo małych jaskiń. Są one idealne do samodzielnej eksploracji!.

4. Santa Marija, Comino Zatoka Santa Marija na Comino otoczona jest prawdziwymi geologicznymi perełkami – niesamowitymi jaskiniami, bardzo chętnie odwiedzanymi przez nurków. Malownicza plaża nad zatoką, przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów.

5. Paradise Bay, Mellieha

Ta piaszczysto-kamienna plaża jest idealna dla osób lubiących gwar i zgiełk. Jest ona dość malutka ale ma w sobie wyjątkowy urok. Znajduje się przy północnym wybrzeżu Malty, w miejscowości Mellieha. Jaskinie wokół Paradise Bay są wyjątkowo malownicze. Wynajmij łódź wiosłową lub kajak i wyrusz dookoła zatoki, aby zobaczyć te piękne skalne groty.

6. Jaskinia Kallpso, Gozo.  Przy jednej z najpiękniejszych plaż na Gozo – Ramla Bay, znajduje się legendarna Jaskinia Kalipso. To właśnie tutaj według legendy piękna nimfa Kalipso przez 7 lat więziła Odyseusza.

7. Ta ’Kalanka, Marsaxlokk

Jaskinia Ta 'Kalanka jest jednym z mniej znanych i odwiedzanych miejsc w Marsaxlokk – miejscowości słynącej z największych na Malcie targów rybnych. Ta przepiękna jaskinia została wykuta głęboko w skale i stanowi doskonałe miejsce na relaks w gorący dzień.

Zdjęcia: Malta Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top